Pierwsza wzmianka o parafii w Choroszczy z drewnianym kościołem pochodzi z 1459 roku. Murowany kościół w stylu barokowym został ufundowany przez Jana Klemensa Branickiego i konsekrowany w 1770 roku. Świątynia początkowo była jednonawowa, o sklepieniu kolebkowym, a w zakrystii i zachodniej kruchcie miała sklepienie krzyżowe. Od frontu posiadała kwadratową wieżę. Wnętrze było bogato zdobione w stylu rokokowym.
Na przestrzeni wieków kościół był wielokrotnie niszczony przez pożary i działania wojenne, ale za każdym razem odbudowywany. W okresie międzywojennym do świątyni dobudowano dwie nawy boczne. Obecnie stopniowo przywracany jest dawny wystrój wnętrza i odtwarzane są elementy, które zaginęły lub uległy zniszczeniu.
W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Różańcowej, a po bokach odtworzone figury Św. Marii Magdaleny i Św. Jana Ewangelisty. W nawach bocznych są ołtarze Matki Bożej Anielskiej i Św. Jana Chrzciciela. We wnętrzu warto zwrócić też uwagę na zabytkową chrzcielnicę oraz szklaną trumnę z relikwiami Św. Kandyda sprowadzonymi do Choroszczy w XVIII wieku z katakumb Santa Agnese w Rzymie.
Kościół Św. Jana Chrzciciela i Św. Szczepana Męczennika
ul. Mickiewicza 2, Choroszcz
Choroszcz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.