Kościół Św. Jerzego w Prószkowie

Kościół Św. Jerzego w Prószkowie

Okazały kościół Św. Jerzego w Prószkowie powstał z inicjatywy barona Jerzego Prószkowskiego w 1578 roku. Bardzo bogato wyposażył on również wnętrze świątyni. Obok kościoła jednocześnie powstały plebania, szkoła i szpital.Następcy Jerzego Prószkowskiego ufundowali dla kościoła trzy dzwony. Ogółem kościół posiadał pięć dzwonów, jednak do dnia dzisiejszego zachowały się tylko trzy z nich. W 1644 roku kościół w Prószkowie został zniszczony. Odbudowano go później w stylu barokowym.W 1904 roku z uwagi na zły stan techniczny pojawiła się koncepcja wyburzenia kościoła. Po protestach proboszcza postanowiono zabytek uratować. Kolejne lata przynosiły na przemian pogarszanie się stanu technicznego kościoła i dalsze remonty oraz  prace konserwatorskie. Do dziś zachowano akt erekcyjny kościoła, który przechowywany jest w miedzianej kuli od 1688 roku, osadzonej na wieży kościoła.

Kościół Św. Jerzego
ul. Zawadzkiego, Prószków

Booking.com
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118662 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020