Kościół Św. Bartłomieja w Unisławiu, Marcin_Henioo

Kościół Św. Bartłomieja w Unisławiu

(4 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół Św. Bartłomieja Apostoła w Unisławiu to najcenniejszy zabytek architektury Unisławia. Znajduje się on w samym centrum miejscowości, przy skrzyżowaniu dróg do Chełmna, Bydgoszczy i Torunia. Kościół ten ma bardzo bogatą historię.

Kościół w Unisławiu został wzniesiony przez Zakon Krzyżacki pod koniec XIII wieku, wtedy to założono tutaj parafię. Po wypędzeniu Krzyżaków z ziemi chełmińskiej w 1466 roku, kościół wraz z wsią znalazł się w rękach kapituły chełmińskiej, a na początku XVI stulecia stanowił część włości biskupstwa chełmińskiego.Kościół był wielokrotnie remontowany i rozbudowywany, a jego obecny wygląd jedynie w kilku elementach przypomina średniowieczną gotycką świątynię, jaką był pierwotnie.

Najstarszym fragmentem świątyni w Unisławiu jest zachowana do dzisiaj część frontowa obiektu, zbudowana z polnych kamieni, a także część górna nawy oraz środkowa część ściany frontowej wymurowana z bloków granitowych. Na początku XX stulecia świątynia przybrała formę neogotycką, zachowując z pierwotnej budowli prezbiterium przekształcone na kruchtę wejściową i częściowo mury nawy. Dodana została część zachodnia z transeptem, prezbiterium i wieżą, których ściany zbudowano z cegły.

Druga wojna światowa, a szczególnie działania frontowe roku 1945, również pozostawiły po sobie liczne ślady na ścianach, dachu i stropie świątyni, są tu np. widoczne dziury po pociskach.

Wystrój wnętrza kościoła w Unisławiu pochodzi z XVII i XVIII wieku. Warto tu obejrzeć barokowy ołtarz główny z bogatą dekoracją roślinną, wsparty na kręconych kolumnach oraz średniowieczną granitową kropielnicę.Kościół Św. Bartłomieja Apostoła
ul. Chełmińska, Unisław

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022