Kościół Św. Stanisława w Górecku Kościelnym, Joanna

Kościół Św. Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym na Roztoczu jest położony przy drodze powiatowej z Górecka Starego do wsi Sigła, wśród lasów Puszczy Solskiej. Obecny kościół ufundowany przez Jana Jakuba Zamoyskiego powstał w 1768 roku, w miejscu poprzedniego z 1668 roku, a zburzonego przez Szwedów.Kościółek został zbudowany z drewna modrzewiowego, posiada piękne rokokowe wyposażenie. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Św. Stanisława - patrona świątyni.

Przed kościołem stoi murowana dzwonnica z XVIII wieku, a po drugiej stronie drogi jest cmentarz. W amfiteatrze przy kościele Św. Stanisława co roku odbywa się Festiwal Pieśni Maryjnej.

Święty Stanisław w Górecku Kościelnym

Kult Św. Stanisława biskupa i męczennika w Górecku Kościelnym sięga 1648 roku, kiedy miały tu miejsce objawienia tego Świętego. Miejscowy rolnik Jan Socha był świadkiem ukazania się Św. Stanisława, który ochronił wioskę przed spaleniem przez Kozaków oblegających twierdzę Zamość. To niezwykłe ocalenie zostało upamiętnione trzema kaplicami: w miejscu objawienia, nad rzeczką i w miejscu późniejszego kościoła. Zgodnie z dawnymi przekazami, Święty Stanisław osobiście wskazał cudowne źródełko oraz miejsca, gdzie miały zostać zbudowane kaplice i kościół.

W 1968 roku arcybiskup Karol Wojtyła podarował kościołowi w Górecku Kościelnym relikwie Św. Stanisława. Jego kult jest wciąż żywy i obejmuje również sąsiednie parafie, czego potwierdzeniem są organizowane do Górecka pielgrzymki.

Kościół Świętego Stanisława Biskupa
Górecko Kościelne 11, Józefów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°30'3" N, 22°58'22" E
Lubelskie
2016-11-03
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą