Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Św. Rozalii i Św. Marcina w Zachełmiu koło Kielc stoi w pobliżu trasy S7, niedaleko zachełmskiego kamieniołomu, w którym odkryto niedawno najstarsze na Ziemi ślady czworonożnych istot, tetrapodów.W 1664 roku kościół wzniesiono na wzgórzu, w pobliżu Chełmowej Góry. Był to wówczas kościół modrzewiowy, później rozpoczęto budowę świątyni z kamienia, ufundowanej w XVII wieku przez biskupa krakowskiego Andrzeja Trzebickiego, herbu Łabędź. Herb ten umieszczony jest nad wejściem do kościoła.

Na przełomie XIX i XX wieku świątynię rozbudowano od zachodu, a w latach 1947-53 od wschodu. Stojąca obok dzwonnica pochodzi z 1900 roku.

Kościół Św. Rozalii i Św. Marcina
ul. Św. Jana Pawła II, ZachełmieBooking.com
4elza Krajtroter 13900 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020