Gąski,gąski,do domu..., Danusia

Kraina w Kratę na Kaszubach

(4.9 głosów: 8)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Nazwa "Kraina w kratę" jako pomorski produkt turystyczny po raz pierwszy pojawiła się w 1995 roku przy okazji wystawy fotograficznej zorganizowanej przez Słupski Oddział Opieki nad Zabytkami.

Zabudowa szachulcowa na Kaszubach

Wystawa dotyczyła piękna pomorskiej wsi. Kraina w kratę swoim zasięgiem obejmuje tereny Pomorza Środkowego, na których zachowały się charakterystyczne szachulcowe zabudowania szkieletowe. Zobaczyć można je w miejscowościach: Darłowo, Sławno, Malechowo, Postomino, Smołdzino, Swołowo.

 Chałupa zagrodnika, Danusia
Chałupa zagrodnika, Danusia


Od 1997 roku w Swołowie - wsi położonej 14 km od Słupska, zostało wykonanych wiele prac polegających na zagospodarowaniu terenu wiejskiego na potrzeby miejscowej ludności oraz na wykonaniu na każdej z zabytkowych zagród tablic informacyjnych z historycznym opisem. Swołowo to wieś dziedzictwa kulturowego, która została określona mianem "stolicy Krainy w Kratę", ponieważ znajduje się tu około 70 zabytkowych zagród szkieletowych. To również tutaj zwiedzać można Muzeum Kultury Ludowej Pomorza - tzw. Zagrodę Albrechta - oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. W tej pięknej szachulcowej zagrodzie odbywają się ciekawe imprezy plenerowe, np. Festyn gęsiny na Św. Marcina.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 10:00–15:30
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Słupsk noclegi

Słupsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Ekspozycja stodoła bogatego chłopa, Danusia
mini park w centrum Swołowa, Danusia
, Danusia
Kraina w Kratę na Kaszubach, Danusia
Kraina w Kratę na Kaszubach, Danusia
Kraina w Kratę na Kaszubach, Danusia
Kraina w Kratę na Kaszubach, Danusia
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022