Kraków

Zdjęcia Krakowa (112)
Kraków atrakcje

Kraków, zwany często grodem Kraka to magiczna stolica Małopolski i historyczna stolica Polski - tętniące serce naszego kraju uznawane za najpiękniejszy ośrodek miejski. Wspaniałe zabytki będące śladem wiekowej historii przyciągają tutaj turystów z całego świata. Kraków leży na południu państwa, na skrzyżowaniu ważnych szlaków kolejowych i samochodowych. Nie sposób więc tu nie dotrzeć z żadnego zakątka kraju, a nawet zza granicy dzięki Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu w Balicach.Kosmopolityczny Kraków

Niepowtarzalna atmosfera Krakowa przyciąga jak magnes, szczególnie wyczuwa się to na kosmopolitycznym, krakowskim Rynku, ale i zaułki znacznie rzadziej odwiedzane, a może właśnie szczególnie one decydują o niepowtarzalności tego miejsca. Dlatego każdy turysta wraca tu niezliczoną ilość razy, a za każdym razem odkrywa coś nowego, coś pięknego. Kraków to przede wszystkim miasto młodych ludzi i to właśnie oni tworzą tutaj ten niecodzienny klimat, ponadto jest to centrum kultury i rozrywki.

Wielowiekowa historia

Ale chociaż młody duch wznosi się nad Krakowem, historia i wielowiekowa przeszłość przenika do głębi niemal w każdym miejscu w tym mieście będącym jednym z najstarszych ośrodków w Polsce. To tutaj chadzali królowie, tutaj kwitła kultura i wzrastali artyści.Aby się o tym przekonać, wystarczy przejść najbardziej znaną, a przy tym najpiękniejszą trasą w Krakowie - Drogą Królewską, biegnącą od Barbakanu poprzez Rynek, na Wawel, który stanowi nie perełkę, a diament wśród polskich zabytków historii. Wracając warto przejść się ulicą Kanoniczą - to wspaniały, uroczy zakamarek Krakowa, jakich zresztą tu nie brakuje. W 1978 roku Stare Miasto Krakowa wraz z Wawelem, Kazimierzem i Stradomiem zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Żydowski Kazimierz

Będąc w Krakowie nie można też pominąć Kazimierza - historycznej dzielnicy żydowskiej, która znana jest na całym świecie. Dobrze zachowane synagogi (m.in Synagoga Stara i Synagoga Tempel) oraz Muzeum przenoszą turystów w świat judaizmu. To sceneria wielu filmów.

Kraków najbardziej znany jest latem, w pełnym słońcu, wśród innych rozentuzjazmowanych przybyszów, ale dla mieszkańców miasto nabiera prawdziwego uroku zimą, gdy jest tu cicho, spokojnie, a brud ulicy skrywa się pod kołderką białego puchu. Pięknie jest też nocą, gdy wspaniała iluminacja dodaje smaczku każdej niemal budowli i uliczkom.

Zabytki w Krakowie

- Zamek Królewski na Wawelu - Wawel to kawał polskiej historii, siedziba władców polskich, a także ich nekropolia, symbol polskiej kultury i tradycji. Tu od wieków mają miejsce ważne wydarzenia dla Polaków, najważniejszymi obiektami na tym wzgórzu są Zamek oraz Katedra Św. Wacława i Stanisława (pierwszy kościół romański w tym miejscu stanął już w XI wieku, wtedy też powstał pałac Kazimierza Odnowiciela, a Wawel stał się główną stolicą państwa). Wawel udostępniony jest turystom codziennie, wzgórze i dziedziniec zamkowy bezpłatnie, zaś wystawy we wnętrzach odpłatnie, m.in. Wawel Zaginiony czy Reprezentacyjne Komnaty Królewskie

- Rynek w Krakowie - jeden z największych i najpiękniejszych Rynków w Europie, z Sukiennicami w miejscu centralnym, Kościołem Mariackim i zabytkowymi kamienicami, został wytyczony w XIII wieku i od tego czasu pozostaje centralnym punktem miasta, bijącym sercem Krakowa.- Podziemia Rynku, Rynek 1 - pod Rynkiem Głównym w Krakowie ciągnie się podziemna trasa turystyczna, która pozwala poznać niezwykle ciekawy średniowieczny Kraków, przy udziale najnowszej technologii.

- Kościół Mariacki w Krakowie, Rynek - kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, pierwszy romański kościół w tym miejscu powstał na początku XIII wieku, obecna świątynia swe początki bierze w XIV wieku, zdobią je 2 wysokie wieże, ta wyższa była wieki temu strażnicą, od tamtej pory co godzinę wybija na niej hejnał. Kościół słynie z zabytkowego ołtarza Wita Stwosza.

- Ulica Grodzka - jedna z ważniejszych ulic w Krakowie, część Traktu Królewskiego, prowadząca z Rynku na Wawel, przy niej stoją dwie wspaniałe budowle sakralne - Kościół Św. Andrzeja oraz Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła

- Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Rynek 35 - Muzeum powstało w 1899 roku i jest jednym z najstarszych w Polsce, obecnie działa w 14 obiektach zabytkowych, m.in. w Wieży Ratuszowej, Barbakanie, Fabryce Schindlera czy Synagodze Starej. Najnowszy Oddział to Podziemia Rynku, udostępniony turystom od 2010 roku

Atrakcje w Krakowie

- Smocza Jama, Wawel - krasowa jaskinia jurajska, w której wg legendy mieszkał Smok Wawelski, udostępniona dla turystów

- Ogród Doświadczeń, Aleja Pokoju 68 - ciekawy park rozrywki z urządzeniami pokazującymi prawidła fizyki, świetna atrakcja nie tylko dla dzieci

- Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. Św. Wawrzyńca 15 - muzeum powstałe na terenie pierwszej zajezdni tramwajowej w Krakowie, zobaczyć tu można m.in. właśnie tramwaje, a ponadto wystawę starych polskich samochodów, historii drukarstwa czy świetną multimedialną wystawę o szerokim zastosowaniu koła

- Platforma widokowa tzw. Balon, Bulwar Wołyński - loty balonem pozwalające spojrzeć na Kraków i szeroką okolicę z innej perspektywy

- Tramwaj Papieski - linia nr 8, Jan Paweł II był blisko związany z Krakowem i turyści bardzo lubią odwiedzać miejsca mu drogie, papieski tramwaj łączy punkty, które odwiedzał papież w centrum miasta z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, kursuje codziennie co 10 minut (w weekendy co 20-30 minut)

- Okno Papieskie, ul. Franciszkańska - słynne już okno w Pałacu Biskupim w Krakowie, gdzie zawsze pojawiał się Święty Papież Jan Paweł II na nieformalnych rozmowach z młodzieżą podczas swych pielgrzymek do Polski, obecnie w oknie tym widnieje wizerunek Papieża Polaka

- Rejsy po Wiśle - po Wiśle kursuje kilka statków oferujących rejsy w różne ciekawe miejsca Krakowa, np. do Tyńca

- Smok Wawelski - pomnik Smoka stoi na bulwarach nadwiślańskich, pod Wzgórzem Wawelskim, smok zieje ogniem i nawiązuje do dawnej legendy o potworze zamieszkującym pobliską Smoczą Jamę.

- Kopce w Krakowie - w mieście są aż 4 kopce usypane bohaterom narodowym - Kopiec Kościuszki, Kopiec Wandy, Kopiec Krakusa oraz najmłodszy Kopiec Józefa Piłsudskiego

- Park Wodny w Krakowie, ul. Dobrego Pasterza 126

Oficjalna strona Krakowa

Kraków atrakcje

Komentarze

2018-05-16 09:39:58

W Krakowie nie sposób się nudzić i pod kątem atrakcji jest to chyba faktycznie jedno znajlepszych miastw Polsce, nic dziwnego że przyjeżdza tutaj niemla każda wycieczka szkolna :) Na drugim miejscu stawiam bez wątpienia Gdańsk :)

