Kościół Św. Jakuba Starszego w Lubszy, Magdalena

Kościół Św. Jakuba Starszego w Lubszy

(5 głosów: 2)

Kościół Św. Jakuba Starszego Apostoła w Lubszy Śląskiej kolo Woźnik ma długie dzieje. Pierwszy kościół został wybudowany tutaj na przełomie XIV i XV wieku, jednak spłonął podczas wojen husyckich. Po tym zdarzeniu wybudowano murowany kościół w połowie XV wieku, a jego fundatorem był właściciel tutejszych dóbr - Piotr z Lubszy.W wiekach następnych stan kościoła uległ pogorszeniu i wymagał prac remontowych. W latach 1764-69 naprawiono dach, w 1769 roku wyremontowano również wnętrze. Rok Później naprawiono mury i odbudowano wieżę. W 1773 roku odrestaurowano ołtarze. W 1829 roku rozpoczęto rozbudowę kościoła i w 1930 roku po raz kolejny ze względu na wzrost liczby parafian.

W 1937 roku wykonano zestaw witraży do trzech okien kościelnych. Witraże przedstawiały: Św. Ducha, Św. Izydora i Św. Annę. W 1934 roku dawne prezbiterium starego kościoła zamieniono na zakrystię. Jest ono zaprojektowane na planie prostokąta, nakryte sklepieniem kolebkowym z lunetami. W 1938 roku wykonano kolejne witraże, które przedstawiały Św. Michała i Św. Cecylię. Między pomieszczeniem na dzwony, a częścią widokową w ośmiobocznej części znajduje się metalowo-drewniana konstrukcja starego mechanicznego zegara, która powstała po 1770 roku.Bryła budynku jest zwarta, niesymetryczna, prostopadłościenna, nakryta dachami dwu i trójspadowymi. Kościół  jest jednokondygnacyjny, orientowany, posiadający wieżę czteroboczną, a w górnej części ośmioboczną, najpewniej dobudowaną w 1823 roku. W dolnej części widoczne są ślady boniowania  w tynku. Budynek posiada cechy gotycko-renesansowe zniekształcone przez późniejsze rozbudowy. Wyposażenie wnętrza pochodzi z różnych okresów: gotyk, barok i neobarok.

Przy kościele stoi pomnik Chrystusa Króla z 1933 roku otoczony głazami narzutowymi z wykutymi nazwiskami lubszeckich duszpasterzy, figura Matki Boskiej Siewnej oraz figura Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Malarz Mitske pokrył ściany malowidłami, a jego córka wyrzeźbiła główny ołtarz. Przy kościele znajduje się cmentarz otoczony murem.Kościół Św. Jakuba Starszego
ul. Lompy 76, Lubsza
http://lubsza.org

Woźniki noclegi

Woźniki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Woźniki
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
50°36'42N, 18°59'60E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021