Kościół Św. Jakuba Starszego w Lubszy

Kościół Św. Jakuba Starszego w Lubszy

Kościół Św. Jakuba Starszego Apostoła w Lubszy Śląskiej kolo Woźnik ma długie dzieje. Pierwszy kościół został wybudowany tutaj na przełomie XIV i XV wieku, jednak spłonął podczas wojen husyckich. Po tym zdarzeniu wybudowano murowany kościół w połowie XV wieku, a jego fundatorem był właściciel tutejszych dóbr - Piotr z Lubszy.W wiekach następnych stan kościoła uległ pogorszeniu i wymagał prac remontowych. W latach 1764-69 naprawiono dach, w 1769 roku wyremontowano również wnętrze. Rok Później naprawiono mury i odbudowano wieżę. W 1773 roku odrestaurowano ołtarze. W 1829 roku rozpoczęto rozbudowę kościoła i w 1930 roku po raz kolejny ze względu na wzrost liczby parafian.

W 1937 roku wykonano zestaw witraży do trzech okien kościelnych. Witraże przedstawiały: Św. Ducha, Św. Izydora i Św. Annę. W 1934 roku dawne prezbiterium starego kościoła zamieniono na zakrystię. Jest ono zaprojektowane na planie prostokąta, nakryte sklepieniem kolebkowym z lunetami. W 1938 roku wykonano kolejne witraże, które przedstawiały Św. Michała i Św. Cecylię. Między pomieszczeniem na dzwony, a częścią widokową w ośmiobocznej części znajduje się metalowo-drewniana konstrukcja starego mechanicznego zegara, która powstała po 1770 roku.

Bryła budynku jest zwarta, niesymetryczna, prostopadłościenna, nakryta dachami dwu i trójspadowymi. Kościół  jest jednokondygnacyjny, orientowany, posiadający wieżę czteroboczną, a w górnej części ośmioboczną, najpewniej dobudowaną w 1823 roku. W dolnej części widoczne są ślady boniowania  w tynku. Budynek posiada cechy gotycko-renesansowe zniekształcone przez późniejsze rozbudowy. Wyposażenie wnętrza pochodzi z różnych okresów: gotyk, barok i neobarok.Przy kościele stoi pomnik Chrystusa Króla z 1933 roku otoczony głazami narzutowymi z wykutymi nazwiskami lubszeckich duszpasterzy, figura Matki Boskiej Siewnej oraz figura Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Malarz Mitske pokrył ściany malowidłami, a jego córka wyrzeźbiła główny ołtarz. Przy kościele znajduje się cmentarz otoczony murem.

Kościół Św. Jakuba Starszego
ul. Lompy 76, Lubsza
http://lubsza.orgWoźniki noclegi

Woźniki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71030 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021