Łazienki Królewskie w Warszawie

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2017-02-13 , Zaktualizowano: 2020-03-10

Park Łazienkowski

Królewskie Łazienki to najładniejszy warszawski kompleks parkowo-pałacowy, udostępniony przez cały rok dla turystów. Swą urodą pałac otoczony zabytkowym pałacem może konkurować nawet z europejskimi rezydencjami. Park Łazienkowski leży niemal w samym centrum Warszawy, na południe od Starówki, można tu podjechać np. autobusami odjeżdżającymi z Krakowskiego Przedmieścia. Na całkiem sporym terenie Łazienek zobaczysz słynny Pałac na Wodzie, Teatr na Wodzie, Pałac Myślewicki, Starą Pomarańczarnię, Biały Domek, Ermitaż, Świątynię Egipską, pomnik Fryderyka Chopina czy Belweder.Historia Łazienek w Warszawie

Łazienki zostały założone w XVII wieku przez Stanisława Lubomirskiego, ale obecny kształt zawdzięczają królowi Poniatowskiemu (1732-98). W tym czasie XVII-wieczna łaźnia projektu Tylmana z Gameren, została przekształcona we wspaniały klasycystyczny Pałac Na Wyspie (Pałac na Wodzie) - najwspanialszy obiekt całego kompleksu.

Łazienki

Muzeum w Pałacu na Wodzie

Stylowe wnętrza Pałacu na Wodzie kryją wspaniałe Muzeum, wiele tu dzieł sztuki i przedmiotów z epoki. Na parterze znajdują się: Pokój Bachusa, Sala Balowa, Gabinet Portretowy, Rotunda z posągami panujących, Galeria Obrazów, Kaplica czy Sala Jadalna pamiętna z królewskich "obiadów czwartkowych". Na piętrze natomiast można podziwiać dawne apartamenty królewskie.

Otaczający Pałac park powstawał w latach z 1774-84. Łączy on elementy regularnego ogrodu francuskiego z krajobrazowym parkiem angielskim i rozciąga się na dużym obszarze. Warszawiacy i turyści uwielbiają tu spacerować, także bywa tu tłoczno. Ogrody dostępne są aż do zmroku, a dodatkowo powstała tu strefa leżakowania, czynna codziennie w godzinach otwarcia zabytkowego Ogrodu, mieszcząca się nieopodal Nowej Pomarańczarni.

Co ciekawe, latem w Parku Łazienkowskim, pod pomnikiem Fryderyka Chopina organizowane są koncerty na żywo, skupiające zawsze dużą publiczność.

Łazienki Królewskie


Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020