Kościół Św. Anny w Białej Podlaskiej znajduje się przy ulicy Warszawskiej, w pobliżu zespołu pałacowego Radziwiłłów. Jest najstarszym kościołem w mieście. Został zbudowany w 1572 roku pierwotnie jako zbór ariański, w miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła z 1525 roku. W roku 1596 został przekazany ponownie parafii katolickiej przez Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła na mocy nowego aktu fundacyjnego i gruntownie przebudowany. Budowniczymi byli Andres i Lenart.
W 1625 roku dobudowano od południa kaplicę Różańcową z fundacji Tekli z Wołłowiczów Radziwiłłowej. Od północy przed 1719 rokiem dobudowano kaplicę św. Jana Kantego, zwaną kaplicą Radziwiłłowską, którą ufundował Karol Stanisław Radziwiłł. Kaplica ta posiada barokową wieżyczkę, a wewnątrz bogatą sztukaterię i obrazy przedstawiające sceny z życia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła.
Wystrój wnętrza kościoła Św. Anny jest barokowy. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny, a powyżej Święta Anna Samotrzecia. Na ścianach wewnątrz kościoła i na zewnętrznej elewacji umieszczono liczne tablice pamiątkowe.
Wokół kościoła Św. Anny można zobaczyć jeszcze kilka zabytkowych obiektów:
- barokowa dzwonnica, brama z XVIII wieku
- barokowa plebania z około 1750 roku, drewniana obmurowana cegłą i otynkowana
- klasycystyczna wikarówka, drewniana o konstrukcji zrębowej z gankiem
- cmentarz przykościelny z zabytkową kropielnicą
- ogrodzenie i bramy z ozdobnymi kratami
Parafia św. Anny w Białej Podlaskiej
ul . Warszawska 3
21-500 Biała Podlaska
Biała Podlaska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.