54°28'40" N, 16°50'18" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 10:00–15:30
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Nazwa "Kraina w kratę" jako pomorski produkt turystyczny po raz pierwszy pojawiła się w 1995 roku przy okazji wystawy fotograficznej zorganizowanej przez Słupski Oddział Opieki nad Zabytkami.Zabudowa szachulcowa na Kaszubach

Wystawa dotyczyła piękna pomorskiej wsi. Kraina w kratę swoim zasięgiem obejmuje tereny Pomorza Środkowego, na których zachowały się charakterystyczne szachulcowe zabudowania szkieletowe. Zobaczyć można je w miejscowościach: Darłowo, Sławno, Malechowo, Postomino, Smołdzino, Swołowo.

 Chałupa zagrodnika
Chałupa zagrodnika

Od 1997 roku w Swołowie - wsi położonej 14 km od Słupska, zostało wykonanych wiele prac polegających na zagospodarowaniu terenu wiejskiego na potrzeby miejscowej ludności oraz na wykonaniu na każdej z zabytkowych zagród tablic informacyjnych z historycznym opisem. Swołowo to wieś dziedzictwa kulturowego, która została określona mianem "stolicy Krainy w Kratę", ponieważ znajduje się tu około 70 zabytkowych zagród szkieletowych. To również tutaj zwiedzać można Muzeum Kultury Ludowej Pomorza - tzw. Zagrodę Albrechta - oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. W tej pięknej szachulcowej zagrodzie odbywają się ciekawe imprezy plenerowe, np. Festyn gęsiny na Św. Marcina.

Ekspozycja stodoła bogatego chłopa mini park w centrum Swołowa Kraina w Kratę na Kaszubach Kraina w Kratę na Kaszubach Kraina w Kratę na Kaszubach Kraina w Kratę na Kaszubach

Słupsk noclegi

Słupsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pokoje u Witka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021