Kościół Św. Stanisława w Górecku Kościelnym, Joanna

Kościół Św. Stanisława w Górecku Kościelnym

(4.7 głosów: 7)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół Św. Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym na Roztoczu jest położony przy drodze powiatowej z Górecka Starego do wsi Sigła, wśród lasów Puszczy Solskiej. Obecny kościół ufundowany przez Jana Jakuba Zamoyskiego powstał w 1768 roku, w miejscu poprzedniego z 1668 roku, a zburzonego przez Szwedów.

Kościółek został zbudowany z drewna modrzewiowego, posiada piękne rokokowe wyposażenie. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Św. Stanisława - patrona świątyni.Przed kościołem stoi murowana dzwonnica z XVIII wieku, a po drugiej stronie drogi jest cmentarz. W amfiteatrze przy kościele Św. Stanisława co roku odbywa się Festiwal Pieśni Maryjnej.

Święty Stanisław w Górecku Kościelnym

Kult Św. Stanisława biskupa i męczennika w Górecku Kościelnym sięga 1648 roku, kiedy miały tu miejsce objawienia tego Świętego. Miejscowy rolnik Jan Socha był świadkiem ukazania się Św. Stanisława, który ochronił wioskę przed spaleniem przez Kozaków oblegających twierdzę Zamość. To niezwykłe ocalenie zostało upamiętnione trzema kaplicami: w miejscu objawienia, nad rzeczką i w miejscu późniejszego kościoła. Zgodnie z dawnymi przekazami, Święty Stanisław osobiście wskazał cudowne źródełko oraz miejsca, gdzie miały zostać zbudowane kaplice i kościół.

W 1968 roku arcybiskup Karol Wojtyła podarował kościołowi w Górecku Kościelnym relikwie Św. Stanisława. Jego kult jest wciąż żywy i obejmuje również sąsiednie parafie, czego potwierdzeniem są organizowane do Górecka pielgrzymki.

Kościół Świętego Stanisława Biskupa
Górecko Kościelne 11, JózefówJózefów Roztoczański noclegi

Józefów Roztoczański to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022