Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grzywnie, Marcin_Henioo

Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grzywnie

(4.5 głosów: 4)

Znajdujący się w Grzywnie koło Chełmży kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest jednym z najstarszych kościołów gotyckich na Ziemi Chełmińskiej - pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku.Jest to budowla ceglano-kamienna, jednonawowa, z prosto zamkniętym prezbiterium i kwadratową wieżą dobudowaną w 1906 roku.

Od wschodu, Marcin_Henioo
Od wschodu, Marcin_Henioo

Wystrój kościoła

Wewnątrz kościoła w Grzywnie podziwiać można renesansowy i barokowy wystrój z końca XVI i początku XVIII wieku, a także gotycką rzeźbę św. Jana z XV wieku. Cennym elementem wyposażenia kościoła są ceramiczne średniowieczne figurki świętych, przedstawiające Matkę Boską z Dzieciątkiem i postaci świętych, z połowy XIV wieku, umieszczone do 2012 roku w dolnych partiach blend szczytu zachodniego. Dziś już nie zobaczymy ich niestety z zewnątrz, ponieważ zostały przeniesione do wnętrza obiektu i znajdują się przy prezbiterium.Inną ciekawostką jest biegnący pod oknem prezbiterium w elewacji wschodniej XIV-wieczny fryz przedstawiający jelenia dwugłowego. Możemy zobaczyć go z zewnątrz, od strony cmentarza.
W wieży kościelnej znajduje się dzwon w 1582 roku, wykonany w pracowni toruńskiego ludwisarza - Martina Schmidta.

Wieża, Marcin_Henioo
Wieża, Marcin_Henioo

Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Grzywna 108, Chełmża
tel. 56/ 675-71-02Wejście do kościoła, Marcin_Henioo
Wejście na wieżę, Marcin_Henioo
Fryz z jeleniem, Marcin_Henioo

Grzywna noclegi

Grzywna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Grzywna
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
gotyckie kościoły
53°9'21N, 18°36'43E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021