Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Św. Wojciecha w Wąwolnicy

Kościół Św. Wojciecha w Wąwolnicy

Kościół Św. Wojciecha w Wąwolnicy niedaleko Nałęczowa to neogotycki kościół zbudowany w latach 1907-14 z ofiar wiernych, według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego lub Ksawerego Dionizego Drozdowskiego. Świątynia zbudowana została obok starego kościoła gotyckiego z XIV wieku, również pod wezwaniem Św. Wojciecha.Kościół zbudowany jest z czerwonej cegły w stylu neogotyku nadwiślańskiego, który rozpowszechnił się w tym czasie również w Krakowie i okolicy. Jest trójnawowy z jednowieżową fasadą. Wnętrze kościoła zdobią 3 drewniane ołtarze - Miłosierdzia Bożego, Św. Franciszka, Św. Stanisława Kostki i Św. Józefa. W głównym ołtarzu znajduje się gotycka figura Matki Boskiej Wąwolnickiej - Madonny z przełomu XIII i XIV wieku.

W kościele w Wąwolnicy znajduje się też neogotycka chrzcielnica z 1966 roku. W 2001 roku kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej, nadanej przez papieża Jana Pawła II. Warto również wspomnieć, że na fasadzie kościoła znajdują się dwie tablice pamiątkowe – pierwsza z 1926 roku upamiętniająca mieszkańców Wąwolnicy, którzy polegli za ojczyznę w latach 1918-1920 i druga z 1990 roku poświęcona żołnierzom drugiej wojny światowej oraz ofiarom nazizmu i stalinizmu. We wnęce zachodniej znajduje się również figura patrona kościoła. w latach 2011-12 bazylika przeszła gruntowny remont.

Kościół Św. Wojciecha - Sanktuarium MB Wąwolnickiej
ul. Zamkowa 24, Wąwolnica 

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136350 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020