Kościół Św. Ludwika we Włodawie, Joanna

Kościół Św. Ludwika we Włodawie

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół Św. Ludwika we Włodawie położony na nadbużańskiej skarpie jest charakterystycznym elementem krajobrazu miasta. Kościół wraz z klasztorem paulinów został ufundowany przez Ludwika Konstantego Pocieja, ówczesnego właściciela Włodawy. Fundator na patrona nowej świątyni wybrał swego patrona św. Ludwika. Obecny murowany kościół wzniesiono w latach 1733-80 w miejscu wcześniejszego drewnianego kościółka pokalwińskiego. Głównym autorem projektu świątyni był włoski architekt Paweł Antoni Fontana.

Późnobarokowy, trzynawowy kościół jest typu centralno - podłużnego, zbudowany na rzucie wydłużonego ośmioboku z dwiema kwadratowymi wieżami. Całość wnętrza jest pokryta freskami malowanymi przez paulińskich artystów, sprowadzonych z Jasnej Góry. W ołtarzu głównym, znajduje się obraz Matki Bożej Jasnogórskiej i Św. Ludwika. Rokokowe wyposażenie pochodzi z lat 1781-86. Umieszczone przy filarach figury czterech doktorów Kościoła oraz monarchów Konstantyna i Stefana są autorstwa Macieja Polejowskiego, a ołtarz, chrzcielnica i rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego zostały wykonane przez Michała Filewicza.Obok kościoła znajduje się klasztor paulinów zbudowany w latach 1711-17 wg projektu Józefa Pioli. Paulini, sprowadzeni do Włodawy przez Ludwika Pocieja, po ponad stuletniej przerwie spowodowanej wyrzuceniem ich z miasta w 1864 roku za wspieranie powstania styczniowego, powrócili w 1992 roku i opiekują się kościołem i parafią Św. Ludwika do dziś.

Adres

Kościół Św. Ludwika i Klasztor Paulinów
ul. Klasztorna, Włodawa
http://www.wlodawa.paulini.pl/

GPS: 51°32'46N, 23°33'29E

Włodawa noclegi

Włodawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022