49°26'2" N
20°9'40" E
Małopolskie
2016-01-23 10:28:21
Zdjęcia Krępachów (1)

Krempachy leżą w województwie małopolskim, we wschodniej części kotliny nowotarskiej, niedaleko Nowego Targu, na Spiszu. Wioska położona jest na wysokości około 580 m n.p.m., a wokół wznoszą się: Hunstrick (584 m n.p.m.), Stymbroch, Kiźlinek (650 m n.p.m.), Furmaniec-Dzioł (700 m n.p.m.).Przełom Białki

Na zachodzie Krempachy sąsiadują z Trybszem, poprzez las-Fordiak, pola Kiźlinek i Kramnica. Dalej znajduje się wspaniały relikt dziewiczej przyrody - nurt rzeki Białki, której źródła to Biały Potok w Tatrach oraz wapieńcowe skały Kramnicy (688 m n.p.m.) i skały Obłazowej (670 m n.p.m.), tworzą wspólnie wspaniały "Przełom Białki". Unikatowa roślinność typu tatrzańskiego, drzewostan oraz mikroklimat i czysta błękitna woda, płynąca wśród białych granitowych otoczaków, to niezapomniane wrażenie dla licznie tu przybywających turystów.

Najstarszy bumerang świata

Badania archeologiczne wykazały w Krempachach obecność człowieka przed około 30.000 lat, czego dowodem jest znaleziony w grocie Obłazowej Skały najstarszy bumerang świata! Ze względu na unikatowy charakter tego zakątka w 1959 roku utworzono tu Park Krajobrazowy i Rezerwat Przyrody. Pionowe ściany Kramnicy to także miejsce treningów dla alpinistów przed wspinaczką wysokogórską.Rzeka Białka i Dunajec wyznaczają teren Spisza (wyjątek to Nowa Biała). Koryto Białki oddziela pola Krempach i Nowej Białej, a bieg swój kończy na terenach Frydmana, wpadając do Jeziora Czorsztyńskiego. Latem nurt rzeki jest wykorzystywany przez wodniaków do spływów kajakowych i pontonowych. Równolegle do koryta Białki leniwie sączy się obecnie potok Przekopa, który jeszcze w latach 70-tych XX wieku służył jako siła napędowa do kilku młynów.

Skałki

Od Kramnicy w stronę Pienin Spiskich, na południowy wschód występuje pas skałek z wapienia i piaskowca. Skałki te ciągną się na długości około 14 km. Czerwona Skała oraz Mikołajczyna tworzą naturalną granicę z Dursztynem. Z najwyższych wzniesień i skałek można podziwiać wspaniałą panoramę Wysokich Tatr Bielskich (Gerlach 2654 m n.p.m.) oraz długie pasmo Magury Spiskiej. Odwracając się w kierunku północnym, oglądamy ku niebu wznoszącą się Babią Górę (1722 m n.p.m.). Następnie mamy pasmo Gorców z Turbaczem (1311 m n.p.m.) i Lubaniem (1210 m n.p.m.) oraz szczyty Trzech Koron (982 m n.p.m.). Turystyczny szlak pieszy -" zielony", prowadzi z Nowej Białej przez Krempachy do Dursztyna a następnie szlak "czerwony"- przez Zor-Branisko (879m) około 10 km do Niedzicy.

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka
Pensjonat Skalny

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: