Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Zabytkowy neoromański kościół Św. Stanisława Biskupa i Męczennika to jeden z największych kościołów w Polsce. Znajduje się w Czeladzi - najstarszym z miast Zagłębia Dąbrowskiego i jest perłą tego regionu, górującą ponad okolicą.Kościół w Czeladzi wybudowany został na miejscu wcześniejszej świątyni, istniejącej od 1260 roku. Do XVI wieku stał tu kościół drewniany, a w 1595 roku wybudowano nowy murowany.

Kościół w Czeladzi
Kościół w Czeladzi

W latach 1863-64 przeprowadzono remont, ale okazało się że kościół jest za mały i nie mieści wszystkich parafian i w latach 1904-13 powstał obecny kościół. Jego wnętrze jest bogato wyposażone, a największą ozdobą są oryginalne organy z 1637 roku. Wyposażenie kryje też XVII-wieczne kielichy oraz relikwiarz z relikwiami Świętych, np. Św. Ojca Pio, Św. Franciszka z Asyżu czy Św. Stanisława Kostki.

Kościół Św. Stanisława w Czeladzi zbudowany jest z czerwonej cegły klinkierowej, na planie krzyża łacińskiego z prezbiterium zamkniętym pięcioboczną absydą, a fundamenty i cokół zbudowane są z szarego kamienia wydobywanego w okolicy. Kościół posiada dwie wieże o wysokości 39 metrów – ciekawostką jest to, że w planach było wybudowanie wież wyższych sięgających aż 66 metrów. W świątyni odbywa się też co roku festiwal muzyki sakralnej "Ave Maria".Kościół Św. Stanisława Biskupa i Męczennika
ul. Kościelna, Czeladź
tel. 32/363-33-10
www.parafia.czeladz.pl

Czeladź noclegi

Czeladź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020