, Marcin

Krempachy atrakcje

(4.6 głosów: 9)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Krempachy leżą w województwie małopolskim, we wschodniej części kotliny nowotarskiej, niedaleko Nowego Targu, na Spiszu. Wioska położona jest na wysokości około 580 m n.p.m., a wokół wznoszą się: Hunstrick (584 m n.p.m.), Stymbroch, Kiźlinek (650 m n.p.m.), Furmaniec-Dzioł (700 m n.p.m.).

Przełom Białki

Na zachodzie Krempachy sąsiadują z Trybszem, poprzez las-Fordiak, pola Kiźlinek i Kramnica. Dalej znajduje się wspaniały relikt dziewiczej przyrody - nurt rzeki Białki, której źródła to Biały Potok w Tatrach oraz wapieńcowe skały Kramnicy (688 m n.p.m.) i skały Obłazowej (670 m n.p.m.), tworzą wspólnie wspaniały "Przełom Białki". Unikatowa roślinność typu tatrzańskiego, drzewostan oraz mikroklimat i czysta błękitna woda, płynąca wśród białych granitowych otoczaków, to niezapomniane wrażenie dla licznie tu przybywających turystów.


Rodzinka tworząca PolskieSzlaki.pl
Hej! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Vlogerów!
Wspieraj nas lajkując, komentując i udostępniając materiały na naszym i Instagramie
Pięknie dziękujemy!

Najstarszy bumerang świata

Badania archeologiczne wykazały w Krempachach obecność człowieka przed około 30.000 lat, czego dowodem jest znaleziony w grocie Obłazowej Skały najstarszy bumerang świata! Ze względu na unikatowy charakter tego zakątka w 1959 roku utworzono tu Park Krajobrazowy i Rezerwat Przyrody. Pionowe ściany Kramnicy to także miejsce treningów dla alpinistów przed wspinaczką wysokogórską.

Rzeka Białka i Dunajec wyznaczają teren Spisza (wyjątek to Nowa Biała). Koryto Białki oddziela pola Krempach i Nowej Białej, a bieg swój kończy na terenach Frydmana, wpadając do Jeziora Czorsztyńskiego. Latem nurt rzeki jest wykorzystywany przez wodniaków do spływów kajakowych i pontonowych. Równolegle do koryta Białki leniwie sączy się obecnie potok Przekopa, który jeszcze w latach 70-tych XX wieku służył jako siła napędowa do kilku młynów.

Skałki

Od Kramnicy w stronę Pienin Spiskich, na południowy wschód występuje pas skałek z wapienia i piaskowca. Skałki te ciągną się na długości około 14 km. Czerwona Skała oraz Mikołajczyna tworzą naturalną granicę z Dursztynem. Z najwyższych wzniesień i skałek można podziwiać wspaniałą panoramę Wysokich Tatr Bielskich (Gerlach 2654 m n.p.m.) oraz długie pasmo Magury Spiskiej. Odwracając się w kierunku północnym, oglądamy ku niebu wznoszącą się Babią Górę (1722 m n.p.m.). Następnie mamy pasmo Gorców z Turbaczem (1311 m n.p.m.) i Lubaniem (1210 m n.p.m.) oraz szczyty Trzech Koron (982 m n.p.m.). Turystyczny szlak pieszy -" zielony", prowadzi z Nowej Białej przez Krempachy do Dursztyna a następnie szlak "czerwony"- przez Zor-Branisko (879m) około 10 km do Niedzicy.

Noclegi w Krempachach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Krempachy - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2022