Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grzywnie

Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grzywnie

Znajdujący się w Grzywnie koło Chełmży kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest jednym z najstarszych kościołów gotyckich na Ziemi Chełmińskiej - pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku.Jest to budowla ceglano-kamienna, jednonawowa, z prosto zamkniętym prezbiterium i kwadratową wieżą dobudowaną w 1906 roku.

Od wschodu
Od wschodu

Wystrój kościoła

Wewnątrz kościoła w Grzywnie podziwiać można renesansowy i barokowy wystrój z końca XVI i początku XVIII wieku, a także gotycką rzeźbę św. Jana z XV wieku. Cennym elementem wyposażenia kościoła są ceramiczne średniowieczne figurki świętych, przedstawiające Matkę Boską z Dzieciątkiem i postaci świętych, z połowy XIV wieku, umieszczone do 2012 roku w dolnych partiach blend szczytu zachodniego. Dziś już nie zobaczymy ich niestety z zewnątrz, ponieważ zostały przeniesione do wnętrza obiektu i znajdują się przy prezbiterium.

Inną ciekawostką jest biegnący pod oknem prezbiterium w elewacji wschodniej XIV-wieczny fryz przedstawiający jelenia dwugłowego. Możemy zobaczyć go z zewnątrz, od strony cmentarza.
W wieży kościelnej znajduje się dzwon w 1582 roku, wykonany w pracowni toruńskiego ludwisarza - Martina Schmidta.

Wieża
Wejście do kościoła
Wejście na wieżę


Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Grzywna 108, Chełmża
tel. 56/ 675-71-02

Fryz z jeleniem

Grzywna noclegi

Grzywna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021