Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Św. Doroty w Będzinie

Kościół Św. Doroty w Będzinie

Zabytkowy kościół Św. Doroty w Będzinie znajduje się w dzielnicy Grodziec, na szczycie Góry Św. Doroty. Popularnie wzgórze to nazywane bywa Dorotką. Kościół zbudowano w 1635 roku, a w jego zabytkowym wnętrzu odnaleźć można obraz Matki Bożej z Pierścionka.Budynek kościoła ogrodzony jest kamiennym murkiem, a sam kościół wykonany jest z cegieł i kamienia. Mury świątyni mają grubość około 1 metra. Wieża kościoła wznosi się na wysokość 20 m.

Góra Dorotka
Góra Dorotka

Kościół Św. Doroty zbudowany został z polecenia Ksieni klasztoru zwierzynieckiego Wspólnoty Zakonnic Sióstr Norbertanek z Krakowa - Doroty Kąckiej. W czasie trwania I wojny światowej kościół okradziono, zniszczono grobowce oraz doszczętnie zdewastowano, a następnie urządzono w nim stajnie dla koni. Świątynia powoli popadała w ruinę, a przed II wojną światową ruiny kościoła upodobali sobie harcerze zagłębiowscy, którzy w ruinach składali przyrzeczenia harcerskie.

Dopiero w 1946 roku kościół odbudowano i nadano obecny wygląd, zaś krypty kościoła zostały zabetonowane. Przez teren gdzie stoi świątynia prowadzi turystyczny czerwony Szlak Husarii Polskiej oraz Szlak Św. Jakuba.Kościół Św. Doroty
ul. Chopina, Będzin

Będzin noclegi

Będzin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136350 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020