, Danuta

Kościół Św. Barbary i Józefa w Jastrzębiu-Zdroju

(4.5 głosów: 13)

Kościół Świętych Barbary i Józefa w Jastrzębiu-Zdroju to drewniana świątynia zbudowana w I połowie XVII wieku w Jedłowniku - dzielnicy Wodzisławia Śląskiego.Do Jastrzębia Zdroju ten zabytkowy kościół został przewieziony w latach 70-tych XX wieku. Odtąd jest to najstarsza świątynia w Jastrzębiu-Zdroju i tym samym najcenniejszy zabytek w tym mieście.

Pierwsza wzmianka o kościele Św. Barbary i Józefa pojawia się w roku 1447, w spisie świętopietrza, a pierwsze dokładniejsze opisy kościoła pochodzą z XVII wieku.Obecnie drewniany kościół w Jastrzębiu Zdroju stanowi zwartą bryłę z pokaźną wieżą, dwukondygnacyjną zakrystią i podpiwniczeniem. Posiada jedną nawę, do której przylega od zachodu kruchta i zakrystia.

Cennymi zabytkami w kościele są: ołtarz z obrazem Św. Barbary, ambona z obrazami czterech ewangelistów, malowanych na desce, z XVII wieku, a także chrzcielnica. Zabytkowy jest też obraz "Madonna z Dzieciątkiem". Kościół leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, w pętli rybnickiej.Kościół Św. Barbary i Józefa
ul. Ks. Herberta Bednorza, Jastrzębie Zdrój

Jastrzębie-Zdrój noclegi

Jastrzębie-Zdrój to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Jastrzębie-Zdrój
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
drewniane kościoły
49°57'57N, 18°34'14E
20 luty 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację