Kraina Wygasłych Wulkanów

Śląska Fudżijama
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Pomiędzy Jaworem i Jelenią Górą na Dolnym Śląsku, w rejonie Gór i Pogórza Kaczawskiego, roztacza się Kraina Wygasłych Wulkanów - jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem geologicznym i tektonicznym obszarów w Polsce.

Są to góry zrębowe, z zapadniętymi rowami i wyniesionymi w górę zrębami. Najstarsze skały budujące Góry Kaczawskie pochodzą z kambru i liczą ponad 500 mln lat. Wulkaniczny krajobraz Pogórza Kaczawskiego można podziwiać dzięki obecności tu bazaltowych wzniesień dawnych wulkanów.



Procesy geologiczne, w tym ruchy ziemi i wybuchy wulkanów doprowadziły tu do powstania ogromnego bogactwa cennych skał i minerałów. Odnaleźć tu można: piryt, azuryt, malachit, galenę, srebro rodzime, agat, ametyst, kryształ górski, rubin, cyrkon, granat, korund, topaz, turmalin, tytanit, szmaragd, gips i wiele innych. W osadach rzecznych występuje nawet złoto.

Wulkaniczne pamiątki

Przykładem najdawniejszego wulkanizmu w tym obszarze jest pomnik przyrody - słynne ogromne Organy Wielisławskie w Sędziszowej, sięgające około 250 mln lat wstecz. Procesy wulkaniczne doprowadziły też do powstania kominów wulkanicznych budujących Ostrzycę nazywaną Śląską Fudżijamą, z unikatowym gołoborzem bazaltowym chronionym rezerwatem Ostrzyca Proboszczowicka. Ostrzyca to dodatkowo piękny punkt widokowy (501 m n.p.m.), najwyższy w okolicy.

18.08.2009 - Organy Wielisławskie
18.08.2009 - Organy Wielisławskie

Bardzo ciekawy jest Rezerwat „Wilcza Góra”, który obejmuje Kamieniołom, w którym eksploatowało się bazalt z komina wulkanu aktywnego jeszcze 17 mln lat temu. Odsłonił on niezwykłej urody skały przypominające płatki róży. Warto też odwiedzić Czartowską Skałę - ciekawą w formie bazaltową górę o wulkanicznej przeszłości.

W Górach Kaczawskich występują też rudy metali - miedzi, ołowiu, srebra i żelaza, które eksploatowało się tu od średniowiecza. Największą sławą cieszą się jednak najpiękniejszych na świecie kaczawskie agaty, które również powstały za sprawą obecności procesów wulkanicznych w tym regionie.

Kraina wygasłych wulkanów
Radogost


Atrakcje w Krainie Wygasłych Wulkanów

Popularną atrakcją w tej krainie jest zamek Grodziec, który stoi na bazaltowej górze, dawnym wulkanie wznoszącym się na wysokość 389 m n.p.m. Warto też odwiedzić dwie położone niedaleko siebie wieże widokowe - wieżę na Bazaltowej Górze w Paszowicach i wieżę na Górze Radogost, skąd roztacza się ładna panorama Sudetów i pogórza. Wieża widokowa dostępna jest też w Gozdnie.

Noclegi w Wojcieszowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

grota pustelnika
czartowska skała z drogi
czartowska skała
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 20)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024