Kościół Św. Jakuba Starszego w Lubszy, Magdalena

Kościół Św. Jakuba Starszego w Lubszy

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół Św. Jakuba Starszego Apostoła w Lubszy Śląskiej kolo Woźnik ma długie dzieje. Pierwszy kościół został wybudowany tutaj na przełomie XIV i XV wieku, jednak spłonął podczas wojen husyckich. Po tym zdarzeniu wybudowano murowany kościół w połowie XV wieku, a jego fundatorem był właściciel tutejszych dóbr - Piotr z Lubszy.

W wiekach następnych stan kościoła uległ pogorszeniu i wymagał prac remontowych. W latach 1764-69 naprawiono dach, w 1769 roku wyremontowano również wnętrze. Rok Później naprawiono mury i odbudowano wieżę. W 1773 roku odrestaurowano ołtarze. W 1829 roku rozpoczęto rozbudowę kościoła i w 1930 roku po raz kolejny ze względu na wzrost liczby parafian.W 1937 roku wykonano zestaw witraży do trzech okien kościelnych. Witraże przedstawiały: Św. Ducha, Św. Izydora i Św. Annę. W 1934 roku dawne prezbiterium starego kościoła zamieniono na zakrystię. Jest ono zaprojektowane na planie prostokąta, nakryte sklepieniem kolebkowym z lunetami. W 1938 roku wykonano kolejne witraże, które przedstawiały Św. Michała i Św. Cecylię. Między pomieszczeniem na dzwony, a częścią widokową w ośmiobocznej części znajduje się metalowo-drewniana konstrukcja starego mechanicznego zegara, która powstała po 1770 roku.

Bryła budynku jest zwarta, niesymetryczna, prostopadłościenna, nakryta dachami dwu i trójspadowymi. Kościół  jest jednokondygnacyjny, orientowany, posiadający wieżę czteroboczną, a w górnej części ośmioboczną, najpewniej dobudowaną w 1823 roku. W dolnej części widoczne są ślady boniowania  w tynku. Budynek posiada cechy gotycko-renesansowe zniekształcone przez późniejsze rozbudowy. Wyposażenie wnętrza pochodzi z różnych okresów: gotyk, barok i neobarok.Przy kościele stoi pomnik Chrystusa Króla z 1933 roku otoczony głazami narzutowymi z wykutymi nazwiskami lubszeckich duszpasterzy, figura Matki Boskiej Siewnej oraz figura Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Malarz Mitske pokrył ściany malowidłami, a jego córka wyrzeźbiła główny ołtarz. Przy kościele znajduje się cmentarz otoczony murem.

Kościół Św. Jakuba Starszego
ul. Lompy 76, Lubsza
http://lubsza.orgWoźniki noclegi

Woźniki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022