Zagłosuj na Top Atrakcje 2021!
Wieża, Marcin_Henioo

Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grzywnie

(4.5 głosów: 4)

Znajdujący się w Grzywnie koło Chełmży kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest jednym z najstarszych kościołów gotyckich na Ziemi Chełmińskiej - pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku.Jest to budowla ceglano-kamienna, jednonawowa, z prosto zamkniętym prezbiterium i kwadratową wieżą dobudowaną w 1906 roku.

Wejście na wieżę, Marcin_Henioo
Wejście na wieżę, Marcin_Henioo

Wystrój kościoła

Wewnątrz kościoła w Grzywnie podziwiać można renesansowy i barokowy wystrój z końca XVI i początku XVIII wieku, a także gotycką rzeźbę św. Jana z XV wieku. Cennym elementem wyposażenia kościoła są ceramiczne średniowieczne figurki świętych, przedstawiające Matkę Boską z Dzieciątkiem i postaci świętych, z połowy XIV wieku, umieszczone do 2012 roku w dolnych partiach blend szczytu zachodniego. Dziś już nie zobaczymy ich niestety z zewnątrz, ponieważ zostały przeniesione do wnętrza obiektu i znajdują się przy prezbiterium.Inną ciekawostką jest biegnący pod oknem prezbiterium w elewacji wschodniej XIV-wieczny fryz przedstawiający jelenia dwugłowego. Możemy zobaczyć go z zewnątrz, od strony cmentarza.
W wieży kościelnej znajduje się dzwon w 1582 roku, wykonany w pracowni toruńskiego ludwisarza - Martina Schmidta.

Fryz z jeleniem, Marcin_Henioo
Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grzywnie, Marcin_Henioo
Od wschodu, Marcin_Henioo

Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Grzywna 108, Chełmża
tel. 56/ 675-71-02Grzywna noclegi

Grzywna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Grzywna
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
gotyckie kościoły
53°9'21N, 18°36'43E
06 kwiecień 2017
31 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Top Atrakcje 2021
Wybierz najpiękniejsze atrakcje w Polsce!
Top Atrakcje 2021

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację