Kościół w Wąsoszu Górnym, Tadeusz Walkowicz

Kościół w Wąsoszu Górnym

(5 głosów: 2)

Kościół Św. Andrzeja w Wąsoszu Górnym koło Działoszyna to Sanktuarium Pasyjne i Maryjne z rozległą Kalwarią.Informacje o powstaniu parafii i kościoła sięgają czasów średniowiecza. Kroniki mówią, że Wąsosz był miasteczkiem z niewielkim zamkiem obronnym, a mieszkańcy wyrabiali garnki. W roku 1841 spłonął modrzewiowy kościół i wtedy postawiono tu murowaną świątynię, którą oddano do użytku w 1858 roku. W Sanktuarium w Wąsoszu Górnym w ołtarzu głównym od wieków króluje piękny obraz Matki Boskiej Pocieszenia. Jest to najcenniejszy zabytek kościoła, który pochodzi z końca XVI wieku.

Kalwaria

Początki Kalwarii w Wąsoszu sięgają 1936 roku, kiedy ówczesny proboszcz - ks. Wincenty Spirra ustawił na 14 wzgórzach 14 krzyży jako zaczątek Drogi Krzyżowej. Poznając stacje Drogi Krzyżowej wokół wałów jasnogórskich, postanowił tutaj, na wzgórzach wąwozów wąsoskich zbudować podobne. Każda wieś przynależąca do parafii postawiła jedną kaplicę i tak dzięki ofiarności ludzi, w ciągu kilku lat powstała Droga Krzyżowa. Przy głównej drodze wiodącej do Wąsosza Górnego postawiono okazałą kaplicę z napisem "Golgota" i trzy krzyże. Grób Pana Jezusa ustawiono na cmentarzu. Na cmentarzu z pomnikiem powstańców kończyły się nabożeństwa Drogi Krzyżowej.W latach 80-tych XX wieku ks. proboszcz Zygmunt Pilarczyk odnowił kaplice i postawił kolejne. Kapliczki wąsoskiej kalwarii zbudowane są z kamienia i cegły, są proste, a w ich wnętrzach umieszczono obrazy malowane na desce przez Edytę Cieślik-Moczek. Obrazy do dwóch kaplic namalowali więźniowie pobliskiego zakładu karnego. Wszystkich stacji dróżek Męki Pańskiej jest w Wąsoszu 33 czyli tyle, ile według tradycji lat żył Chrystus. Kalwaria wąsoska rozciąga się na kształt krzyża, przypominającego postać Zbawiciela na krzyżu. W 2011 roku Kalwaria została zrewitalizowana.

Kościół Św. Andrzeja - Sanktuarium Pasyjne i Maryjne
Rynek 2, Wąsosz Górny, Popów
tel. 34/ 317-77-29
parafia@kalwaria-wasosz.pl
www.kalwaria-wasosz.plBooking.com
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły kalwarie sanktuaria
51°3'12N, 19°0'44E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Bogusław Grajoszek
Spacerując odpoczywamy. Warto odwiedzić to miejsce. Zachęcam.
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021