Kościół Św. Joachima w Sosnowcu

Kościół Św. Joachima w Sosnowcu

Zabytkowy neogotycki kościół Św. Joachima w Sosnowcu, w dzielnicy Zagórze wybudowany został w 1848 roku. Kościół jest jednym z najciekawszych świątyń w regionie Zagłębia Dąbrowskiego.Pierwsze spojrzenia odwiedzających na kościół sprawiają, że wydaje się im, że kościół składa się z dwóch budynków połączonych ze sobą w jedną całość. A stało się tak dlatego, że w 1848 roku właścicielka ziem Zagórza hrabina Jadwiga Mieroszewska zbudowała kościół Św. Jadwigi (budynek otynkowany).

Fundatorka kościoła nie przewidziała, iż idąc z postępem i rozwijającym się przemysłem w Sosnowcu czy samym Zagórzu, a tym samym zwiększającą się ludnością na tym terenie, wybudowany kościół nie pomieści modlących się w świątyni. Działo się to w czasach kiedy Polska znajdowała się pod zaborami rosyjskimi i Car Rosji ukazem carskim zabraniał budowy nowych kościołów katolickich bez pozwolenia i aprobaty władz państwowych.

Rodzina Mieroszewskich nie otrzymując potrzebnych zezwoleń, które były nie do zdobycia, postanowili rozbudować istniejący kościół zachowując przy tym wszystkie formalności prawne na ówczesne czasy. Tak więc powstał przyległy do istniejącego ceglany neogotycki bliźniaczy kościół. Drugi kościół wybudowano w latach 1893-1908 roku. Tak powstał kościół, który wyglądem zadziwia i przypomina dwa przyklejone niedokończone kościoły.Kościół Św. Joachima
ul. Ks. Jerzego Popiełuszki, Sosnowiec Zagórze

 Sosnowiec noclegi

Sosnowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145587 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021