Kościół Św. Benedykta w Krakowie

Kościół Św. Benedykta w Krakowie

Kościół Św. Benedykta w Krakowie to najmniejszy kościół miasta, położony na Wzgórzu Lasoty na skraju garbu Krzemionek Podgórskich.Dokładna data powstania świątyni nie jest znana, ale istniał on prawdopodobnie już w XIII wieku, a przed nim około 1000 roku stała tutaj rotunda. Powstanie kościoła przypisuje się Benedyktynom z Tyńca.W 1598 roku kościół przeszedł na rzecz zakonu Św. Ducha. Po oddzieleniu Podgórza, zakonnicy opuścili kościół, ponieważ fundusze na jego konserwację przekraczały jego dochody. Od 1787 roku kościół zaczął popadać w ruinę, później kościół odnowiono.

Obecnie opiekę nad nim sprawują proboszczowie parafii na Podgórzu. Pierwotnie prawdopodobnie w pełni romański, dziś gotycko-romański kościółek z kwadratową nawą oraz węższym prezbiterium, nawiązuje do romańskiego układu. Zasklepiono go w stylu gotyckim, a ściany podparto szkarpami. Kościół jest otwierany tylko dwa razy do roku - w święto patrona - 21 marca oraz w Święto Rękawka -pierwszy wtorek po Wielkanocy.

Według podań budowa kościoła została zainicjowana właśnie w związku z pogańskimi obchodami na pobliskim Kopcu Krakusa i w tym samym dniu urządzała tutaj odpust, w którym główną atrakcją było jedzenie, po to by odciągnąć ludzi od pogańskich rytuałów.Kościół Św. Benedykta
ul. Rękawka, Kraków
 

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71326 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121217 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020