Krzeszowice

Zdjęcia Krzeszowic (18)

Krzeszowice to miasto w województwie małopolskim, leżące w południowej części Jury Krakowsko-Czestochowskiej, przy trasie nr 79 z Katowic do Krakowa, niedaleko Tenczynka, nad rzeką Krzeszówka, w sąsiedztwie malowniczych dolinek podkrakowskich.Krzeszowice oraz najbliższe okolice to miejsce bardzo atrakcyjne dla turystów, poprzecinane gęstą siecią szlaków turystycznych, którymi można dotrzeć do najciekawszych obiektów. W okolicy warto odwiedzić Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Czernej oraz słynny zamek "Tęczyn" w Rudnie. W pobliskich Paczółtowicach natomiast czeka drewniany kościół i nowoczesny kompleks pól golfowych.

Zabytki w Krzeszowicach

- Pałac Potockich - pałac w Krzeszowicach to dawna siedziba Potockich, nazywana Nowym Pałacem. Budowlę wzniesiono w latach 1850-57 na zlecenie hrabiny Zofii Potockiej - wdowy po Arturze Potockim, który był protoplastą krzeszowickiej linię swego rodu. Pałac stanął na wzgórzu, otoczony pięknym parkiem krajobrazowym. W czasie II wojny światowej willę Potockich zajął generalny gubernator Hans Frank, który ograbił pałac z cennych dzieł sztuki krzeszowickiego rodu. Po wojnie był tu Zakład Wychowawczy, ale po pożarze został opuszczony, obecnie jest w złym stanie, niedostępny dla turystów, ale potomkowie rodu Potockich walczą o odzyskanie dawnej własności.- Pałac Vauxhall w Krzeszowicach, ul. Walkowskiego 1 - najstarszy i najcenniejszy zachowany zabytek w mieście, pochodzący z lat 1783-89 na polecenie Izabeli Lubomirskiej. Wówczas budynek nazywano Foxalem lub Salonem, gdyż stojąc w centrum parku zdrojowego był miejscem spotkań kuracjuszy, z salą balową. Obecnie, po remoncie w 2010 roku pałac jest siedzibą Centrum Kultury i Sportu.

- Stary Pałac w Krzeszowicach, ul. Ogrodowa 1 - u stóp wzgórza pałacowego znajduje się tzw. Stary Pałac Potockich. Początkowo był to zajazd i karczma, ale w latach 1820-22 rozbudował go Artur Potocki, przenosząc tu swą siedzibę z Łańcuta. Obecnie w pałacu mieści się siedziba Urzędu Gminy.

- Kościół Św. Marcina w Krzeszowicach, ul. Grunwaldzka 1 - piękna, oryginalna świątynia stoi w centralnej części Krzeszowic, w parku zdrojowym nad Krzeszówką. Obecny kościół św. Marcina z Tours powstał w I połowie XIX wieku na zlecenie Artura Potockiego i przez lata stanowił prywatną własność Potockich. Dopiero w 1921 roku Krystyna Andrzejowa Potocka przekazała świątynię parafii. Kościół uznawany jest za jedną z najpiękniejszych świątyń neogotyckich w Polsce. Wzniesiono go z czerwonej cegły, a okazałą fasadę wykończono z ciosanego piaskowca. Na jej szczycie stoi posąg św. Michała Archanioła, a poniżej znajduje się ogromne witrażowe okno w kształcie rozety.

- Kościół Nawiedzenia NMP w Paczółtowicach, Paczółtowice 14 - drewniana świątynia leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego.

- Leśniczówka w Krzeszowicach, ul. Bandurskiego, dawna Leśniczówka Potockich z XIX wieku stoi przy Miejskiej Trasie Turystycznej, obecnie własność prywatna.- Łazienki "Zofia" w Krzeszowicach, ul. Daszyńskiego 1 - budynek z początku XIX wieku powstały za sprawą Adama i Zofii Potockich, kiedy to rozbudowywali krzeszowickie uzdrowisko. Łazienki, mimo kilku renowacji, nadal funkcjonują jako ośrodek leczniczy i kapielowy, obecnie działa tu Ośrodek Rehabilitacji Narządów Ruchu "Krzeszowice".

- Dwór w Nawojowej Górze - w pobliżu Krzeszowic, przy drodze nr 79, zobaczyć można efektowny dwór Prochownia. Pierwotny XVIII-wieczny obiekt przebudował w 1925 roku górnik Karol Domański (stąd również nazwa Willa Domańskich). Obiekt znajduje się za ogrodzeniem (ul. Prochownia).

Atrakcje w Krzeszowicach

- Muzeum Ziemi Krzeszowickiej, ul. Krakowska 30 - Muzeum prowadzone jest przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowickiej, od 2011 roku można tu oglądać nową ekspozycją stałą z dokumentami, rycinami i zdjęciami przedstawiającymi dawne Krzeszowice. Zobaczyć też można przedmioty codziennego użytku z przełomu XIX i XX wieku.

- Szlaki turystyczne, np. znakowana Miejska Trasa Turtystyczna (około 5 km), zielony Szlak Doliny Mnikowskiej rozpoczynajacy się przy stacji PKP w Krzeszowicach (około 30 km) czy popularny czerwony Szlak Orlich Gniazd (około 160 km) przebiegający przez Krzeszowice. Przez Krzeszowice przebiega też Szlak Maryjny wiodący z Częstochowy do Zakopanego (około 320 km).

- Rudniański Park Krajobrazowy

- Tenczyński Park Krajobrazowy

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: