Kościół Św. Bartłomieja Apostoła w Unisławiu to najcenniejszy zabytek architektury Unisławia. Znajduje się on w samym centrum miejscowości, przy skrzyżowaniu dróg do Chełmna, Bydgoszczy i Torunia. Kościół ten ma bardzo bogatą historię.
Kościół w Unisławiu został wzniesiony przez Zakon Krzyżacki pod koniec XIII wieku, wtedy to założono tutaj parafię. Po wypędzeniu Krzyżaków z ziemi chełmińskiej w 1466 roku, kościół wraz z wsią znalazł się w rękach kapituły chełmińskiej, a na początku XVI stulecia stanowił część włości biskupstwa chełmińskiego.
Kościół był wielokrotnie remontowany i rozbudowywany, a jego obecny wygląd jedynie w kilku elementach przypomina średniowieczną gotycką świątynię, jaką był pierwotnie.
Najstarszym fragmentem świątyni w Unisławiu jest zachowana do dzisiaj część frontowa obiektu, zbudowana z polnych kamieni, a także część górna nawy oraz środkowa część ściany frontowej wymurowana z bloków granitowych. Na początku XX stulecia świątynia przybrała formę neogotycką, zachowując z pierwotnej budowli prezbiterium przekształcone na kruchtę wejściową i częściowo mury nawy. Dodana została część zachodnia z transeptem, prezbiterium i wieżą, których ściany zbudowano z cegły.
Druga wojna światowa, a szczególnie działania frontowe roku 1945, również pozostawiły po sobie liczne ślady na ścianach, dachu i stropie świątyni, są tu np. widoczne dziury po pociskach.
Wystrój wnętrza kościoła w Unisławiu pochodzi z XVII i XVIII wieku. Warto tu obejrzeć barokowy ołtarz główny z bogatą dekoracją roślinną, wsparty na kręconych kolumnach oraz średniowieczną granitową kropielnicę.
Kościół Św. Bartłomieja Apostoła
ul. Chełmińska, Unisław