Kościół Św. Bartłomieja w Unisławiu

Kościół Św. Bartłomieja w Unisławiu

Kościół Św. Bartłomieja Apostoła w Unisławiu to najcenniejszy zabytek architektury Unisławia. Znajduje się on w samym centrum miejscowości, przy skrzyżowaniu dróg do Chełmna, Bydgoszczy i Torunia. Kościół ten ma bardzo bogatą historię.Kościół w Unisławiu został wzniesiony przez Zakon Krzyżacki pod koniec XIII wieku, wtedy to założono tutaj parafię. Po wypędzeniu Krzyżaków z ziemi chełmińskiej w 1466 roku, kościół wraz z wsią znalazł się w rękach kapituły chełmińskiej, a na początku XVI stulecia stanowił część włości biskupstwa chełmińskiego.

Kościół był wielokrotnie remontowany i rozbudowywany, a jego obecny wygląd jedynie w kilku elementach przypomina średniowieczną gotycką świątynię, jaką był pierwotnie.Najstarszym fragmentem świątyni w Unisławiu jest zachowana do dzisiaj część frontowa obiektu, zbudowana z polnych kamieni, a także część górna nawy oraz środkowa część ściany frontowej wymurowana z bloków granitowych. Na początku XX stulecia świątynia przybrała formę neogotycką, zachowując z pierwotnej budowli prezbiterium przekształcone na kruchtę wejściową i częściowo mury nawy. Dodana została część zachodnia z transeptem, prezbiterium i wieżą, których ściany zbudowano z cegły.

Druga wojna światowa, a szczególnie działania frontowe roku 1945, również pozostawiły po sobie liczne ślady na ścianach, dachu i stropie świątyni, są tu np. widoczne dziury po pociskach.Wystrój wnętrza kościoła w Unisławiu pochodzi z XVII i XVIII wieku. Warto tu obejrzeć barokowy ołtarz główny z bogatą dekoracją roślinną, wsparty na kręconych kolumnach oraz średniowieczną granitową kropielnicę.

Kościół Św. Bartłomieja Apostoła
ul. Chełmińska, Unisław

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację