Kościół Św. Jerzego w Prószkowie, Danusia

Kościół Św. Jerzego w Prószkowie

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Okazały kościół Św. Jerzego w Prószkowie powstał z inicjatywy barona Jerzego Prószkowskiego w 1578 roku. Bardzo bogato wyposażył on również wnętrze świątyni. Obok kościoła jednocześnie powstały plebania, szkoła i szpital.

Następcy Jerzego Prószkowskiego ufundowali dla kościoła trzy dzwony. Ogółem kościół posiadał pięć dzwonów, jednak do dnia dzisiejszego zachowały się tylko trzy z nich. W 1644 roku kościół w Prószkowie został zniszczony. Odbudowano go później w stylu barokowym.W 1904 roku z uwagi na zły stan techniczny pojawiła się koncepcja wyburzenia kościoła. Po protestach proboszcza postanowiono zabytek uratować. Kolejne lata przynosiły na przemian pogarszanie się stanu technicznego kościoła i dalsze remonty oraz  prace konserwatorskie. Do dziś zachowano akt erekcyjny kościoła, który przechowywany jest w miedzianej kuli od 1688 roku, osadzonej na wieży kościoła.

Kościół Św. Jerzego
ul. Zawadzkiego, Prószków

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022