Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Opis Krzeszowic

Krzeszowice to miasto w województwie małopolskim, leżące w południowej części Jury Krakowsko-Czestochowskiej, przy trasie nr 79 z Katowic do Krakowa, niedaleko Tenczynka, nad rzeką Krzeszówka, w sąsiedztwie malowniczych dolinek podkrakowskich.Krzeszowice oraz najbliższe okolice to miejsce bardzo atrakcyjne dla turystów, poprzecinane gęstą siecią szlaków turystycznych, którymi można dotrzeć do najciekawszych obiektów. W okolicy warto odwiedzić Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Czernej oraz słynny zamek "Tęczyn" w Rudnie. W pobliskich Paczółtowicach natomiast czeka drewniany kościół i nowoczesny kompleks pól golfowych.

Krzeszowice
Krzeszowice

Zabytki w Krzeszowicach

- Pałac Potockich - pałac w Krzeszowicach to dawna siedziba Potockich, nazywana Nowym Pałacem. Budowlę wzniesiono w latach 1850-57 na zlecenie hrabiny Zofii Potockiej - wdowy po Arturze Potockim, który był protoplastą krzeszowickiej linię swego rodu. Pałac stanął na wzgórzu, otoczony pięknym parkiem krajobrazowym. W czasie II wojny światowej willę Potockich zajął generalny gubernator Hans Frank, który ograbił pałac z cennych dzieł sztuki krzeszowickiego rodu. Po wojnie był tu Zakład Wychowawczy, ale po pożarze został opuszczony, obecnie jest w złym stanie, niedostępny dla turystów, ale potomkowie rodu Potockich walczą o odzyskanie dawnej własności.

- Pałac Vauxhall w Krzeszowicach, ul. Walkowskiego 1 - najstarszy i najcenniejszy zachowany zabytek w mieście, pochodzący z lat 1783-89 na polecenie Izabeli Lubomirskiej. Wówczas budynek nazywano Foxalem lub Salonem, gdyż stojąc w centrum parku zdrojowego był miejscem spotkań kuracjuszy, z salą balową. Obecnie, po remoncie w 2010 roku pałac jest siedzibą Centrum Kultury i Sportu.

Krzeszowice - Pałac Potockich
Krzeszowice
Krzeszowice


- Stary Pałac w Krzeszowicach, ul. Ogrodowa 1 - u stóp wzgórza pałacowego znajduje się tzw. Stary Pałac Potockich. Początkowo był to zajazd i karczma, ale w latach 1820-22 rozbudował go Artur Potocki, przenosząc tu swą siedzibę z Łańcuta. Obecnie w pałacu mieści się siedziba Urzędu Gminy.

- Kościół Św. Marcina w Krzeszowicach, ul. Grunwaldzka 1 - piękna, oryginalna świątynia stoi w centralnej części Krzeszowic, w parku zdrojowym nad Krzeszówką. Obecny kościół św. Marcina z Tours powstał w I połowie XIX wieku na zlecenie Artura Potockiego i przez lata stanowił prywatną własność Potockich. Dopiero w 1921 roku Krystyna Andrzejowa Potocka przekazała świątynię parafii. Kościół uznawany jest za jedną z najpiękniejszych świątyń neogotyckich w Polsce. Wzniesiono go z czerwonej cegły, a okazałą fasadę wykończono z ciosanego piaskowca. Na jej szczycie stoi posąg św. Michała Archanioła, a poniżej znajduje się ogromne witrażowe okno w kształcie rozety.

Krzeszowice
Krzeszowice


- Kościół Nawiedzenia NMP w Paczółtowicach, Paczółtowice 14 - drewniana świątynia leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego.

- Leśniczówka w Krzeszowicach, ul. Bandurskiego, dawna Leśniczówka Potockich z XIX wieku stoi przy Miejskiej Trasie Turystycznej, obecnie własność prywatna.

Krzeszowice
Krzeszowice

- Łazienki "Zofia" w Krzeszowicach, ul. Daszyńskiego 1 - budynek z początku XIX wieku powstały za sprawą Adama i Zofii Potockich, kiedy to rozbudowywali krzeszowickie uzdrowisko. Łazienki, mimo kilku renowacji, nadal funkcjonują jako ośrodek leczniczy i kapielowy, obecnie działa tu Ośrodek Rehabilitacji Narządów Ruchu "Krzeszowice".

- Dwór w Nawojowej Górze - w pobliżu Krzeszowic, przy drodze nr 79, zobaczyć można efektowny dwór Prochownia. Pierwotny XVIII-wieczny obiekt przebudował w 1925 roku górnik Karol Domański (stąd również nazwa Willa Domańskich). Obiekt znajduje się za ogrodzeniem (ul. Prochownia).

Krzeszowice
Krzeszowice
Krzeszowice

Atrakcje w Krzeszowicach

- Muzeum Ziemi Krzeszowickiej, ul. Krakowska 30 - Muzeum prowadzone jest przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowickiej, od 2011 roku można tu oglądać nową ekspozycją stałą z dokumentami, rycinami i zdjęciami przedstawiającymi dawne Krzeszowice. Zobaczyć też można przedmioty codziennego użytku z przełomu XIX i XX wieku.

- Szlaki turystyczne, np. znakowana Miejska Trasa Turtystyczna (około 5 km), zielony Szlak Doliny Mnikowskiej rozpoczynajacy się przy stacji PKP w Krzeszowicach (około 30 km) czy popularny czerwony Szlak Orlich Gniazd (około 160 km) przebiegający przez Krzeszowice. Przez Krzeszowice przebiega też Szlak Maryjny wiodący z Częstochowy do Zakopanego (około 320 km).

Krzeszowice
Krzeszowice

- Rudniański Park Krajobrazowy

- Tenczyński Park Krajobrazowy

Krzeszowice
Krzeszowice
Krzeszowice Krzeszowice Krzeszowice Krzeszowice Krzeszowice Krzeszowice

Krzeszowice noclegi

Krzeszowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Krzeszowicach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138494 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020