Kościół Św. Ludwika we Włodawie, Joanna

Kościół Św. Ludwika we Włodawie

(5 głosów: 1)

Kościół Św. Ludwika we Włodawie położony na nadbużańskiej skarpie jest charakterystycznym elementem krajobrazu miasta. Kościół wraz z klasztorem paulinów został ufundowany przez Ludwika Konstantego Pocieja, ówczesnego właściciela Włodawy. Fundator na patrona nowej świątyni wybrał swego patrona św. Ludwika. Obecny murowany kościół wzniesiono w latach 1733-80 w miejscu wcześniejszego drewnianego kościółka pokalwińskiego. Głównym autorem projektu świątyni był włoski architekt Paweł Antoni Fontana.Późnobarokowy, trzynawowy kościół jest typu centralno - podłużnego, zbudowany na rzucie wydłużonego ośmioboku z dwiema kwadratowymi wieżami. Całość wnętrza jest pokryta freskami malowanymi przez paulińskich artystów, sprowadzonych z Jasnej Góry. W ołtarzu głównym, znajduje się obraz Matki Bożej Jasnogórskiej i Św. Ludwika. Rokokowe wyposażenie pochodzi z lat 1781-86. Umieszczone przy filarach figury czterech doktorów Kościoła oraz monarchów Konstantyna i Stefana są autorstwa Macieja Polejowskiego, a ołtarz, chrzcielnica i rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego zostały wykonane przez Michała Filewicza.

Obok kościoła znajduje się klasztor paulinów zbudowany w latach 1711-17 wg projektu Józefa Pioli. Paulini, sprowadzeni do Włodawy przez Ludwika Pocieja, po ponad stuletniej przerwie spowodowanej wyrzuceniem ich z miasta w 1864 roku za wspieranie powstania styczniowego, powrócili w 1992 roku i opiekują się kościołem i parafią Św. Ludwika do dziś.Adres

Kościół Św. Ludwika i Klasztor Paulinów
ul. Klasztorna, Włodawa
http://www.wlodawa.paulini.pl/

GPS: 51°32'46N, 23°33'29E

Włodawa noclegi

Włodawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Włodawa
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły klasztory
51°32'46N, 23°33'29E
22 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację