Kościół Św. Wawrzyńca w Rymanowie, mokunka

Kościół Św. Wawrzyńca w Rymanowie

(5 głosów: 3)
Oceń i napisz opinię

Kościół Świętego Wawrzyńca w Rymanowie to budowla w stylu barokowym. Fundatorem świątyni był Józef z Tęczyna Ossoliński. Budowę ukończono w 1779 roku, a po pożarze z 1839 roku odbudowano go w ciągu trzech lat. W czasie wejścia wojsk sowieckich, w 1944 roku, spłonął dach, wieża i częściowo runęło sklepienie kościoła. Po wojnie kościół odbudowano.W kościele Św. Wawrzyńca znajdują się bardzo wartościowe obrazy, m.in. obraz Matki Boskiej Bolesnej namalowany na desce. Według dokumentów archiwum krośnieńskiego jest on darem od samego Władysława Jagiełly dla biskupa Sierakowskiego. Obraz po długich „wędrówkach” trafił do Rymanowa w XVIII wieku. Jako malowidło ”słynące łaskami”, obraz został koronowany w 1902 roku. W kościele są również zabytkowe organy, natomiast w podziemiach świątyni znajduje się sarkofag ze zwłokami fundatora kościoła - Józefa Ossolińskiego. Kościół stoi niedaleko Rynku i parku miejskiego.

Kościół Św. Wawrzyńca
Rynek, RymanówRymanów noclegi

Rymanów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Rymanów
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
49°34'32N, 21°51'60E
25 październik 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację