We wsi Karniowice niedaleko Dulowej, na wschód od Trzebini czyli na obrzeżach Jury, stanął dziwny twór - nowoczesny cmentarz w formie kurhanu, mogiły zwanej dawnej żalami. To prawdopodobnie pierwsza tego typu budowla w Europie. Nosi nazwę Ośrodek Pamięci Zmarłych.
Cmentarz powstał w 2003 roku z inicjatywy tutejszego proboszcza Stanisława Fijałka. Budowla ma formę kopuły liczącej 16 m wysokości i 26 m średnicy. Konstrukcja żelbetowa pokryta jest ziemią i trawą. Na szczycie budowli stoi metalowy krzyż rurowy, który spełnia funkcję wentylacji kurhanu. Wewnątrz kurhanu powstała kaplica o powierzchni 200 m². Na trzech poziomach przygotowano miejsce spoczynku dla około 4 tysięcy zmarłych. Szczyt kopuły zamyka okno w kształcie gwiazdy.
Idea obiektu łączy elementy starożytne z nowożytnymi. To połączenie katakumb, krypt królewskich i średniowiecznego kurhanu z nowoczesną metodą balsamowania zwłok i systemem komputerowym obsługującym kompleks. W specjalnych wnękach na ścianie kaplicy pogrzebowej składane miały być trumny z zabalsamowanymi ciałami. Przez zastosowanie techniki mineralizacji ciał zmarłych tzw. tanatopraksją, nie ulegałyby one rozkładowi. Po około 4 latach ciała w trumnach rozsypywały by się w proch i zostały by umieszczane w niewielkich urnach. Na ten sposób pochówku jednak nie wyraziła zgody kuria krakowska. W 2003 roku kaplicę w kurhanie poświęcił ks. bp Jan Szkodoń, jednak obecnie chowane są tu jedynie urny z prochami zmarłych po kremacji, stąd w kurhanie spoczywa obecnie zaledwie kilkunastu zmarłych.
Co ciekawe, pomysłodawca i twórca kurhanu - ks. Stanisław Fijałek, po śmierci, wbrew jego woli pochowania w kurhanie, nie został w nim złożony, spoczął na pobliskim cmentarzu. Tak zdecydował kardynał.
Kurhan
ul. Spacerowa, Karniowice
tel. 607-504-077, 32/ 613-81-44
Godziny otwarcia: nd i święta IV-IX 15.00-18.00, X-III 13.00-15.00
Bilety: wstęp bezpłatny
Trzebinia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.