Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Wszystkich Świętych w Drohiczynie

Kościół Wszystkich Świętych w Drohiczynie

Kościół benedyktynek pod wezwaniem Wszystkich Świętych znajduje się na zachodnim skraju Drohiczyna. Jest malowniczo położony na wzgórzu nad Bugiem. Przylega do niego klasztor zakonu Panien Benedyktynek. Kościół jest jednonawowy, bez wież, zbudowany w stylu późnobarokowym. Posiada bardzo piękną, wklęsło-wypukłą fasadę z rozbudowanym szczytem. Niewiele pozostało z dawnego wystroju świątyni. Jest to krucyfiks z XVIII wieku, obraz św. Benedykta oraz trzy rzeźby barokowe.Pierwszą drewnianą świątynię wraz z klasztorem dla sióstr ufundował w tym miejscu w 1623 roku Wojciech Niemira. Benedyktynki zajmowały się kształceniem dziewcząt z możnych rodów szlacheckich.

Murowany kościół został zbudowany w latach 1734-38 według projektu Pawła Fontany. Jego fundatorami byli Wiktoryn i Marcin Kuczyńscy. Kościół był wielokrotnie niszczony w czasie wojen oraz zamykany i zabierany benedyktynkom w ramach represji po powstaniach. Na przestrzeni lat urządzano w nim cerkiew, koszary wojskowe, a nawet szalet. Odzyskany w 1918 roku przez katolików służył jako kościół szkolny. Benedyktynki wyrzucone w czasie zaborów wróciły do Drohiczyna w 1957 roku i odbudowały świątynię ze zniszczeń wojennych.

Klasztor Sióstr Benedyktynek
ul. Benedyktyńska 6, DrohiczynDrohiczyn noclegi

Drohiczyn to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72465 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136350 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020