Kościół Św. Mikołaja w Kamieniu Pomorskim

Kościół Św. Mikołaja w Kamieniu Pomorskim

Kościół Św. Mikołaja w Kamieniu Pomorskim wzniesiono w XIV wieku jako bezwieżową kaplicę szpitalną, przy której znajdował się cmentarz. Zbudowana została z cegły i kamieni narzutowych. Służyła jako filia kościoła kamieńskiego, dla ludności mieszkającej na przedmieściach. Dopiero w XVI wieku dobudowano charakterystyczną pięcioboczną wieżę.Kościół ten położony jest na Wzgórzu Żalnik, nawiązując w ten sposób do pierwotnej funkcji wzgórza jako cmentarzyska słowiańskiego. Mały kościółek przechodził wciąż burzliwe losy - w XVI wieku był protestancki, został przejęty przez kościół katolicki w 1945 roku, wnętrze uległo dewastacji, następnie wyremontowany wewnątrz i ogołocony na zewnątrz z nagrobków stał się w 1966 roku Muzeum Regionalnym, co trwało do 1992 roku, a od 1994 jest znów w rękach kościoła katolickiego. Świątynia jest orientowana, halowa, na planie prostokąta z eliptycznym prezbiterium i wieżą. Wnętrze kościoła jest proste, współczesne. Dawne wyposażenie świątyni sprzed 1945 roku uległo rozproszeniu po zamknięciu kościoła i jego adaptacji na muzeum. Cześć zachowanych figur można zobaczyć w kamieńskiej katedrze. Obecny teren, na którym znajduje się kościół, to park miejski pomiędzy ulicami Solskiego, Wysockiego i Bankową.

Kościół Św. Mikołaja
ul. Solskiego, Kamień Pomorski

 Kamień Pomorski noclegi

Kamień Pomorski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71326 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121011 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020