Kościół Św. Wojciecha w Wąwolnicy, Magdalena

Kościół Św. Wojciecha w Wąwolnicy

(4.7 głosów: 15)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół Św. Wojciecha w Wąwolnicy niedaleko Nałęczowa to neogotycki kościół zbudowany w latach 1907-14 z ofiar wiernych, według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego lub Ksawerego Dionizego Drozdowskiego. Świątynia zbudowana została obok starego kościoła gotyckiego z XIV wieku, również pod wezwaniem Św. Wojciecha.

Kościół zbudowany jest z czerwonej cegły w stylu neogotyku nadwiślańskiego, który rozpowszechnił się w tym czasie również w Krakowie i okolicy. Jest trójnawowy z jednowieżową fasadą. Wnętrze kościoła zdobią 3 drewniane ołtarze - Miłosierdzia Bożego, Św. Franciszka, Św. Stanisława Kostki i Św. Józefa. W głównym ołtarzu znajduje się gotycka figura Matki Boskiej Wąwolnickiej - Madonny z przełomu XIII i XIV wieku.W kościele w Wąwolnicy znajduje się też neogotycka chrzcielnica z 1966 roku. W 2001 roku kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej, nadanej przez papieża Jana Pawła II. Warto również wspomnieć, że na fasadzie kościoła znajdują się dwie tablice pamiątkowe – pierwsza z 1926 roku upamiętniająca mieszkańców Wąwolnicy, którzy polegli za ojczyznę w latach 1918-1920 i druga z 1990 roku poświęcona żołnierzom drugiej wojny światowej oraz ofiarom nazizmu i stalinizmu. We wnęce zachodniej znajduje się również figura patrona kościoła. w latach 2011-12 bazylika przeszła gruntowny remont.

Kościół Św. Wojciecha - Sanktuarium MB Wąwolnickiej
ul. Zamkowa 24, Wąwolnica

 

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022