2018-04-13 15:23:14

Polecam tekst o nietypowych atrakcjach w Krakowie: https://wycieczkiszkolne.atas.pl/o-nas/blog/17-nietypowa-wycieczka-szkolna-krakow
Szczególnie ogród botniaczny jest bardzo fajny, a naprawdę mało kto wie o jego istnieniu skoro wszyscy biegną tylko na Wawel ;)

2018-03-27 23:43:03

Kraków to bezkompromisowo najpiękniejsze miasto w jakim kiedykolwiek byłam. Będe odwiedzać wiele razy.

2018-02-05 15:37:14

A pomyślcie jak pięknie wygląda Kraków z 4000m :)

i do tego pierwszy raz mozna przezyc skok spadochronowy

Mozecie sprawdzic http://tandemy.pl/

2018-01-05 18:13:20

Piękne polskie miasto. Tylu ludzi ważnych stąd pochodzi lub spędziło część swojego życia.

2017-11-24 14:04:24

Nie znam osoby której nie podobałby się krakó, faktycznie samo miasto robi wrażenie pod katem atrakcji oraz zabytków jakie ma do zaoferowania. Na minus dosyć wysokie ceny oraz duże tłumy, tłoki turystów pdoczas pełni seoznu.

2017-11-11 21:55:49

Kraków wciąż zaskakuje, to prawda :) Nasza załoga SeeKrakow doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego nie tylko zaraża turystów pozytywną energią, ale i pobudza w nich ciekawość – w swojej ofercie obok klasycznych wycieczek mamy również te mniej oczywiste, jak przejażdżka trabantem ulicami Nowej Huty. Zachęcamy do wyruszenia w  niezwykłą podróż razem z nami! 

2017-06-26 08:37:46

Witam Wszystkcih bardzo serdecznie :) Akurat jeżeli chodzi o Kraków, to nie trzeba chyba osobno wymieniać zabytków tego pięknego miasta, natomiast warto zwiedzić również jego okolice, jeżeli ktoś gustuje w lasach i jeziorach, szuka spokoju- polecam nasz Dwór Sieraków, utrzymany w niesamowitym klimacie :)

Sara
2017-06-20 16:27:06

https://lifestyle-places.blogspot.com/?m=0 

Polecam tego bloga tutaj dowiecie się o ciekawych miejscach w Krakowie ale nie tylko.

Blog z czasem będzie coraz bardziej zapełniamy 

Gorąco polecam

2017-03-10 08:39:48

Warto też wspomnieć o tym, że również w okolicach Krakowa znajduje się cała masa miejsc do których warto się udać. W poprzednie wakacje wysłaliśmy z żoną swoje na kolonie do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się tam Zajazd Jurajski w Podlesicach, którym nasze dzieciaki były zachwycone, a trzeba przyznać że są one dosyć wybredne pod wieloma względami :)

2017-02-17 11:33:55

Jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Zdecydowanie polecam każdemu. Warto odwiedzić, zwłaszcza Kazimierz i Mały Rynek, który jest pomijany przez tak wielu turystów!

2016-09-28 12:47:05

Kazimierz letnią wieczorową porą!!!.

ja
2016-09-04 19:37:40

elo

2016-08-07 13:05:57

Potwierdzam! Pani Gawryła to ekstra przewodnik po Krakowie. Potężna wiedza, ale przy okazji wiele ciekawostek i ciekawych spostrzeżeń. Trochę się dzięki niej dowiedzieliśmy o Krakowie :)

2016-07-17 12:33:59

Kraków rzeczywiście jest pięknym miastem, ja polecam zobaczyć kopiec Krakusa i Muzeum w Podziemiach Sukiennic, a także kocią kawiarnię;)

Ali
2016-05-16 23:44:15

Po 35 latach (kiedyś bardziej intensywnie, co najmniej dwa razy w roku, teraz rzadziej) ale za to zarówno za dnia jak i w nocy (noce muzeów - 2 razy) wydawałoby się, że cóz jeszcze można zobaczyć w Krakowie i z takim samym zachwytem jak za pierwszym razem odkt ywam, że znów nowe atrakcje, muzea wystawy itd. Magiczne miasto

2016-02-03 16:21:25

I cóż tu pisać, miejsca zabraknie na suprlatywy

2015-12-09 21:06:13

Ja też bardzo lubię Kraków.

2015-12-09 20:30:00

Uwielbiam wracać i odkrywać na nowo to miasto

2015-10-20 19:32:33

Ja również jestem z Krakowa i bardzo polecam odwiedzić to miasto :) Zwłaszcza magiczny kazimierz :) muzeum żywych motyli i operę Krakowską :)

2015-09-16 16:22:48

Kraków jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce:) Ostatnio odwiedzili mnie znajomi znad morza i stwierdziłam, że najlepiej jak im wynajmę przewodnika - dowiedzą się przynajmniej jakiś konkretów, niż gdybym ja im miała coś opowiadać:D Wynajęłam im p.Ewę Gawryła. Znajomi byli bardzo zadowoleni z wycieczki ;)

2015-07-06 20:48:08

Kraków to piękne i tajemnicze miasto. Jest tu wiele ciekawych i zadziwiających miejsc. Szczególnie polecam odwiedzenie Ogrodu Doświadczeń i Muzeum Inżynierii Miejskiej. Ciekawą i dość nową atrakcją jest lot balonem w celu obejrzenia całej panoramy Krakowa z wysokości 125 metrów. To na prawdę robi wrażenie. Jedynym minusem są ceny na Wawelu. Zwiedzanie Zamku Królewskiego jest bardzo drogie a zwiedzanie poszczególnych części zamku skromne w stosunku do ceny.

2015-07-06 20:47:52

Kraków to piękne i tajemnicze miasto. Jest tu wiele ciekawych i zadziwiających miejsc. Szczególnie polecam odwiedzenie Ogrodu Doświadczeń i Muzeum Inżynierii Miejskiej. Ciekawą i dość nową atrakcją jest lot balonem w celu obejrzenia całej panoramy Krakowa z wysokości 125 metrów. To na prawdę robi wrażenie. Jedynym minusem są ceny na Wawelu. Zwiedzanie Zamku Królewskiego jest bardzo drogie a zwiedzanie poszczególnych części zamku skromne w stosunku do ceny.

Gość.pl xd
2015-02-24 15:33:37

Dziękuje za informacje są bardzo przydatne na pweno odwiedze jeszcze raz kraków.

2015-02-03 16:01:55

Zgadza się,Kraków to już niemal miasto wielokulturowe i jest wizytówką turystyczną naszego kraju więc warto tutaj przyjechać,a co do samego noclegu to w niższej cenie i komfortowych pokojach znjadziecie go u nas,na Kazimierzu:)

2015-01-22 16:51:12

Bywam wielokrotnie w krakowie, dla mnie to miejsce magiczne i pełnokulturowe, miesce młodych prężnych ludzi i zdolnych.

Mam tu ulubiona kosmetyczkę, fryzjera i specjalistów. Wracam do nich jak tylko czas pozwala.
Salon Colette ! polecam

2014-08-24 08:17:59

Kraków mnie zawiód, co prawda piękne miasto, ale zabrakło tego klimatu. Ludzie starsznie nie mili, drogo i nie przyjemnie. Wawel piękny i wart zobaczenia ale to wszystko.

2014-08-14 13:29:59

Kocham to miasto!

2014-05-29 21:20:00

mialem okazje byc ostatnio w krakowie na spotkaniu biznesowym z amway-a miasto przepiekne wiele do zwiedzania, niestety nie zdolalem zobaczyc wszystkiego.

Ostatnio edytowany: 2014-05-30 07:26

2014-01-22 16:01:21

Polecam Podgórze. Aby się tam znaleźć - z Kazimierza przechodzimy kładką Ojca Bernatka na drugą stronę Wisły. To obecnie najmodniejsze miejsce w Krakowie.

