Kościół Św. Marcina w Żelaźnie

Kościół Św. Marcina w Żelaźnie

W niewielkiej wsi w Kotlinie Kłodzkiej, w Żelaźnie, stoi bardzo interesujący kościół Św. Marcina początkami sięgający czasów średniowiecza, a dokładniej XIV wieku. Świątynia jest jednonawowa, z węższym prezbiterium, murowana i orientowana. Jest to budowla nie tylko sakralna, ale i zarazem obronna. Stoi na wzgórzu i otoczona jest solidnym murem obronnym!Mur wokół świątyni zachował dawny kształt, ale niestety zabudowano dawne otwory strzelnicze, które niewątpliwie były sporą ciekawostką. Wewnątrz murów, na terenie przykościelnym nie brak też krużganków. To właśnie tu są wmurowane dawne płyty nagrobne liczące nawet po 300 lat! Wewnątrz murów przykościelnych znajduje się też cmentarz.Wyposażenie świątyni jest głównie barokowe i w stylu rokoko, ale zachowały się też elementy gotyckie, jak sakramentarium czy polichromowana figura Madonny z Dzieciątkiem z XV wieku, jest też sklepienie żebrowe, a ponad nawą góruje drewniany strop. Naprzeciw kościoła Św. Marcina stoi średniowieczna wieża rycerska, również powstała w XIV wieku.

Kościół Św. Marcina
Żelazno

Żelazno noclegi

Żelazno to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220037 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121217 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pałac Kamieniec
KOLONIA LEŚNA
Pałac Ławica
Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020