Kościół Św. Wojciecha w Książu Wielkim

Kościół Św. Wojciecha w Książu Wielkim

Gotycki kościół Św. Wojciecha w Książu Wielkim w Małopolsce pochodzi z 1326 roku i znajduje się przy ul. Toporczyków. To świątynia murowana, z prezbiterium dwuprzęsłowym zamkniętym wielobocznie, z gotyckimi gzymsami.Rozbudowywano ją w XVII wieku i na początku XX stulecia. Wewnątrz znajdują się: nawa szersza prostokątna, trójprzęsłowa, prezbiterium które zdobią stiuki z XVIII wieku, barokowe kaplice Matki Bożej Częstochowskiej i Św. Anny oraz ołtarze Św. Wojciecha z 1777 roku, Chrystusa Ukrzyżowanego z 1778 roku. W barokowym ołtarzu głównym, centralnie umieszczony jest słynący łaskami renesansowy obraz Matki Bożej Pocieszenia z XVI wieku nieznanego artysty, namalowany na trzech lipowych deskach. Madonna z Dzieciątkiem, ubrana jest w czepiec i czerwoną suknię oraz niebiesko-zielony płaszcz. Obraz zasłynął cudami w 1661 roku.

Kościół Św. Wojciecha
ul. Toporczyków 1, Książ Wielki

4elza Krajtroter 13900 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114604 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020