2012-07-03 12:01:36

Nie zapominajmy o Gdańsku i najpiękniejszym stadionie Europy. Czekam jedynie na nową autostradę aby pojechać i zwiedzić to miasto po kilkunastoletniej przerwie. Jestem pewien że będe zauroczony po tym co zobaczyłem we Wrocławiu i w Warszawie tuż przed EURO2012 0 stolica okazała się bardzo przyjaznym turystom miastem, nieustępującym chociażby Pradze.

Ostatnio edytowany: 2012-09-21 13:48

2012-07-03 10:50:05

Chyba racja, ale dopisałbym tutaj jeszcze Wrocław oraz Warszawę,które także mają swój niesamowity urok. W Krakowie byłem wielokrotnie i za każdym razem podziwiam to miasto. 

2012-06-13 12:22:47

Kraków jest najpiękniejszym miastem w Polsce.  Zwiedziłem większość wartych zobaczenia miejsc w Polsce i mimo wszystko Małopolski nic nie przebije. Podoba mi się bardzo trwanie przy tradycji tego regiony, jest ona chlubą. Wielkanoc w Krakowie była dla mnie niedzisiejsza. Zupełnie inne tradycje, kolorowa procesja - po prostu super.

Ostatnio edytowany: 2012-06-13 13:06

2012-05-10 16:18:10

Kraków to z pewnością piękne miasto. Wiele atrakcji, wiele do zobaczenia. Serdecznie polecam każdemu.

Udanego pobytu w Krakowie.

Pozdrawiam.

2012-04-17 13:20:01

No tak Rynek to serce Krakowa. Tłum ludzi. Proponuję Kazimierz na wieczorny spacer albo rejs statkiem po Wiśle do Tyńca. No i muzea i muzea.

2011-12-12 12:47:14

Niemniej jednak warto zwiedzić "rynek główny od spodu". Niestety wciąż jest tam niesamowite oblężenie, dlatego trzeba się zapisać na zwiedzanie podziemi około miesiąc wcześniej. Jeśli ktoś przyjezdża do Krakowa z dalsza na kilka dni to aby zarezerwować jakiś tani hotel w Krakowie też trzeba z wyprzedzeniem zaplanować wycieczkę. Mozna też szukać szczęścia na miasteckzu studenckim w okresie letnim, kiedy akademiki pustoszeją można tam przenocować rzeczywiście tanio.

2011-12-12 12:43:53

Mieszkałem w Krakowie 5 lat podczas studiów na AGH. Fantastyczne miasto, ale ja lubiłem zawsze odkrywać rzeczy mniej spektakularne. Polecam klasztor Kamedułów niedaleko Balic. To klasztor o najsurowszym rygorze, mogą go zwiedzać tylko mężczyźni, a kobiety tylko kilka razy w roku.

2008-08-18 23:29:43
Fakt widać w rynku reklamy jak wszędzie w każdym innym mieście w Polsce. Jednak widać też wiele zmian pozytywnych, gdzie remontowane są sypiące się do tej pory budynki zabytkowe i mieszkalne - to też wpływa na pozytywny wizerunek Krakowa.
2008-08-13 18:21:38
kraków lubię, ale strasznie mnie denerwuje Rynek cały w wielkich reklamach !! Czy tam ktoś dba o wizerunek miasta??
2008-08-13 15:59:56
Byłam w Krakowie raz rok temu...spędziłam tam 10 dni i zakochałam sie w tym mieście:) cudowna atmosfera i cały czas sie co dzieje w tym mieście..nie można sie tam nudzić.
joki
2008-05-16 22:47:40
Kraków jest najpiękniejszym miastem jakie widziałam. Kocham to magiczne miasto i bardzo tęsknię za nim i jego niesamowitą atmosferą.Niestety, w tym roku nie będzie mi dane cieszyć się jego urokami.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: