Barokowy, niewielki kościółek Świętego Ducha w Bytomiu pochodzi z lat 1721-28. Zaprojektowany jest na rzucie ośmioboku, z 8 absydami, a powstał na terenie założonego w 1299 roku szpitala Świętego Ducha, w miejscu wcześniejszej drewnianej kaplicy.Co ciekawe, w kaplicy Ducha Św. szpitala Miechowitów, w miejscu, gdzie dziś stoi kościół, odprawiał mszę nuncjusz apostolski Hipolit Aldobrandini, późniejszy papież Klemens VIII.Po wieloletniej przerwie, obecnie kościół pełni znów funkcje sakralne. Świątynia należy do parafii Wniebowzięcia NMP przy Rynku. Jest to jedna z dwóch świątyń w diecezji gliwickiej, w których sprawuje się msze w tzw. Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego. Jest to także jedyny kościół w mieście, który przez cały czas był w rękach katolików i nie został przejęty przez ewangelików.

Kościół Św. Ducha
ul. Krakowska, Bytom

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 46139 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114301 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020