Koszalińska Kolej Wąskotorowa została uruchomiona 1 listopada 1898 roku. Rozstaw szyn wynosił wówczas 750 mm. W latach 50. XX wieku rozstaw zmieniono i obecnie wynosi on 1000 mm. W najlepszych latach kolejka liczyła prawie 180 km długości i docierała do wszystkich najważniejszych miejscowości Pomorza Środkowego przewożąc ludzi oraz towary.Obecnie Koszalińska Kolej Wąskotorowa kursuje na trasie Koszalin-Manowo (12 km) i Koszalin-Rosnowo (20 km), wożąc turystów indywidualnych i zorganizowane wycieczki. Kolejką zarządza Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej (TKKW). Pociągi Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej kursują przez cały rok: latem w każdy weekend, a w pozostałe miesiące na zamówienie.Koszalińska Kolej Wąskotorowa jest chronionym prawem zabytkiem XIX-wiecznej techniki. Obecnie na Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej używane są lokomotywy typu Lxd2 oraz Lyd2 produkcji rumuńskiej. Pozostały tabor to: spalinowy wagon silnikowy MBxd2, wagony osobowe, towarowe, wagony transportery do przewozu wagonów normalnotorowych, drezyny i pługi odśnieżne. Niektóre z wagonów mają już 100 lat i wciąż są „na chodzie”.

Zabytkowe obiekty na trasie kolejki:

- Dworzec wąskotorowy w Koszalinie, zbudowany w 1912 roku- Parowozownia wąskotorowa w Koszalinie, zbudowana w 1912 roku i rozbudowana w 1921 roku

- Dworzec wąskotorowy w Manowie, zbudowany w 1912 roku

Kolejka organizuje wyjazdy edukacyjne dla dzieci i młodzieży z przewodnikiem. W ofercie są również zajęcia rekreacyjne dla dzieci i młodzieży, ognisko z poczęstunkiem oraz oprowadzanie po szlaku z przewodnikiem. Rowerzyści przewożą swoje rowery za darmo! Jest również możliwość zwiedzenia parowozu wąskotorowego Px48, który w maju 2014 roku od Muzeum Kolejnictwa otrzymało w użyczenie Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki. Parowóz ten znajduje się na terenie lokomotywowni wąskotorowej w Koszalinie przy ul. Lechickiej i wszyscy pasażerowie mogą zapoznać się z tą unikalną zabytkową maszyną parową zbudowaną w 1953 roku.

Dworzec Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej
ul. Kolejowa 4, Koszalin

Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej
ul. Kolejowa 4, Koszalin
tel. 601-154-937
tmkw@waskotorowka.koszalin.pl
waskotorowka.koszalin.pl

pawel303 Wędrowiec 200 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020