Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
49°26'2" N, 20°9'40" E
Małopolskie
2016-01-23
2020-02-03 02:01

Opis Krępachów

Krempachy leżą w województwie małopolskim, we wschodniej części kotliny nowotarskiej, niedaleko Nowego Targu, na Spiszu. Wioska położona jest na wysokości około 580 m n.p.m., a wokół wznoszą się: Hunstrick (584 m n.p.m.), Stymbroch, Kiźlinek (650 m n.p.m.), Furmaniec-Dzioł (700 m n.p.m.).Przełom Białki

Na zachodzie Krempachy sąsiadują z Trybszem, poprzez las-Fordiak, pola Kiźlinek i Kramnica. Dalej znajduje się wspaniały relikt dziewiczej przyrody - nurt rzeki Białki, której źródła to Biały Potok w Tatrach oraz wapieńcowe skały Kramnicy (688 m n.p.m.) i skały Obłazowej (670 m n.p.m.), tworzą wspólnie wspaniały "Przełom Białki". Unikatowa roślinność typu tatrzańskiego, drzewostan oraz mikroklimat i czysta błękitna woda, płynąca wśród białych granitowych otoczaków, to niezapomniane wrażenie dla licznie tu przybywających turystów.

Najstarszy bumerang świata

Badania archeologiczne wykazały w Krempachach obecność człowieka przed około 30.000 lat, czego dowodem jest znaleziony w grocie Obłazowej Skały najstarszy bumerang świata! Ze względu na unikatowy charakter tego zakątka w 1959 roku utworzono tu Park Krajobrazowy i Rezerwat Przyrody. Pionowe ściany Kramnicy to także miejsce treningów dla alpinistów przed wspinaczką wysokogórską.

Rzeka Białka i Dunajec wyznaczają teren Spisza (wyjątek to Nowa Biała). Koryto Białki oddziela pola Krempach i Nowej Białej, a bieg swój kończy na terenach Frydmana, wpadając do Jeziora Czorsztyńskiego. Latem nurt rzeki jest wykorzystywany przez wodniaków do spływów kajakowych i pontonowych. Równolegle do koryta Białki leniwie sączy się obecnie potok Przekopa, który jeszcze w latach 70-tych XX wieku służył jako siła napędowa do kilku młynów.Skałki

Od Kramnicy w stronę Pienin Spiskich, na południowy wschód występuje pas skałek z wapienia i piaskowca. Skałki te ciągną się na długości około 14 km. Czerwona Skała oraz Mikołajczyna tworzą naturalną granicę z Dursztynem. Z najwyższych wzniesień i skałek można podziwiać wspaniałą panoramę Wysokich Tatr Bielskich (Gerlach 2654 m n.p.m.) oraz długie pasmo Magury Spiskiej. Odwracając się w kierunku północnym, oglądamy ku niebu wznoszącą się Babią Górę (1722 m n.p.m.). Następnie mamy pasmo Gorców z Turbaczem (1311 m n.p.m.) i Lubaniem (1210 m n.p.m.) oraz szczyty Trzech Koron (982 m n.p.m.). Turystyczny szlak pieszy -" zielony", prowadzi z Nowej Białej przez Krempachy do Dursztyna a następnie szlak "czerwony"- przez Zor-Branisko (879m) około 10 km do Niedzicy.

Krempachy noclegi

Krempachy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Krempachach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin Krajtroter 3025 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020