Kościół Św. Jerzego w Żelaźnie, mokunka

Kościół Św. Marcina w Żelaźnie

(5 głosów: 1)

W niewielkiej wsi w Kotlinie Kłodzkiej, w Żelaźnie, stoi bardzo interesujący kościół Św. Marcina początkami sięgający czasów średniowiecza, a dokładniej XIV wieku. Świątynia jest jednonawowa, z węższym prezbiterium, murowana i orientowana. Jest to budowla nie tylko sakralna, ale i zarazem obronna. Stoi na wzgórzu i otoczona jest solidnym murem obronnym!Mur wokół świątyni zachował dawny kształt, ale niestety zabudowano dawne otwory strzelnicze, które niewątpliwie były sporą ciekawostką. Wewnątrz murów, na terenie przykościelnym nie brak też krużganków. To właśnie tu są wmurowane dawne płyty nagrobne liczące nawet po 300 lat! Wewnątrz murów przykościelnych znajduje się też cmentarz.

Wyposażenie świątyni jest głównie barokowe i w stylu rokoko, ale zachowały się też elementy gotyckie, jak sakramentarium czy polichromowana figura Madonny z Dzieciątkiem z XV wieku, jest też sklepienie żebrowe, a ponad nawą góruje drewniany strop. Naprzeciw kościoła Św. Marcina stoi średniowieczna wieża rycerska, również powstała w XIV wieku.Kościół Św. Marcina
Żelazno

Żelazno noclegi

Żelazno to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Żelazno
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
50°22'15N, 16°40'19E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021