Kościół Św. Jana Chrzciciela i Św. Szczepana w Choroszczy, Joanna

Kościół Św. Jana Chrzciciela i Św. Szczepana w Choroszczy

(5 głosów: 1)

Pierwsza wzmianka o parafii w Choroszczy z drewnianym kościołem pochodzi z 1459 roku. Murowany kościół w stylu barokowym został ufundowany przez Jana Klemensa Branickiego i konsekrowany w 1770 roku. Świątynia początkowo była jednonawowa, o sklepieniu kolebkowym, a w zakrystii i zachodniej kruchcie miała sklepienie krzyżowe. Od frontu posiadała kwadratową wieżę. Wnętrze było bogato zdobione w stylu rokokowym.Na przestrzeni wieków kościół był wielokrotnie niszczony przez pożary i działania wojenne, ale za każdym razem odbudowywany. W okresie międzywojennym do świątyni dobudowano dwie nawy boczne. Obecnie stopniowo przywracany jest dawny wystrój wnętrza i odtwarzane są elementy, które zaginęły lub uległy zniszczeniu.

W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Różańcowej, a po bokach odtworzone figury Św. Marii Magdaleny i Św. Jana Ewangelisty. W nawach bocznych są ołtarze Matki Bożej Anielskiej i Św. Jana Chrzciciela. We wnętrzu warto zwrócić też uwagę na zabytkową chrzcielnicę oraz szklaną trumnę z relikwiami Św. Kandyda sprowadzonymi do Choroszczy w XVIII wieku z katakumb Santa Agnese w Rzymie.Kościół Św. Jana Chrzciciela i Św. Szczepana Męczennika
ul. Mickiewicza 2, Choroszcz

Choroszcz noclegi

Choroszcz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Choroszcz
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
53°8'32N, 22°59'20E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021