Kościół w Dankowicach

Kościół Św. Wojciecha w Dankowicach to jednonawowa budowla wzniesiona w latach 1896-98, w stylu neogotyckim. Powstała po tym, jak spalił się zabytkowy kościółek z XVI wieku. Wnętrze świątyni jest harmonijne i pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.W latach 1898-1911 postawiono tu trzy ołtarze z relikwiami Św. Klemensa i Toedora, wyrzeźbione w drewnie dębowym. W tym samym stylu wykonano ambonę z płaskorzeźbami czterech ewangelistów oraz figurą Dobrego Pasterza, chrzcielnicę, stalle, balaski i konfesjonały oraz boczną kapliczkę "Panienki Majowej".

Harmonijny kościół otacza ogrodzenia, które zamyka kościół i stary cmentarz wraz z czterema kapliczkami ocienionymi wiekowymi lipami. Ze strzelistej wieży brzmią dzwony, największy o wadze 360 kg posiada napis: "Powołały nas do życia ofiarne serca parafian z Dankowic w roku 1975" oraz wezwanie "Św. Wojciechu módl się za nami". Średni ważący 235 kg został poświęcony NMP Królowej Polski, a najmniejszy o wadze 113 kg dedykowany jest Św. Stanisławowi.Kościół Św. Wojciecha
ul. Św. Wojciecha 10, Dankowice
tel. 33/ 845-74-82
www.dankowice.bielsko.opoka.org.pl

Dankowice noclegi

Dankowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację