Kościół Św. Jerzego w Prószkowie, Danusia

Kościół Św. Jerzego w Prószkowie

(5 głosów: 2)

Okazały kościół Św. Jerzego w Prószkowie powstał z inicjatywy barona Jerzego Prószkowskiego w 1578 roku. Bardzo bogato wyposażył on również wnętrze świątyni. Obok kościoła jednocześnie powstały plebania, szkoła i szpital.Następcy Jerzego Prószkowskiego ufundowali dla kościoła trzy dzwony. Ogółem kościół posiadał pięć dzwonów, jednak do dnia dzisiejszego zachowały się tylko trzy z nich. W 1644 roku kościół w Prószkowie został zniszczony. Odbudowano go później w stylu barokowym.

W 1904 roku z uwagi na zły stan techniczny pojawiła się koncepcja wyburzenia kościoła. Po protestach proboszcza postanowiono zabytek uratować. Kolejne lata przynosiły na przemian pogarszanie się stanu technicznego kościoła i dalsze remonty oraz  prace konserwatorskie. Do dziś zachowano akt erekcyjny kościoła, który przechowywany jest w miedzianej kuli od 1688 roku, osadzonej na wieży kościoła.Kościół Św. Jerzego
ul. Zawadzkiego, Prószków

Booking.com
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
50°34'48N, 17°52'12E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021