Kościół Św. Wojciecha w Wąwolnicy, Magdalena

Kościół Św. Wojciecha w Wąwolnicy

(4.7 głosów: 15)

Kościół Św. Wojciecha w Wąwolnicy niedaleko Nałęczowa to neogotycki kościół zbudowany w latach 1907-14 z ofiar wiernych, według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego lub Ksawerego Dionizego Drozdowskiego. Świątynia zbudowana została obok starego kościoła gotyckiego z XIV wieku, również pod wezwaniem Św. Wojciecha.Kościół zbudowany jest z czerwonej cegły w stylu neogotyku nadwiślańskiego, który rozpowszechnił się w tym czasie również w Krakowie i okolicy. Jest trójnawowy z jednowieżową fasadą. Wnętrze kościoła zdobią 3 drewniane ołtarze - Miłosierdzia Bożego, Św. Franciszka, Św. Stanisława Kostki i Św. Józefa. W głównym ołtarzu znajduje się gotycka figura Matki Boskiej Wąwolnickiej - Madonny z przełomu XIII i XIV wieku.

W kościele w Wąwolnicy znajduje się też neogotycka chrzcielnica z 1966 roku. W 2001 roku kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej, nadanej przez papieża Jana Pawła II. Warto również wspomnieć, że na fasadzie kościoła znajdują się dwie tablice pamiątkowe – pierwsza z 1926 roku upamiętniająca mieszkańców Wąwolnicy, którzy polegli za ojczyznę w latach 1918-1920 i druga z 1990 roku poświęcona żołnierzom drugiej wojny światowej oraz ofiarom nazizmu i stalinizmu. We wnęce zachodniej znajduje się również figura patrona kościoła. w latach 2011-12 bazylika przeszła gruntowny remont.Kościół Św. Wojciecha - Sanktuarium MB Wąwolnickiej
ul. Zamkowa 24, Wąwolnica

 Booking.com
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
51°17'50N, 22°8'40E
11 październik 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację