Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Św. Barbary i Józefa w Jastrzębiu-Zdroju

Kościół Św. Barbary i Józefa w Jastrzębiu-Zdroju

Kościół Świętych Barbary i Józefa w Jastrzębiu-Zdroju to drewniana świątynia zbudowana w I połowie XVII wieku w Jedłowniku - dzielnicy Wodzisławia Śląskiego.Do Jastrzębia Zdroju ten zabytkowy kościół został przewieziony w latach 70-tych XX wieku. Odtąd jest to najstarsza świątynia w Jastrzębiu-Zdroju i tym samym najcenniejszy zabytek w tym mieście.Pierwsza wzmianka o kościele Św. Barbary i Józefa pojawia się w roku 1447, w spisie świętopietrza, a pierwsze dokładniejsze opisy kościoła pochodzą z XVII wieku.

Obecnie drewniany kościół w Jastrzębiu Zdroju stanowi zwartą bryłę z pokaźną wieżą, dwukondygnacyjną zakrystią i podpiwniczeniem. Posiada jedną nawę, do której przylega od zachodu kruchta i zakrystia.

Cennymi zabytkami w kościele są: ołtarz z obrazem Św. Barbary, ambona z obrazami czterech ewangelistów, malowanych na desce, z XVII wieku, a także chrzcielnica. Zabytkowy jest też obraz "Madonna z Dzieciątkiem". Kościół leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, w pętli rybnickiej.Kościół Św. Barbary i Józefa
ul. Ks. Herberta Bednorza, Jastrzębie Zdrój

Jastrzębie-Zdrój noclegi

Jastrzębie-Zdrój to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020