Kościół Św. Bartłomieja w Unisławiu, Marcin_Henioo

Kościół Św. Bartłomieja w Unisławiu

(4 głosów: 2)

Kościół Św. Bartłomieja Apostoła w Unisławiu to najcenniejszy zabytek architektury Unisławia. Znajduje się on w samym centrum miejscowości, przy skrzyżowaniu dróg do Chełmna, Bydgoszczy i Torunia. Kościół ten ma bardzo bogatą historię.Kościół w Unisławiu został wzniesiony przez Zakon Krzyżacki pod koniec XIII wieku, wtedy to założono tutaj parafię. Po wypędzeniu Krzyżaków z ziemi chełmińskiej w 1466 roku, kościół wraz z wsią znalazł się w rękach kapituły chełmińskiej, a na początku XVI stulecia stanowił część włości biskupstwa chełmińskiego.

Kościół był wielokrotnie remontowany i rozbudowywany, a jego obecny wygląd jedynie w kilku elementach przypomina średniowieczną gotycką świątynię, jaką był pierwotnie.Najstarszym fragmentem świątyni w Unisławiu jest zachowana do dzisiaj część frontowa obiektu, zbudowana z polnych kamieni, a także część górna nawy oraz środkowa część ściany frontowej wymurowana z bloków granitowych. Na początku XX stulecia świątynia przybrała formę neogotycką, zachowując z pierwotnej budowli prezbiterium przekształcone na kruchtę wejściową i częściowo mury nawy. Dodana została część zachodnia z transeptem, prezbiterium i wieżą, których ściany zbudowano z cegły.

Druga wojna światowa, a szczególnie działania frontowe roku 1945, również pozostawiły po sobie liczne ślady na ścianach, dachu i stropie świątyni, są tu np. widoczne dziury po pociskach.Wystrój wnętrza kościoła w Unisławiu pochodzi z XVII i XVIII wieku. Warto tu obejrzeć barokowy ołtarz główny z bogatą dekoracją roślinną, wsparty na kręconych kolumnach oraz średniowieczną granitową kropielnicę.

Kościół Św. Bartłomieja Apostoła
ul. Chełmińska, Unisław

Booking.com
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
gotyckie kościoły
53°12'40N, 18°22'45E
07 październik 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację