Katedra w Kamieniu Pomorskim

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Katedra w Kamieniu Pomorskim czyli Kościół Św. Jana Chrzciciela to najstarsza świątynia na Pomorzu Zachodnim. Jej budowę rozpoczęto już w 1176 roku. Do czasów reformacji, a więc niemal do połowy XVI wieku, była katedrą - siedzibą katolickiego biskupa kamieńskiego. Dziś kościół nosi miano konkatedry archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim
Kościół Św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim

Zwiedzanie świątyni

We wnętrzu tej starej świątyni przykuwają uwagę romańskie portale i malowidła, gotycki ołtarz główny w formie tryptyku oraz unikalne w skali całego kraju obrazy słynnego niemieckiego malarza Łukasza Cranacha Starszego (1472-1553). Przedstawiają one sceny Męki Pańskiej, a znajdują się na północnej ścianie prezbiterium. W latach 1669-72 z fundacji księcia pomorskiego - Ernesta Bogusława Croya, powstały w kamieńskiej świątyni monumentalne organy, należące do najbardziej znanych w Polsce. Cudownego brzmienia tego instrumentu o 47 głosach i 3300 piszczałkach można posłuchać w trakcie corocznego letniego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Koncerty rozpoczynają się o 19.00 w każdy piątek, od ostatniego piątku czerwca do pierwszego piątku września. W dawnym skryptorium skrybowie sporządzali niegdyś dokumenty, a dziś mieści się tu katedralny skarbiec udostępniony do zwiedzania w sezonie letnim (od pn do sb). Zgromadzono tu zbiór portretów, kolekcję rzeźby sakralnej, kielichy mszalne oraz mszały. Ciekawostką jest także misternie zdobiona kopia cennego relikwiarza Św. Korduli. Jego oryginał wraz z wieloma innymi eksponatami zaginął w 1945 roku.



Kościół Św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim
Kościół Św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim
Kościół Św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim
Kościół Św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim

Wirydarz

Do północnej nawy kościoła w Kamieniu Pomorskim przylega jedyny w Polsce katedralny wirydarz czyli prostokątny ogród otoczony krużgankami. W przeszłości służył do nabożeństw, procesji, medytacji, a nawet publicznych pokut. Ze względu na egzotyczną zieleń, stanowi najbardziej cichy i malowniczy zakątek zabudowań katedralnych. Ze ścian wirydarza zerkają postacie z płyt nagrobnych, biskupi, księża i fundatorzy. Piękną zieleń ogrodu można oglądać przez ażurowe maswerki ostrołukowych arkad. Na środku wirydarza umieszczono kamienną chrzcielnicę z XII wieku.

Jeśli lubisz zacne katedry, zobacz nasz tekst o Chester w Anglii z cudną katedrą

Wirydarz
Wirydarz

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–17:00
  • wtorek: 09:00–17:00
  • środa: Zamknięte
  • czwartek: Zamknięte
  • piątek: Zamknięte
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Czynne całą dobę

Kościół Św. Jana Chrzciciela - Parafia Św. Ottona
Pl. Katedralny 8, Kamień Pomorski
tel. 91/ 382-05-54
http://katedra-kamienpomorski.pl

Noclegi w Kamieniu Pomorskim

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Wirydarz
Kościół Św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 14)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024