Kościół Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie

Kościół Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie
49°58'33" N, 19°49'42" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Pierwotnie gotycki kościół p.w. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie został wybudowany z inicjatywy ówczesnego króla Kazimierza Wielkiego. Akt fundacyjny kościoła pochodzi z dnia 19 stycznia 1364 roku, gdy na tronie papieskim zasiadał Urban V.Początkowo świątynia została obdarzona trzema wezwaniami: Ducha Świętego, Maryi Dziewicy oraz Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Obecnie funkcjonuje pod ostatnim wymienionym wezwaniem. Można znaleźć wzmianki, że w 1960 roku kościół nosił jeszcze czwarte wezwanie - MB Częstochowskiej.

W 1728 roku pożar bardzo dotkliwie zniszczył kościół, jednak jeszcze w tym samym roku został on odbudowany. Kolejny pożar, który ponownie zniszczył kościół miał miejsce w kwietniu 1815 roku. Również został odbudowany i konsekrowany w 1826 roku. Na przełomie XIX i XX stulecia została podwyższona wieża kościoła, a w latach 1937-38 dobudowano nawy boczne.

Ołtarz główny kościoła pochodzi z XIX wieku, ołtarze boczne z 1826 roku. W kościele znajdują się zabytkowe obrazy - Zwiastowanie Pasterzom oraz Matka Boska Bolesna z XVII wieku.Kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza
ul. Kościelna 3, Skawina

Skawina noclegi

Skawina to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021