Kraśnik

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2016-10-10 , Zaktualizowano: 2020-02-03

Kraśnik to jedno z największych i najstarszych miast województwa lubelskiego, leżące w malowniczej dolinie rzeki Wyżnicy, na skrzyżowaniu tras nr 19 (Kuźnica Białostocka – Lublin - Rzeszów), 74 (Sulejów - Kielce - Zamość - Zosin) i 833, około 50 km od stolicy regionu - Lublina.Historia Kraśnika

Pierwsze zapiski o Kraśniku pochodzą z początków XIII wieku i mówią o roku 1211, kiedy to Tatarzy usiłowali zdobyć miasto i drewniany zamek, jednak obrona pod wodzą Krystyna z Kraśnika skutecznie odparła ten atak. Kraśnik wielokrotnie zmieniał właścicieli, na początku XVII wieku miasto kupił hetman wielki koronny - Jan Zamoyski, włączając je do Ordynacji Zamojskiej. Dziś Kraśnik jest ważnym ośrodkiem gospodarczym Lubelszczyzny, nazywany jest też Stolicą Polskiej Cegły, a ponadto stanowi zagłębie owoców, głównie malin.

Kraśnik kosciół Ducha Świętego

Atrakcje w Kraśniku

Kraśnik kryje wiele zabytków, jak choćby kościół parafialny i klasztor kanoników czy ruiny zamku. Warto też odwiedzić tutejsze Muzea, ale główną atrakcją miasta jest zalew kraśnicki, wokół którego intensywnie rozwija się infrastruktura turystyczna, głównie związana ze sportami wodnymi.

Okolice Kraśnika to również wymarzone rejony dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek. To właśnie tutaj początek bierze Centralny Szlak Rowerowy Roztocza (Kraśnik - Lwów) oraz kończy trasę szlak z Kazimierza Dolnego. Od kilku lat organizowany jest tu Ogólnopolski Rajd Rowerowy Kraśnik - Lwów, w którym uczestniczą cykliści z Polski i zagranicy.

Kraśnik synagoga

Kraśnik to "Zielone Miasto", otaczają je piękne lasy i liczne zbiorniki wodne, chętnie wykorzystywane przez amatorów wędkowania. To fantastyczne położenie sprawiło, że utworzono tu Kraśnicki Obszar Chronionego Krajobrazu o niezwykłych walorach krajobrazowo - przyrodniczych, rozciągający się od zachodniego skłonu Roztocza po ujście Wyżnicy do Wisły pod Józefowem.

Osobliwością regionu jest nietypowe źródlisko uznane za pomnik przyrody nieożywionej, znajdujące się w pobliskiej miejscowości Łany. Źródło to ma stale wysoką temperaturę wody - zarówno zimą, jak i latem wynosi ona ponad 10°C, zauważyć można tu również liczne gejzery wybijające się ponad lustro wody, niespotykane na Wyżynie Lubelskiej i Roztoczu.

Kraśnik MOSiR


Kraśnik atrakcje

To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020