Kościół Św. Benedykta w Krakowie, Magdalena

Kościół Św. Benedykta w Krakowie

(4.1 głosów: 8)

Kościół Św. Benedykta w Krakowie to najmniejszy kościół miasta, położony na Wzgórzu Lasoty na skraju garbu Krzemionek Podgórskich.Dokładna data powstania świątyni nie jest znana, ale istniał on prawdopodobnie już w XIII wieku, a przed nim około 1000 roku stała tutaj rotunda. Powstanie kościoła przypisuje się Benedyktynom z Tyńca.

W 1598 roku kościół przeszedł na rzecz zakonu Św. Ducha. Po oddzieleniu Podgórza, zakonnicy opuścili kościół, ponieważ fundusze na jego konserwację przekraczały jego dochody. Od 1787 roku kościół zaczął popadać w ruinę, później kościół odnowiono.Obecnie opiekę nad nim sprawują proboszczowie parafii na Podgórzu. Pierwotnie prawdopodobnie w pełni romański, dziś gotycko-romański kościółek z kwadratową nawą oraz węższym prezbiterium, nawiązuje do romańskiego układu. Zasklepiono go w stylu gotyckim, a ściany podparto szkarpami. Kościół jest otwierany tylko dwa razy do roku - w święto patrona - 21 marca oraz w Święto Rękawka -pierwszy wtorek po Wielkanocy.

Według podań budowa kościoła została zainicjowana właśnie w związku z pogańskimi obchodami na pobliskim Kopcu Krakusa i w tym samym dniu urządzała tutaj odpust, w którym główną atrakcją było jedzenie, po to by odciągnąć ludzi od pogańskich rytuałów.Kościół Św. Benedykta
ul. Rękawka, Kraków
 

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Kraków
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły romańskie
50°2'36N, 19°57'26E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021