Krąg Żelaznych Ludzi w Szklarskiej Porębie

Zdjęcia (5)

Krąg Żelaznych Ludzi w Szklarskiej Porębie to jedno z najważniejszych i najbardziej oryginalnych przedsięwzięć rzeźbiarskich zrealizowanych w ostatnich dziesięcioleciach w Polsce przez Zbigniewa Frączkiewicza. Krąg Żelaznych Ludzi stoi niedaleko centrum Szklarskiej Poręby, przy ul. Kilińskiego - drodze dojazdowej do kolei linowej.Zbigniew Frączkiewicz to artysta zaliczany do najważniejszych, a przy tym najbardziej wszechstronnych polskich rzeźbiarzy współczesnych. Od 1989 roku mieszka w Szklarskiej Porębie, gdzie stworzył ośrodek pracy twórczej w kamieniołomie.

Pierwsze rzeźby z cyklu Żelaźni Ludzie powstały niemal 30 lat temu. Żelazny człowiek stoi wyprostowany z luźno opuszczonymi rękoma, oczy utkwione są w dal. Ten pozorny spokój kompozycji burzy jej forma. Muskularne ciało, mięśnie naprężone do granic możliwości, poza pełna napięcia.Części ciała: tułów, nogi, genitalia, dłonie i głowa to oddzielne, skończone formy połączone grubymi śrubami. Żelazny człowiek jest ciężki, toporny, przerażający swą brzydotą i dosłownością przedstawienia. Bezduszna, epatująca postać z nieobecnym wyrazem twarzy, stojąca jak maszyna, a jednocześnie zagubiona i samotna.

Od 1984 roku powstało kilkudziesięciu Żelaznych. Zwielokrotnienie tych figur, ustawienie ich w różnym kontekście budzi wieloznaczne skojarzenia od: „człowieka z żelaza” minionej industrialnej dekady, po bezdusznego zuniformizowanego człowieka naszych czasów...

Swe monumentalne rzeźby z kamienia i żelaza artysta wystawiał również m.in. w Mainz, Hanowerze, Fellbach, Worpswede, Karlsruhe, Wiedniu czy w Berlinie.

Krąg Żelaznych Ludzi
ul. Kilińskiego, Szklarska Poręba

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: