Kościół w Trzebczu Szlacheckim

Kościół w Trzebczu Szlacheckim

We wsi Trzebcz Szlachecki niedaleko Chełmży znajduje się kamienno-ceglany gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Ze wszystkich stron otoczony jest przykościelnym cmentarzem, ogrodzony od wschodu ceglanym murem. Budowę tej świątyni rozpoczęto na początku XIV wieku, a informacja o kościele pojawiła się już w 1319 roku.Podobnie, jak wiele innych świątyń gotyckich na ziemi chełmińskiej, ma układ dwuczłonowy. Kościół zbudowany został z kamienia polnego, a nadmurowany cegłą. Na przełomie XVIII i XIX wieku nadbudowano piękną, drewnianą wieżę, a w 1876 roku zbudowano zakrystię.

Na uwagę zasługuje wyposażenie kościoła. Są to m.in. średniowieczna granitowa kropielnica z czasów budowy świątyni, późnobarokowy ołtarz główny z początku XVIII wieku z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1571 roku czy też konfesjonał z tego samego okresu.

Kościół Wniebowzięcia NMP
Trzebcz SzlacheckiBooking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021