Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Kurhan w Karniowicach, Pawel

Kurhan w Karniowicach

(4.1 głosów: 7)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

We wsi Karniowice niedaleko Dulowej, na wschód od Trzebini czyli na obrzeżach Jury, stanął dziwny twór - nowoczesny cmentarz w formie kurhanu, mogiły zwanej dawnej żalami. To prawdopodobnie pierwsza tego typu budowla w Europie. Nosi nazwę Ośrodek Pamięci Zmarłych.Wygląd kurhanu

Cmentarz powstał w 2003 roku z inicjatywy tutejszego proboszcza Stanisława Fijałka. Budowla ma formę kopuły liczącej 16 m wysokości i 26 m średnicy. Konstrukcja żelbetowa pokryta jest ziemią i trawą. Na szczycie budowli stoi metalowy krzyż rurowy, który spełnia funkcję wentylacji kurhanu. Wewnątrz kurhanu powstała kaplica o powierzchni 200 m². Na trzech poziomach przygotowano miejsce spoczynku dla około 4 tysięcy zmarłych. Szczyt kopuły zamyka okno w kształcie gwiazdy.

Idea obiektu łączy elementy starożytne z nowożytnymi. To połączenie katakumb, krypt królewskich i średniowiecznego kurhanu z nowoczesną metodą balsamowania zwłok i systemem komputerowym obsługującym kompleks. W specjalnych wnękach na ścianie kaplicy pogrzebowej składane miały być trumny z zabalsamowanymi ciałami. Przez zastosowanie techniki mineralizacji ciał zmarłych tzw. tanatopraksją, nie ulegałyby one rozkładowi. Po około 4 latach ciała w trumnach rozsypywały by się w proch i zostały by umieszczane w niewielkich urnach. Na ten sposób pochówku jednak nie wyraziła zgody kuria krakowska. W 2003 roku kaplicę w kurhanie poświęcił ks. bp Jan Szkodoń, jednak obecnie chowane są tu jedynie urny z prochami zmarłych po kremacji, stąd w kurhanie spoczywa obecnie zaledwie kilkunastu zmarłych.Co ciekawe, pomysłodawca i twórca kurhanu - ks. Stanisław Fijałek, po śmierci, wbrew jego woli pochowania w kurhanie, nie został w nim złożony, spoczął na pobliskim cmentarzu. Tak zdecydował kardynał. 

Kurhan
ul. Spacerowa, Karniowice
tel. 607-504-077, 32/ 613-81-44
Godziny otwarcia: nd i święta IV-IX 15.00-18.00, X-III 13.00-15.00
Bilety: wstęp bezpłatnyGodziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: Zamknięte
  • środa: Zamknięte
  • czwartek: Zamknięte
  • piątek: Zamknięte
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: 09:00–18:00

Trzebinia noclegi

Trzebinia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°9'8N, 19°30'52E
30 marzec 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację