Krzemionki Opatowskie, mokunka

Krzemionki Opatowskie

(4.7 głosów: 41)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Krzemionki na Liście Unesco

"Krzemionki Opatowskie są jakby pomnikiem górnictwa pierwotnego, religii neolitycznej i przyrody nieożywionej" - to słowa profesora S. Krukowskiego, który opisał je jeszcze w XX-leciu międzywojennym. Dawna neolityczna kopalnia krzemienia w okolicach Ostrowca Świętokrzyskiego i Bałtowa została ponownie odkryta w 1922 roku. To zapoczątkowało badania archeologiczne na tym terenie. Dziś to miejsce niezwykle cenne jest jednym z polskich obiektów na prestiżowej Liście Unesco.Krzemionki, mokunka
Krzemionki, mokunka
Krzemionki Opatowskie, mokunka
Krzemionki Opatowskie, mokunka

Neolityczne kopalnie

Do dawnej kopalni krzemienia, a obecnie Rezerwatu, w miejscowości Sudół koło Ostrowca Świętokrzyskiego trzeba od parkingu powędrować spory kawałek przez las. Zwiedzanie rozpoczyna się w naziemnych częściach trzech szybów, dość oddalonych od siebie. Przechodzi się do nich długą drewnianą kładką zawieszoną nad ziemią. W nadszybiach oglądamy wydobywanie krzemieni na powierzchnię. Manekiny dokładnie obrazują ludzi z epoki neolitu. Później wędrówka krętymi schodami do chłodnych kopalni. Wokół białe ściany wapieni, tylko fragmentarycznie widać bryły krzemieni, pięknych w swojej specyficznej budowie! W kolorze czarnym, z pasami we wszystkich odcieniach szarości i beżu. W jednej komorze zobrazowana ilość skały wapiennej, którą trzeba było przekopać i odrzucić, a wszystko w świetle łuczywa, w pozycji siedzącej lub leżącej po to, aby wydobyć niewielki krzemień.

, mokunka
, mokunka

Na powierzchnię znowu wędrówka, tym razem innym szybem i można odwiedzić niewielki skansen osady neolitycznej, dający do myślenia, jak wtedy życie było trudne i przed jakimi wyzwaniami stawiani byli ludzie z neolitu. Wszystko pokazane jest bardzo naturalistycznie, tak, że ma się wrażenie, że jest się w bardzo odległej podróży w czasie.Krzemionki, Arkadiusz Musielak
Krzemionki, Arkadiusz Musielak

Muzeum Archeologiczne

Cały Kompleks "Krzemionki" to rewelacyjne miejsce, zorganizowane w Muzeum. W pięknym sosnowo-brzozowym lesie obszerny znajduje się bezpłatny parking, a wokół sporych rozmiarów kompleks budynków pięknie wkomponowanych w przyrodę. Elewacje z kamieni wapiennych, z drewnianymi elementami. Wszędzie mnóstwo tablic dydaktycznych związanych z okoliczną przyrodą. W kilku salach wystawowych zebrane ciekawostki m.in. info z monetami MBP, na których widnieją właśnie Krzemionki, jako rezerwat przyrody nieożywionej. Muzeum zwiedza się gratis, a Rezerwat Krzemionki z udostępnioną kopalnią odpłatnie.

UWAGA! Trasa turystyczna i wystawy są obecnie niedostępne z powodu remontu. Planowane ponowne udostępnienie to druga połowa 2021 roku. 
Można natomiast zwiedzać wioskę neolityczną, mokunka
, Arkadiusz Musielak
Krzemionki, Arkadiusz Musielak
Rezerwat Krzemionki, mokunka
Kopalnia Sudół, mokunka
, mokunka
Muzeum Archeologiczne - Sudół, mokunka

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

UWAGA! Trasa turystyczna i wystawy są obecnie niedostępne z powodu remontu. Planowane ponowne udostępnienie to druga połowa 2021 roku. 
Można natomiast zwiedzać wioskę neolityczną
Osada neolityczna
pn-nd 9.00-17.00
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł

Adres

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat "Krzemionki"
Sudół 135 a, Ostrowiec Świętokrzyski
tel. 41/ 260-55-50
http://krzemionki.pl

GPS: 50°57'53N, 21°27'46E

Ostrowiec Świętokrzyski noclegi

Ostrowiec Świętokrzyski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°57'53N, 21°27'46E
30 styczeń 2015
14 maj 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

dream_ma
12 styczeń 2015 13:00

Bardzo fajne miejsce. Polecam wszystkim. Jedyna taka kopalnia na świecie. Polska ma się czym poszczycić. Ale ja polecam wybrać dłuższą trasę i odwiedzić 3 atrakcje: Bałtów, Krzemionki i Ćmielów. W Ćmielowie jest super Muzeum Porcelany. Tam się nikt nie nudzi. Warto poświęcić więcej czasu i zapoznać się z tym zakątkiem Świętokrzyskiego: dinozaury, prehistoria i unikatowy design ćmielowskiej porcelany...

Julka
01 styczeń 2015 15:53

Bardzo ladne nawet przy minus 8.

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację