Kościół św. Bartłomieja Apostoła, 4elza

Kościół Św. Bartłomieja Apostoła w Chlinie na krańcach Jury wybudowany został w latach 40. XVIII wieku, ale parafia istnieje tu blisko 700 lat. Pierwotny, drewniany kościół został wybudowany w 1090 roku.

W barokowym wnętrzu na uwagę zasługują: ołtarz główny z XVIII wieku z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem, dwa ołtarze boczne poświęcone Św. Józefowi oraz Św. Annie Samotrzeć, grupa Ukrzyżowania na belce łuku tęczowego oraz ambona z wizerunkami czterech ewangelistów.

Za najcenniejszy relikt okresu powstania świątyni uznawane są właśnie ambona i kamienna chrzcielnica. Miejscowość, jako własność rycerska, została założona w 1336 roku przez Leonarda Satyr (Satherus), Jakuba i Świętosława. Była to wówczas wieś królewska należąca do Jana z Dobna Dobińskiego, burgrabi krakowskiego.

Kościół Św. Bartłomieja
Chlina

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: