Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Św. Wojciecha w Dankowicach to jednonawowa budowla wzniesiona w latach 1896-98, w stylu neogotyckim. Powstała po tym, jak spalił się zabytkowy kościółek z XVI wieku. Wnętrze świątyni jest harmonijne i pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.W latach 1898-1911 postawiono tu trzy ołtarze z relikwiami Św. Klemensa i Toedora, wyrzeźbione w drewnie dębowym. W tym samym stylu wykonano ambonę z płaskorzeźbami czterech ewangelistów oraz figurą Dobrego Pasterza, chrzcielnicę, stalle, balaski i konfesjonały oraz boczną kapliczkę "Panienki Majowej".

Kościół w Dankowicach
Kościół w Dankowicach


Harmonijny kościół otacza ogrodzenia, które zamyka kościół i stary cmentarz wraz z czterema kapliczkami ocienionymi wiekowymi lipami. Ze strzelistej wieży brzmią dzwony, największy o wadze 360 kg posiada napis: "Powołały nas do życia ofiarne serca parafian z Dankowic w roku 1975" oraz wezwanie "Św. Wojciechu módl się za nami". Średni ważący 235 kg został poświęcony NMP Królowej Polski, a najmniejszy o wadze 113 kg dedykowany jest Św. Stanisławowi.

Kościół Św. Wojciecha
ul. Św. Wojciecha 10, Dankowice
tel. 33/ 845-74-82
www.dankowice.bielsko.opoka.org.pl

Dankowice noclegi

Dankowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132859 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020