Gąski,gąski,do domu..., Danusia

Kraina w Kratę na Kaszubach

(4.9 głosów: 8)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Nazwa "Kraina w kratę" jako pomorski produkt turystyczny po raz pierwszy pojawiła się w 1995 roku przy okazji wystawy fotograficznej zorganizowanej przez Słupski Oddział Opieki nad Zabytkami.Zabudowa szachulcowa na Kaszubach

Wystawa dotyczyła piękna pomorskiej wsi. Kraina w kratę swoim zasięgiem obejmuje tereny Pomorza Środkowego, na których zachowały się charakterystyczne szachulcowe zabudowania szkieletowe. Zobaczyć można je w miejscowościach: Darłowo, Sławno, Malechowo, Postomino, Smołdzino, Swołowo.

Ekspozycja stodoła bogatego chłopa, Danusia
Ekspozycja stodoła bogatego chłopa, Danusia

Od 1997 roku w Swołowie - wsi położonej 14 km od Słupska, zostało wykonanych wiele prac polegających na zagospodarowaniu terenu wiejskiego na potrzeby miejscowej ludności oraz na wykonaniu na każdej z zabytkowych zagród tablic informacyjnych z historycznym opisem. Swołowo to wieś dziedzictwa kulturowego, która została określona mianem "stolicy Krainy w Kratę", ponieważ znajduje się tu około 70 zabytkowych zagród szkieletowych. To również tutaj zwiedzać można Muzeum Kultury Ludowej Pomorza - tzw. Zagrodę Albrechta - oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. W tej pięknej szachulcowej zagrodzie odbywają się ciekawe imprezy plenerowe, np. Festyn gęsiny na Św. Marcina.mini park w centrum Swołowa, Danusia
, Danusia
Kraina w Kratę na Kaszubach, Danusia
Kraina w Kratę na Kaszubach, Danusia
Kraina w Kratę na Kaszubach, Danusia
Kraina w Kratę na Kaszubach, Danusia

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 10:00–15:30
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Słupsk noclegi

Słupsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Słupsk Swołowo Kaszuby
Muzea i skanseny
Ważna
zabytki krainy
54°28'40N, 16°50'18E
04 grudzień 2014
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację