Kurhan w Karniowicach, Pawel

Kurhan w Karniowicach

(4.1 głosów: 7)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

We wsi Karniowice niedaleko Dulowej, na wschód od Trzebini czyli na obrzeżach Jury, stanął dziwny twór - nowoczesny cmentarz w formie kurhanu, mogiły zwanej dawnej żalami. To prawdopodobnie pierwsza tego typu budowla w Europie. Nosi nazwę Ośrodek Pamięci Zmarłych.

Wygląd kurhanu

Cmentarz powstał w 2003 roku z inicjatywy tutejszego proboszcza Stanisława Fijałka. Budowla ma formę kopuły liczącej 16 m wysokości i 26 m średnicy. Konstrukcja żelbetowa pokryta jest ziemią i trawą. Na szczycie budowli stoi metalowy krzyż rurowy, który spełnia funkcję wentylacji kurhanu. Wewnątrz kurhanu powstała kaplica o powierzchni 200 m². Na trzech poziomach przygotowano miejsce spoczynku dla około 4 tysięcy zmarłych. Szczyt kopuły zamyka okno w kształcie gwiazdy.Idea obiektu łączy elementy starożytne z nowożytnymi. To połączenie katakumb, krypt królewskich i średniowiecznego kurhanu z nowoczesną metodą balsamowania zwłok i systemem komputerowym obsługującym kompleks. W specjalnych wnękach na ścianie kaplicy pogrzebowej składane miały być trumny z zabalsamowanymi ciałami. Przez zastosowanie techniki mineralizacji ciał zmarłych tzw. tanatopraksją, nie ulegałyby one rozkładowi. Po około 4 latach ciała w trumnach rozsypywały by się w proch i zostały by umieszczane w niewielkich urnach. Na ten sposób pochówku jednak nie wyraziła zgody kuria krakowska. W 2003 roku kaplicę w kurhanie poświęcił ks. bp Jan Szkodoń, jednak obecnie chowane są tu jedynie urny z prochami zmarłych po kremacji, stąd w kurhanie spoczywa obecnie zaledwie kilkunastu zmarłych.

Co ciekawe, pomysłodawca i twórca kurhanu - ks. Stanisław Fijałek, po śmierci, wbrew jego woli pochowania w kurhanie, nie został w nim złożony, spoczął na pobliskim cmentarzu. Tak zdecydował kardynał. 

Kurhan
ul. Spacerowa, Karniowice
tel. 607-504-077, 32/ 613-81-44
Godziny otwarcia: nd i święta IV-IX 15.00-18.00, X-III 13.00-15.00
Bilety: wstęp bezpłatny

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: Zamknięte
  • środa: Zamknięte
  • czwartek: Zamknięte
  • piątek: Zamknięte
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: 09:00–18:00

Trzebinia noclegi

Trzebinia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Trzebinia
Normalna
cmentarze kurhany
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022