Kościół Św. Benedykta w Krakowie

Zdjęcia (1)

Kościół Św. Benedykta w Krakowie to najmniejszy kościół miasta, położony na Wzgórzu Lasoty na skraju garbu Krzemionek Podgórskich.Dokładna data powstania świątyni nie jest znana, ale istniał on prawdopodobnie już w XIII wieku, a przed nim około 1000 roku stała tutaj rotunda. Powstanie kościoła przypisuje się Benedyktynom z Tyńca.

W 1598 roku kościół przeszedł na rzecz zakonu Św. Ducha. Po oddzieleniu Podgórza, zakonnicy opuścili kościół, ponieważ fundusze na jego konserwację przekraczały jego dochody. Od 1787 roku kościół zaczął popadać w ruinę, później kościół odnowiono.Obecnie opiekę nad nim sprawują proboszczowie parafii na Podgórzu. Pierwotnie prawdopodobnie w pełni romański, dziś gotycko-romański kościółek z kwadratową nawą oraz węższym prezbiterium, nawiązuje do romańskiego układu. Zasklepiono go w stylu gotyckim, a ściany podparto szkarpami. Kościół jest otwierany tylko dwa razy do roku - w święto patrona - 21 marca oraz w Święto Rękawka -pierwszy wtorek po Wielkanocy.

Według podań budowa kościoła została zainicjowana właśnie w związku z pogańskimi obchodami na pobliskim Kopcu Krakusa i w tym samym dniu urządzała tutaj odpust, w którym główną atrakcją było jedzenie, po to by odciągnąć ludzi od pogańskich rytuałów.

Kościół Św. Benedykta
ul. Rękawka, Kraków
 

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: