, Roman Świątkowski

Kościół Św. Joachima w Sosnowcu

(4.3 głosów: 8)

Zabytkowy neogotycki kościół Św. Joachima w Sosnowcu, w dzielnicy Zagórze wybudowany został w 1848 roku. Kościół jest jednym z najciekawszych świątyń w regionie Zagłębia Dąbrowskiego.Pierwsze spojrzenia odwiedzających na kościół sprawiają, że wydaje się im, że kościół składa się z dwóch budynków połączonych ze sobą w jedną całość. A stało się tak dlatego, że w 1848 roku właścicielka ziem Zagórza hrabina Jadwiga Mieroszewska zbudowała kościół Św. Jadwigi (budynek otynkowany).

Fundatorka kościoła nie przewidziała, iż idąc z postępem i rozwijającym się przemysłem w Sosnowcu czy samym Zagórzu, a tym samym zwiększającą się ludnością na tym terenie, wybudowany kościół nie pomieści modlących się w świątyni. Działo się to w czasach kiedy Polska znajdowała się pod zaborami rosyjskimi i Car Rosji ukazem carskim zabraniał budowy nowych kościołów katolickich bez pozwolenia i aprobaty władz państwowych.Rodzina Mieroszewskich nie otrzymując potrzebnych zezwoleń, które były nie do zdobycia, postanowili rozbudować istniejący kościół zachowując przy tym wszystkie formalności prawne na ówczesne czasy. Tak więc powstał przyległy do istniejącego ceglany neogotycki bliźniaczy kościół. Drugi kościół wybudowano w latach 1893-1908 roku. Tak powstał kościół, który wyglądem zadziwia i przypomina dwa przyklejone niedokończone kościoły.

Kościół Św. Joachima
ul. Ks. Jerzego Popiełuszki, Sosnowiec Zagórze 

Sosnowiec noclegi

Sosnowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Sosnowiec
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
50°18'0N, 19°10'49E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021