Kościół w Czeladzi

Kościół w Czeladzi

Zabytkowy neoromański kościół Św. Stanisława Biskupa i Męczennika to jeden z największych kościołów w Polsce. Znajduje się w Czeladzi - najstarszym z miast Zagłębia Dąbrowskiego i jest perłą tego regionu, górującą ponad okolicą.Kościół w Czeladzi wybudowany został na miejscu wcześniejszej świątyni, istniejącej od 1260 roku. Do XVI wieku stał tu kościół drewniany, a w 1595 roku wybudowano nowy murowany.

W latach 1863-64 przeprowadzono remont, ale okazało się że kościół jest za mały i nie mieści wszystkich parafian i w latach 1904-13 powstał obecny kościół. Jego wnętrze jest bogato wyposażone, a największą ozdobą są oryginalne organy z 1637 roku. Wyposażenie kryje też XVII-wieczne kielichy oraz relikwiarz z relikwiami Świętych, np. Św. Ojca Pio, Św. Franciszka z Asyżu czy Św. Stanisława Kostki.Kościół Św. Stanisława w Czeladzi zbudowany jest z czerwonej cegły klinkierowej, na planie krzyża łacińskiego z prezbiterium zamkniętym pięcioboczną absydą, a fundamenty i cokół zbudowane są z szarego kamienia wydobywanego w okolicy. Kościół posiada dwie wieże o wysokości 39 metrów – ciekawostką jest to, że w planach było wybudowanie wież wyższych sięgających aż 66 metrów. W świątyni odbywa się też co roku festiwal muzyki sakralnej "Ave Maria".

Kościół Św. Stanisława Biskupa i Męczennika
ul. Kościelna, Czeladź
tel. 32/363-33-10
www.parafia.czeladz.pl

Czeladź noclegi

Czeladź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
50°19'5N, 19°4'19E
31 październik 2014
28 styczeń 2020

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację