Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Św. Ludwika we Włodawie

Kościół Św. Ludwika we Włodawie

Kościół Św. Ludwika i Klasztor Paulinów
ul. Klasztorna, Włodawa
http://www.wlodawa.paulini.pl/

51°32'46" N, 23°33'29" E

Kościół Św. Ludwika we Włodawie położony na nadbużańskiej skarpie jest charakterystycznym elementem krajobrazu miasta. Kościół wraz z klasztorem paulinów został ufundowany przez Ludwika Konstantego Pocieja, ówczesnego właściciela Włodawy. Fundator na patrona nowej świątyni wybrał swego patrona św. Ludwika. Obecny murowany kościół wzniesiono w latach 1733-80 w miejscu wcześniejszego drewnianego kościółka pokalwińskiego. Głównym autorem projektu świątyni był włoski architekt Paweł Antoni Fontana.Późnobarokowy, trzynawowy kościół jest typu centralno - podłużnego, zbudowany na rzucie wydłużonego ośmioboku z dwiema kwadratowymi wieżami. Całość wnętrza jest pokryta freskami malowanymi przez paulińskich artystów, sprowadzonych z Jasnej Góry. W ołtarzu głównym, znajduje się obraz Matki Bożej Jasnogórskiej i Św. Ludwika. Rokokowe wyposażenie pochodzi z lat 1781-86. Umieszczone przy filarach figury czterech doktorów Kościoła oraz monarchów Konstantyna i Stefana są autorstwa Macieja Polejowskiego, a ołtarz, chrzcielnica i rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego zostały wykonane przez Michała Filewicza.Obok kościoła znajduje się klasztor paulinów zbudowany w latach 1711-17 wg projektu Józefa Pioli. Paulini, sprowadzeni do Włodawy przez Ludwika Pocieja, po ponad stuletniej przerwie spowodowanej wyrzuceniem ich z miasta w 1864 roku za wspieranie powstania styczniowego, powrócili w 1992 roku i opiekują się kościołem i parafią Św. Ludwika do dziś.

Włodawa noclegi

Włodawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 71820 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020