Kościół p.w. św. Mikołaja w Zawierciu – Kromołowie, Anna Piernikarczyk

Kościół Św. Mikołaja w Zawierciu - Kromołowie jest najstarszą świątynią rzymskokatolicką Zawiercia, ściśle związaną z powstaniem Kromołowa. Nieznana jest dokładna data powstania kościoła ale przyjmuje się, że powstał on na przełomie XII i XIII wieku. Według podań ludowych obecny kościół jest trzecim z kolei, zbudowanym w tym samym miejscu. Pierwszy, drewniany został spalony w XIII w. podczas najazdu tatarskiego. Dzisiejszy kościół jest murowany, jednonawowy, z prezbiterium zakończonym trójboczną absydą. Przebudowa dokonana w XVI w. spowodowała, że zniknęło wiele charakterystycznych elementów kościoła i dzisiaj trudno określić czas jego powstania.

W okresie późnego średniowiecza parafialny kościół kromołowski stał się dużym ośrodkiem kultu chrześcijańskiego. W kościele przetrwała pamięć o rodzie Cromoli - założycielach wsi. Nad drzwiami do zakrystii widnieje ich herb Gryf, a pod ołtarzem głównym znajduje się grób z pierwszej połowy XIII wieku, w którym pochowany został członek ich rodu.

Zabytki w kościele

Kościół kromołowski posiada bardzo cenne zabytki. Na szczególną uwagę zasługuje kamienna kropielnica, drzwi do zakrystii, żelazna krata oddzielająca kaplicę św. Anny od nawy kościoła, kamienna chrzcielnica z jednolitą pokrywą, osadzona na kamiennej stopie znajdująca się w kaplicy św. Izydora, dzwon Św. Mikołaj z 1508 roku, przenośne ołtarzyki dwustronne (ferotrony) czy grobowiec znajdujący się pod kaplicą św. Anny.

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: