Zagłosuj na nas!
Kościół Św. Doroty

Kościół Św. Doroty w Będzinie

(4.5 głosów: 19)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zabytkowy kościół Św. Doroty w Będzinie znajduje się w dzielnicy Grodziec, na szczycie Góry Św. Doroty. Popularnie wzgórze to nazywane bywa Dorotką. Kościół zbudowano w 1635 roku, a w jego zabytkowym wnętrzu odnaleźć można obraz Matki Bożej z Pierścionka.


Trwa głosowanie w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
Oddaj na nas głos (można głosować codziennie) - będzie nam niezmiernie miło!

Budynek kościoła ogrodzony jest kamiennym murkiem, a sam kościół wykonany jest z cegieł i kamienia. Mury świątyni mają grubość około 1 metra. Wieża kościoła wznosi się na wysokość 20 m.

Góra Dorotka
Góra Dorotka

Kościół Św. Doroty zbudowany został z polecenia Ksieni klasztoru zwierzynieckiego Wspólnoty Zakonnic Sióstr Norbertanek z Krakowa - Doroty Kąckiej. W czasie trwania I wojny światowej kościół okradziono, zniszczono grobowce oraz doszczętnie zdewastowano, a następnie urządzono w nim stajnie dla koni. Świątynia powoli popadała w ruinę, a przed II wojną światową ruiny kościoła upodobali sobie harcerze zagłębiowscy, którzy w ruinach składali przyrzeczenia harcerskie.Dopiero w 1946 roku kościół odbudowano i nadano obecny wygląd, zaś krypty kościoła zostały zabetonowane. Przez teren gdzie stoi świątynia prowadzi turystyczny czerwony Szlak Husarii Polskiej oraz Szlak Św. Jakuba.

, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski

Kościół Św. Doroty
ul. Chopina, BędzinKościół Św. Doroty w Będzinie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Będzina wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Będzin noclegi

Będzin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Będzin
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
50°21'5N, 19°5'59E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021