Kościół Św. Wojciecha w Białymstoku

Kościół Św. Wojciecha w Białymstoku

Kościół parafialny Św. Wojciecha w Białymstoku znajduje się przy ul. Warszawskiej, obok Seminarium Duchownego. Został zbudowany w latach 1908-12 z czerwonej cegły w stylu neoromańskim, na planie krzyża greckiego. Autorem projektu był łódzki architekt Jan Wende. Kościół posiada ośmioboczną wieżę z iglicą zakończoną krzyżem.Historia kościoła

Pierwotnie była to świątynia ewangelicko-augsburska pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela, która służyła głównie fabrykantom niemieckiego pochodzenia. Było tak do 1939 roku. W 1944 roku kościół został przekazany Dekanatowi Kościoła Katolickiego w Białymstoku i poświęcony pod wezwaniem św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Ostatecznie został wykupiony od protestantów przez Archidiecezję Białostocką w 1973 roku. W latach 1961-79 pełnił funkcję kościoła seminaryjnego. W 1979 roku stał się kościołem parafialnym, a od 1997 roku także sanktuarium Św. Wojciecha, gdzie przechowywane są jego relikwie.

Adres

Kościół Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika
ul. Warszawska 46a, Białystok
tel. 85/ 732-42-12
http://wojciech.bialystok.pl/

Białystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację