Kościół Św. Jana Jałmużnika w Orchówku

Kościół Św. Jana Jałmużnika w Orchówku

Kościół Św. Jana Jałmużnika - Sanktuarium MB Pocieszenia
ul. Nadbużańska 63, Orchówek
www.orchowek.kapucyni.eu

51°31'31" N, 23°34'16" E

Kościół Św. Jana Jałmużnika położony jest w Orchówku koło Włodawy przy ulicy Nadbużańskiej, na wysokiej skarpie nad starorzeczem Bugu. Jest on najcenniejszym zabytkiem Orchówka. Murowany kościół w stylu późnobarokowym został zbudowany w latach 1770-77 przez mistrza kamieniarskiego Grzegorza Cybulskiego wg projektu Pawła Fontany. Świątynię konsekrował w 1780 roku biskup chełmski - Melchior Jan Kochnowski. Ostatecznie budynek został wykończony w latach 1846-1848 kosztem parafian i Augusta Zamojskiego.Do 1864 roku kościołem opiekowali się augustianie. Potem władze carskie zamieniły go na cerkiew. Obecnie, od 1947 roku parafię prowadzą kapucyni. Kościół parafialny Św. Jana Jałmużnika jest też sanktuarium maryjnym. W ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia z końca XVI lub początku XVII wieku.

Istnieje możliwość wejścia na jedną z wież kościoła, która stanowi doskonały punkt widokowy. Z góry widać dolinę Bugu, a za Bugiem na horyzoncie można dostrzec białoruskie i ukraińskie pola i lasy, gdyż w pobliżu stykają się granice Polski, Białorusi i Ukrainy.

Włodawa noclegi

Włodawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73331 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021