Krzeszowice

Krzeszowice

(4 głosów: 54)

Krzeszowice to miasto w województwie małopolskim, leżące w południowej części Jury Krakowsko-Czestochowskiej, przy trasie nr 79 z Katowic do Krakowa, niedaleko Tenczynka, nad rzeką Krzeszówka, w sąsiedztwie malowniczych dolinek podkrakowskich.Krzeszowice oraz najbliższe okolice to miejsce bardzo atrakcyjne dla turystów, poprzecinane gęstą siecią szlaków turystycznych, którymi można dotrzeć do najciekawszych obiektów. W okolicy warto odwiedzić Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Czernej oraz słynny zamek "Tęczyn" w Rudnie. W pobliskich Paczółtowicach natomiast czeka drewniany kościół i nowoczesny kompleks pól golfowych.

Krzeszowice - Pałac Potockich , Roman Świątkowski
Krzeszowice - Pałac Potockich , Roman Świątkowski

Zabytki w Krzeszowicach

- Pałac Potockich - pałac w Krzeszowicach to dawna siedziba Potockich, nazywana Nowym Pałacem. Budowlę wzniesiono w latach 1850-57 na zlecenie hrabiny Zofii Potockiej - wdowy po Arturze Potockim, który był protoplastą krzeszowickiej linię swego rodu. Pałac stanął na wzgórzu, otoczony pięknym parkiem krajobrazowym. W czasie II wojny światowej willę Potockich zajął generalny gubernator Hans Frank, który ograbił pałac z cennych dzieł sztuki krzeszowickiego rodu. Po wojnie był tu Zakład Wychowawczy, ale po pożarze został opuszczony, obecnie jest w złym stanie, niedostępny dla turystów, ale potomkowie rodu Potockich walczą o odzyskanie dawnej własności.- Pałac Vauxhall w Krzeszowicach, ul. Walkowskiego 1 - najstarszy i najcenniejszy zachowany zabytek w mieście, pochodzący z lat 1783-89 na polecenie Izabeli Lubomirskiej. Wówczas budynek nazywano Foxalem lub Salonem, gdyż stojąc w centrum parku zdrojowego był miejscem spotkań kuracjuszy, z salą balową. Obecnie, po remoncie w 2010 roku pałac jest siedzibą Centrum Kultury i Sportu.

Krzeszowice
Krzeszowice
Krzeszowice

- Stary Pałac w Krzeszowicach, ul. Ogrodowa 1 - u stóp wzgórza pałacowego znajduje się tzw. Stary Pałac Potockich. Początkowo był to zajazd i karczma, ale w latach 1820-22 rozbudował go Artur Potocki, przenosząc tu swą siedzibę z Łańcuta. Obecnie w pałacu mieści się siedziba Urzędu Gminy.- Kościół Św. Marcina w Krzeszowicach, ul. Grunwaldzka 1 - piękna, oryginalna świątynia stoi w centralnej części Krzeszowic, w parku zdrojowym nad Krzeszówką. Obecny kościół św. Marcina z Tours powstał w I połowie XIX wieku na zlecenie Artura Potockiego i przez lata stanowił prywatną własność Potockich. Dopiero w 1921 roku Krystyna Andrzejowa Potocka przekazała świątynię parafii. Kościół uznawany jest za jedną z najpiękniejszych świątyń neogotyckich w Polsce. Wzniesiono go z czerwonej cegły, a okazałą fasadę wykończono z ciosanego piaskowca. Na jej szczycie stoi posąg św. Michała Archanioła, a poniżej znajduje się ogromne witrażowe okno w kształcie rozety.

Krzeszowice
Krzeszowice

- Kościół Nawiedzenia NMP w Paczółtowicach, Paczółtowice 14 - drewniana świątynia leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego.

- Leśniczówka w Krzeszowicach, ul. Bandurskiego, dawna Leśniczówka Potockich z XIX wieku stoi przy Miejskiej Trasie Turystycznej, obecnie własność prywatna.

Krzeszowice
Krzeszowice

- Łazienki "Zofia" w Krzeszowicach, ul. Daszyńskiego 1 - budynek z początku XIX wieku powstały za sprawą Adama i Zofii Potockich, kiedy to rozbudowywali krzeszowickie uzdrowisko. Łazienki, mimo kilku renowacji, nadal funkcjonują jako ośrodek leczniczy i kapielowy, obecnie działa tu Ośrodek Rehabilitacji Narządów Ruchu "Krzeszowice".

- Dwór w Nawojowej Górze - w pobliżu Krzeszowic, przy drodze nr 79, zobaczyć można efektowny dwór Prochownia. Pierwotny XVIII-wieczny obiekt przebudował w 1925 roku górnik Karol Domański (stąd również nazwa Willa Domańskich). Obiekt znajduje się za ogrodzeniem (ul. Prochownia).

Krzeszowice
Krzeszowice
Krzeszowice

Atrakcje w Krzeszowicach

- Muzeum Ziemi Krzeszowickiej, ul. Krakowska 30 - Muzeum prowadzone jest przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowickiej, od 2011 roku można tu oglądać nową ekspozycją stałą z dokumentami, rycinami i zdjęciami przedstawiającymi dawne Krzeszowice. Zobaczyć też można przedmioty codziennego użytku z przełomu XIX i XX wieku.

- Szlaki turystyczne, np. znakowana Miejska Trasa Turtystyczna (około 5 km), zielony Szlak Doliny Mnikowskiej rozpoczynajacy się przy stacji PKP w Krzeszowicach (około 30 km) czy popularny czerwony Szlak Orlich Gniazd (około 160 km) przebiegający przez Krzeszowice. Przez Krzeszowice przebiega też Szlak Maryjny wiodący z Częstochowy do Zakopanego (około 320 km).

Krzeszowice
Krzeszowice

- Rudniański Park Krajobrazowy

- Tenczyński Park Krajobrazowy

Krzeszowice
Krzeszowice
Krzeszowice
Krzeszowice
Krzeszowice
Krzeszowice
Krzeszowice

Krzeszowice noclegi

Krzeszowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Krzeszowicach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°8'8N, 19°37'57E
22 październik 2016
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację