Kościół Św. Benedykta w Krakowie to najmniejszy kościół miasta, położony na Wzgórzu Lasoty na skraju garbu Krzemionek Podgórskich.
Dokładna data powstania świątyni nie jest znana, ale istniał on prawdopodobnie już w XIII wieku, a przed nim około 1000 roku stała tutaj rotunda. Powstanie kościoła przypisuje się Benedyktynom z Tyńca.
W 1598 roku kościół przeszedł na rzecz zakonu Św. Ducha. Po oddzieleniu Podgórza, zakonnicy opuścili kościół, ponieważ fundusze na jego konserwację przekraczały jego dochody. Od 1787 roku kościół zaczął popadać w ruinę, później kościół odnowiono.
Obecnie opiekę nad nim sprawują proboszczowie parafii na Podgórzu. Pierwotnie prawdopodobnie w pełni romański, dziś gotycko-romański kościółek z kwadratową nawą oraz węższym prezbiterium, nawiązuje do romańskiego układu. Zasklepiono go w stylu gotyckim, a ściany podparto szkarpami. Kościół jest otwierany tylko dwa razy do roku - w święto patrona - 21 marca oraz w Święto Rękawka -pierwszy wtorek po Wielkanocy.
Według podań budowa kościoła została zainicjowana właśnie w związku z pogańskimi obchodami na pobliskim Kopcu Krakusa i w tym samym dniu urządzała tutaj odpust, w którym główną atrakcją było jedzenie, po to by odciągnąć ludzi od pogańskich rytuałów.
Kościół Św. Benedykta
ul. Rękawka, Kraków
Kraków noclegi
Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!