Kościół Św. Jana Chrzciciela i Św. Szczepana w Choroszczy

Kościół Św. Jana Chrzciciela i Św. Szczepana w Choroszczy

Pierwsza wzmianka o parafii w Choroszczy z drewnianym kościołem pochodzi z 1459 roku. Murowany kościół w stylu barokowym został ufundowany przez Jana Klemensa Branickiego i konsekrowany w 1770 roku. Świątynia początkowo była jednonawowa, o sklepieniu kolebkowym, a w zakrystii i zachodniej kruchcie miała sklepienie krzyżowe. Od frontu posiadała kwadratową wieżę. Wnętrze było bogato zdobione w stylu rokokowym.Na przestrzeni wieków kościół był wielokrotnie niszczony przez pożary i działania wojenne, ale za każdym razem odbudowywany. W okresie międzywojennym do świątyni dobudowano dwie nawy boczne. Obecnie stopniowo przywracany jest dawny wystrój wnętrza i odtwarzane są elementy, które zaginęły lub uległy zniszczeniu.

W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Różańcowej, a po bokach odtworzone figury Św. Marii Magdaleny i Św. Jana Ewangelisty. W nawach bocznych są ołtarze Matki Bożej Anielskiej i Św. Jana Chrzciciela. We wnętrzu warto zwrócić też uwagę na zabytkową chrzcielnicę oraz szklaną trumnę z relikwiami Św. Kandyda sprowadzonymi do Choroszczy w XVIII wieku z katakumb Santa Agnese w Rzymie.

Kościół Św. Jana Chrzciciela i Św. Szczepana Męczennika
ul. Mickiewicza 2, ChoroszczChoroszcz noclegi

Choroszcz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73491 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021