Kościół Św. Ludwika we Włodawie położony na nadbużańskiej skarpie jest charakterystycznym elementem krajobrazu miasta. Kościół wraz z klasztorem paulinów został ufundowany przez Ludwika Konstantego Pocieja, ówczesnego właściciela Włodawy. Fundator na patrona nowej świątyni wybrał swego patrona św. Ludwika. Obecny murowany kościół wzniesiono w latach 1733-80 w miejscu wcześniejszego drewnianego kościółka pokalwińskiego. Głównym autorem projektu świątyni był włoski architekt Paweł Antoni Fontana.
Późnobarokowy, trzynawowy kościół jest typu centralno - podłużnego, zbudowany na rzucie wydłużonego ośmioboku z dwiema kwadratowymi wieżami. Całość wnętrza jest pokryta freskami malowanymi przez paulińskich artystów, sprowadzonych z Jasnej Góry. W ołtarzu głównym, znajduje się obraz Matki Bożej Jasnogórskiej i Św. Ludwika. Rokokowe wyposażenie pochodzi z lat 1781-86. Umieszczone przy filarach figury czterech doktorów Kościoła oraz monarchów Konstantyna i Stefana są autorstwa Macieja Polejowskiego, a ołtarz, chrzcielnica i rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego zostały wykonane przez Michała Filewicza.
Obok kościoła znajduje się klasztor paulinów zbudowany w latach 1711-17 wg projektu Józefa Pioli. Paulini, sprowadzeni do Włodawy przez Ludwika Pocieja, po ponad stuletniej przerwie spowodowanej wyrzuceniem ich z miasta w 1864 roku za wspieranie powstania styczniowego, powrócili w 1992 roku i opiekują się kościołem i parafią Św. Ludwika do dziś.
Adres
Kościół Św. Ludwika i Klasztor Paulinów
ul. Klasztorna, Włodawa
http://www.wlodawa.paulini.pl/
GPS: 51°32'46N, 23°33'29E
Włodawa noclegi
Włodawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!