Kościół w Wąsoszu Górnym, Tadeusz Walkowicz

Kościół Św. Andrzeja w Wąsoszu Górnym koło Działoszyna to Sanktuarium Pasyjne i Maryjne z rozległą Kalwarią.Informacje o powstaniu parafii i kościoła sięgają czasów średniowiecza. Kroniki mówią, że Wąsosz był miasteczkiem z niewielkim zamkiem obronnym, a mieszkańcy wyrabiali garnki. W roku 1841 spłonął modrzewiowy kościół i wtedy postawiono tu murowaną świątynię, którą oddano do użytku w 1858 roku. W Sanktuarium w Wąsoszu Górnym w ołtarzu głównym od wieków króluje piękny obraz Matki Boskiej Pocieszenia. Jest to najcenniejszy zabytek kościoła, który pochodzi z końca XVI wieku.Kalwaria

Początki Kalwarii w Wąsoszu sięgają 1936 roku, kiedy ówczesny proboszcz - ks. Wincenty Spirra ustawił na 14 wzgórzach 14 krzyży jako zaczątek Drogi Krzyżowej. Poznając stacje Drogi Krzyżowej wokół wałów jasnogórskich, postanowił tutaj, na wzgórzach wąwozów wąsoskich zbudować podobne. Każda wieś przynależąca do parafii postawiła jedną kaplicę i tak dzięki ofiarności ludzi, w ciągu kilku lat powstała Droga Krzyżowa. Przy głównej drodze wiodącej do Wąsosza Górnego postawiono okazałą kaplicę z napisem "Golgota" i trzy krzyże. Grób Pana Jezusa ustawiono na cmentarzu. Na cmentarzu z pomnikiem powstańców kończyły się nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

W latach 80-tych XX wieku ks. proboszcz Zygmunt Pilarczyk odnowił kaplice i postawił kolejne. Kapliczki wąsoskiej kalwarii zbudowane są z kamienia i cegły, są proste, a w ich wnętrzach umieszczono obrazy malowane na desce przez Edytę Cieślik-Moczek. Obrazy do dwóch kaplic namalowali więźniowie pobliskiego zakładu karnego. Wszystkich stacji dróżek Męki Pańskiej jest w Wąsoszu 33 czyli tyle, ile według tradycji lat żył Chrystus. Kalwaria wąsoska rozciąga się na kształt krzyża, przypominającego postać Zbawiciela na krzyżu. W 2011 roku Kalwaria została zrewitalizowana.

Kościół Św. Andrzeja - Sanktuarium Pasyjne i Maryjne
Rynek 2, Wąsosz Górny, Popów
tel. 34/ 317-77-29
parafia@kalwaria-wasosz.pl
www.kalwaria-wasosz.plAvatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz 68331 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1112231 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

51°3'12" N, 19°0'44" E
Śląskie
2014-04-15
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą