Kościół Wniebowzięcia NMP w Toruniu, Marcin_Henioo

Kościół Wniebowzięcia NMP w Toruniu

(4.6 głosów: 24)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Kościół Wniebowzięcia NMP w Toruniu to przepiękny, gotycki kościół znajdujący się w północno-zachodniej części Rynku Staromiejskiego, przy ulicy Panny Marii. Wzniesiony został w II połowie XIV wieku przez franciszkanów.Zachowana do dziś monumentalna gotycka świątynia jest trzecim bądź nawet czwartym kościołem zbudowanym w tym miejscu. Zgodnie z surową franciszkańską regułą budowla od początku nie posiadała wieży, a jedynie zakończony trzema sygnaturkami szczyt od strony rynku.

W XIX wieku kościołowi groziła rozbiórka z powodu niebezpiecznego przechylania się zewnętrznej ściany głównego korpusu oraz dotkliwych zniszczeń z okresu wojen napoleońskich. Podjęte w odpowiednim momencie prace ratunkowe uchroniły od zniszczenia kościół, który do dziś wypełniony jest wspaniałymi dziełami sztuki. Są to m.in.: ścienne malowidła świętych, powstałe w latach 80-tych XIV wieku, bogato rzeźbione, wysokie drewniane stalle ustawione po obu stronach obszernego prezbiterium oraz ambona i organy.Nagrobek Anny Wazówny

To w tym kościele odbyła się ceremonia pogrzebowa szwedzkiej królewny Anny Wazówny, siostry króla Polski Zygmunta III Wazy, której pochówku w Krakowie sprzeciwili się duchowni katoliccy, gdyż Anna Wazówna była protestantką i nawet za życia przebywała z dala od królewskiego dworu, zamieszkując zamki w Golubiu i Brodnicy. Barokowy nagrobek Anny Wazówny, ufundowany przez króla Władysława IV Wazę w 1636 roku znajduje się w mauzoleum dostawionym od północy do prezbiterium kościoła.

Kościół NMP w Toruniu przywrócono katolikom w 1724 roku, po religijnych zamieszkach znanych jako tumult toruński. Do świątyni i klasztoru na blisko 100 lat wprowadzili się ojcowie bernardyni, którzy w krótkim czasie wznieśli barokowy ołtarz główny, łuk tęczowy oddzielający prezbiterium od nawy głównej oraz wszystkie zachowane do dzisiaj ołtarze boczne.Kościół Wniebowzięcia NMP
ul. Panny Marii, Toruń
tel. 56/ 622-26-03
www.wnmptorun.diecezja.torun.pl

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 07:30–19:30
  • wtorek: 07:30–19:30
  • środa: 07:30–19:30
  • czwartek: 07:30–19:30
  • piątek: 07:30–19:30
  • sobota: 07:30–19:30
  • niedziela: 07:00–19:30

Toruń noclegi

Toruń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Toruń
Kościoły i obiekty sakralne
Ważna
gotyckie kościoły
53°0'39N, 18°36'10E
28 wrzesień 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację