Kościół w Dankowicach

(4 głosów: 2)

Kościół Św. Wojciecha w Dankowicach to jednonawowa budowla wzniesiona w latach 1896-98, w stylu neogotyckim. Powstała po tym, jak spalił się zabytkowy kościółek z XVI wieku. Wnętrze świątyni jest harmonijne i pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.W latach 1898-1911 postawiono tu trzy ołtarze z relikwiami Św. Klemensa i Toedora, wyrzeźbione w drewnie dębowym. W tym samym stylu wykonano ambonę z płaskorzeźbami czterech ewangelistów oraz figurą Dobrego Pasterza, chrzcielnicę, stalle, balaski i konfesjonały oraz boczną kapliczkę "Panienki Majowej".

Harmonijny kościół otacza ogrodzenia, które zamyka kościół i stary cmentarz wraz z czterema kapliczkami ocienionymi wiekowymi lipami. Ze strzelistej wieży brzmią dzwony, największy o wadze 360 kg posiada napis: "Powołały nas do życia ofiarne serca parafian z Dankowic w roku 1975" oraz wezwanie "Św. Wojciechu módl się za nami". Średni ważący 235 kg został poświęcony NMP Królowej Polski, a najmniejszy o wadze 113 kg dedykowany jest Św. Stanisławowi.Kościół Św. Wojciecha
ul. Św. Wojciecha 10, Dankowice
tel. 33/ 845-74-82
www.dankowice.bielsko.opoka.org.pl

Dankowice noclegi

Dankowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Dankowice
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
49°55'40N, 19°6'35E
07 listopad 2014
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację