Kościół Wniebowzięcia NMP w Toruniu to przepiękny, gotycki kościół znajdujący się w północno-zachodniej części Rynku Staromiejskiego, przy ulicy Panny Marii. Wzniesiony został w II połowie XIV wieku przez franciszkanów.
Zachowana do dziś monumentalna gotycka świątynia jest trzecim bądź nawet czwartym kościołem zbudowanym w tym miejscu. Zgodnie z surową franciszkańską regułą budowla od początku nie posiadała wieży, a jedynie zakończony trzema sygnaturkami szczyt od strony rynku.
W XIX wieku kościołowi groziła rozbiórka z powodu niebezpiecznego przechylania się zewnętrznej ściany głównego korpusu oraz dotkliwych zniszczeń z okresu wojen napoleońskich. Podjęte w odpowiednim momencie prace ratunkowe uchroniły od zniszczenia kościół, który do dziś wypełniony jest wspaniałymi dziełami sztuki. Są to m.in.: ścienne malowidła świętych, powstałe w latach 80-tych XIV wieku, bogato rzeźbione, wysokie drewniane stalle ustawione po obu stronach obszernego prezbiterium oraz ambona i organy.
To w tym kościele odbyła się ceremonia pogrzebowa szwedzkiej królewny Anny Wazówny, siostry króla Polski Zygmunta III Wazy, której pochówku w Krakowie sprzeciwili się duchowni katoliccy, gdyż Anna Wazówna była protestantką i nawet za życia przebywała z dala od królewskiego dworu, zamieszkując zamki w Golubiu i Brodnicy. Barokowy nagrobek Anny Wazówny, ufundowany przez króla Władysława IV Wazę w 1636 roku znajduje się w mauzoleum dostawionym od północy do prezbiterium kościoła.
Kościół NMP w Toruniu przywrócono katolikom w 1724 roku, po religijnych zamieszkach znanych jako tumult toruński. Do świątyni i klasztoru na blisko 100 lat wprowadzili się ojcowie bernardyni, którzy w krótkim czasie wznieśli barokowy ołtarz główny, łuk tęczowy oddzielający prezbiterium od nawy głównej oraz wszystkie zachowane do dzisiaj ołtarze boczne.
Kościół Wniebowzięcia NMP
ul. Panny Marii, Toruń
tel. 56/ 622-26-03
www.wnmptorun.diecezja.torun.pl
Toruń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.