, Roman Świątkowski

Zabytkowy neogotycki kościół Św. Joachima w Sosnowcu, w dzielnicy Zagórze wybudowany został w 1848 roku. Kościół jest jednym z najciekawszych świątyń w regionie Zagłębia Dąbrowskiego.

Pierwsze spojrzenia odwiedzających na kościół sprawiają, że wydaje się im, że kościół składa się z dwóch budynków połączonych ze sobą w jedną całość. A stało się tak dlatego, że w 1848 roku właścicielka ziem Zagórza hrabina Jadwiga Mieroszewska zbudowała kościół Św. Jadwigi (budynek otynkowany).

Fundatorka kościoła nie przewidziała, iż idąc z postępem i rozwijającym się przemysłem w Sosnowcu czy samym Zagórzu, a tym samym zwiększającą się ludnością na tym terenie, wybudowany kościół nie pomieści modlących się w świątyni. Działo się to w czasach kiedy Polska znajdowała się pod zaborami rosyjskimi i Car Rosji ukazem carskim zabraniał budowy nowych kościołów katolickich bez pozwolenia i aprobaty władz państwowych.

Rodzina Mieroszewskich nie otrzymując potrzebnych zezwoleń, które były nie do zdobycia, postanowili rozbudować istniejący kościół zachowując przy tym wszystkie formalności prawne na ówczesne czasy. Tak więc powstał przyległy do istniejącego ceglany neogotycki bliźniaczy kościół. Drugi kościół wybudowano w latach 1893-1908 roku. Tak powstał kościół, który wyglądem zadziwia i przypomina dwa przyklejone niedokończone kościoły.

Kościół Św. Joachima
ul. Ks. Jerzego Popiełuszki, Sosnowiec Zagórze

 

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: