Zagłosuj na Top Atrakcje 2021!
, Marcin

Krempachy

(4.6 głosów: 9)

Krempachy leżą w województwie małopolskim, we wschodniej części kotliny nowotarskiej, niedaleko Nowego Targu, na Spiszu. Wioska położona jest na wysokości około 580 m n.p.m., a wokół wznoszą się: Hunstrick (584 m n.p.m.), Stymbroch, Kiźlinek (650 m n.p.m.), Furmaniec-Dzioł (700 m n.p.m.).Przełom Białki

Na zachodzie Krempachy sąsiadują z Trybszem, poprzez las-Fordiak, pola Kiźlinek i Kramnica. Dalej znajduje się wspaniały relikt dziewiczej przyrody - nurt rzeki Białki, której źródła to Biały Potok w Tatrach oraz wapieńcowe skały Kramnicy (688 m n.p.m.) i skały Obłazowej (670 m n.p.m.), tworzą wspólnie wspaniały "Przełom Białki". Unikatowa roślinność typu tatrzańskiego, drzewostan oraz mikroklimat i czysta błękitna woda, płynąca wśród białych granitowych otoczaków, to niezapomniane wrażenie dla licznie tu przybywających turystów.

Najstarszy bumerang świata

Badania archeologiczne wykazały w Krempachach obecność człowieka przed około 30.000 lat, czego dowodem jest znaleziony w grocie Obłazowej Skały najstarszy bumerang świata! Ze względu na unikatowy charakter tego zakątka w 1959 roku utworzono tu Park Krajobrazowy i Rezerwat Przyrody. Pionowe ściany Kramnicy to także miejsce treningów dla alpinistów przed wspinaczką wysokogórską.Rzeka Białka i Dunajec wyznaczają teren Spisza (wyjątek to Nowa Biała). Koryto Białki oddziela pola Krempach i Nowej Białej, a bieg swój kończy na terenach Frydmana, wpadając do Jeziora Czorsztyńskiego. Latem nurt rzeki jest wykorzystywany przez wodniaków do spływów kajakowych i pontonowych. Równolegle do koryta Białki leniwie sączy się obecnie potok Przekopa, który jeszcze w latach 70-tych XX wieku służył jako siła napędowa do kilku młynów.

Skałki

Od Kramnicy w stronę Pienin Spiskich, na południowy wschód występuje pas skałek z wapienia i piaskowca. Skałki te ciągną się na długości około 14 km. Czerwona Skała oraz Mikołajczyna tworzą naturalną granicę z Dursztynem. Z najwyższych wzniesień i skałek można podziwiać wspaniałą panoramę Wysokich Tatr Bielskich (Gerlach 2654 m n.p.m.) oraz długie pasmo Magury Spiskiej. Odwracając się w kierunku północnym, oglądamy ku niebu wznoszącą się Babią Górę (1722 m n.p.m.). Następnie mamy pasmo Gorców z Turbaczem (1311 m n.p.m.) i Lubaniem (1210 m n.p.m.) oraz szczyty Trzech Koron (982 m n.p.m.). Turystyczny szlak pieszy -" zielony", prowadzi z Nowej Białej przez Krempachy do Dursztyna a następnie szlak "czerwony"- przez Zor-Branisko (879m) około 10 km do Niedzicy.Krempachy noclegi

Krempachy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Krempachach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°26'2N, 20°9'40E
23 styczeń 2016
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Top Atrakcje 2021
Wybierz najpiękniejsze atrakcje w Polsce!
Top Atrakcje 2021

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację