Koszalińska Kolej Wąskotorowa

54°11'13" N
16°10'9" E
Zachodniopomorskie
2017-07-06 08:40:20
m npm
Normalna
Zdjęcia (1)

Koszalińska Kolej Wąskotorowa została uruchomiona 1 listopada 1898 roku. Rozstaw szyn wynosił wówczas 750 mm. W latach 50. XX wieku rozstaw zmieniono i obecnie wynosi on 1000 mm. W najlepszych latach kolejka liczyła prawie 180 km długości i docierała do wszystkich najważniejszych miejscowości Pomorza Środkowego przewożąc ludzi oraz towary.Obecnie Koszalińska Kolej Wąskotorowa kursuje na trasie Koszalin-Manowo (12 km) i Koszalin-Rosnowo (20 km), wożąc turystów indywidualnych i zorganizowane wycieczki. Kolejką zarządza Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej (TKKW). Pociągi Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej kursują przez cały rok: latem w każdy weekend, a w pozostałe miesiące na zamówienie.

Koszalińska Kolej Wąskotorowa jest chronionym prawem zabytkiem XIX-wiecznej techniki. Obecnie na Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej używane są lokomotywy typu Lxd2 oraz Lyd2 produkcji rumuńskiej. Pozostały tabor to: spalinowy wagon silnikowy MBxd2, wagony osobowe, towarowe, wagony transportery do przewozu wagonów normalnotorowych, drezyny i pługi odśnieżne. Niektóre z wagonów mają już 100 lat i wciąż są „na chodzie”.Zabytkowe obiekty na trasie kolejki:

- Dworzec wąskotorowy w Koszalinie, zbudowany w 1912 roku

- Parowozownia wąskotorowa w Koszalinie, zbudowana w 1912 roku i rozbudowana w 1921 roku

- Dworzec wąskotorowy w Manowie, zbudowany w 1912 roku

Kolejka organizuje wyjazdy edukacyjne dla dzieci i młodzieży z przewodnikiem. W ofercie są również zajęcia rekreacyjne dla dzieci i młodzieży, ognisko z poczęstunkiem oraz oprowadzanie po szlaku z przewodnikiem. Rowerzyści przewożą swoje rowery za darmo! Jest również możliwość zwiedzenia parowozu wąskotorowego Px48, który w maju 2014 roku od Muzeum Kolejnictwa otrzymało w użyczenie Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki. Parowóz ten znajduje się na terenie lokomotywowni wąskotorowej w Koszalinie przy ul. Lechickiej i wszyscy pasażerowie mogą zapoznać się z tą unikalną zabytkową maszyną parową zbudowaną w 1953 roku.Dworzec Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej
ul. Kolejowa 4, Koszalin

Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej
ul. Kolejowa 4, Koszalin
tel. 601-154-937
tmkw@waskotorowka.koszalin.pl
waskotorowka.koszalin.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Pokoje u Witka

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: