Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Św. Bartłomieja w Unisławiu

Kościół Św. Bartłomieja w Unisławiu

Kościół Św. Bartłomieja Apostoła w Unisławiu to najcenniejszy zabytek architektury Unisławia. Znajduje się on w samym centrum miejscowości, przy skrzyżowaniu dróg do Chełmna, Bydgoszczy i Torunia. Kościół ten ma bardzo bogatą historię.Kościół w Unisławiu został wzniesiony przez Zakon Krzyżacki pod koniec XIII wieku, wtedy to założono tutaj parafię. Po wypędzeniu Krzyżaków z ziemi chełmińskiej w 1466 roku, kościół wraz z wsią znalazł się w rękach kapituły chełmińskiej, a na początku XVI stulecia stanowił część włości biskupstwa chełmińskiego.Kościół był wielokrotnie remontowany i rozbudowywany, a jego obecny wygląd jedynie w kilku elementach przypomina średniowieczną gotycką świątynię, jaką był pierwotnie.

Najstarszym fragmentem świątyni w Unisławiu jest zachowana do dzisiaj część frontowa obiektu, zbudowana z polnych kamieni, a także część górna nawy oraz środkowa część ściany frontowej wymurowana z bloków granitowych. Na początku XX stulecia świątynia przybrała formę neogotycką, zachowując z pierwotnej budowli prezbiterium przekształcone na kruchtę wejściową i częściowo mury nawy. Dodana została część zachodnia z transeptem, prezbiterium i wieżą, których ściany zbudowano z cegły.

Druga wojna światowa, a szczególnie działania frontowe roku 1945, również pozostawiły po sobie liczne ślady na ścianach, dachu i stropie świątyni, są tu np. widoczne dziury po pociskach.Wystrój wnętrza kościoła w Unisławiu pochodzi z XVII i XVIII wieku. Warto tu obejrzeć barokowy ołtarz główny z bogatą dekoracją roślinną, wsparty na kręconych kolumnach oraz średniowieczną granitową kropielnicę.

Kościół Św. Bartłomieja Apostoła
ul. Chełmińska, Unisław

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50931 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1133464 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020