Kościół Św. Doroty

Kościół Św. Doroty w Będzinie

(4.5 głosów: 19)

Zabytkowy kościół Św. Doroty w Będzinie znajduje się w dzielnicy Grodziec, na szczycie Góry Św. Doroty. Popularnie wzgórze to nazywane bywa Dorotką. Kościół zbudowano w 1635 roku, a w jego zabytkowym wnętrzu odnaleźć można obraz Matki Bożej z Pierścionka.Budynek kościoła ogrodzony jest kamiennym murkiem, a sam kościół wykonany jest z cegieł i kamienia. Mury świątyni mają grubość około 1 metra. Wieża kościoła wznosi się na wysokość 20 m.

, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski

Kościół Św. Doroty zbudowany został z polecenia Ksieni klasztoru zwierzynieckiego Wspólnoty Zakonnic Sióstr Norbertanek z Krakowa - Doroty Kąckiej. W czasie trwania I wojny światowej kościół okradziono, zniszczono grobowce oraz doszczętnie zdewastowano, a następnie urządzono w nim stajnie dla koni. Świątynia powoli popadała w ruinę, a przed II wojną światową ruiny kościoła upodobali sobie harcerze zagłębiowscy, którzy w ruinach składali przyrzeczenia harcerskie.Dopiero w 1946 roku kościół odbudowano i nadano obecny wygląd, zaś krypty kościoła zostały zabetonowane. Przez teren gdzie stoi świątynia prowadzi turystyczny czerwony Szlak Husarii Polskiej oraz Szlak Św. Jakuba.

Kościół Św. Doroty
ul. Chopina, BędzinBędzin noclegi

Będzin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Będzin
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
50°21'5N, 19°5'59E
07 październik 2014
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację