Kościół Św. Anny w Białej Podlaskiej, Joanna

Kościół Św. Anny w Białej Podlaskiej

(4.8 głosów: 4)

Kościół Św. Anny w Białej Podlaskiej znajduje się przy ulicy Warszawskiej, w pobliżu zespołu pałacowego Radziwiłłów. Jest najstarszym kościołem w mieście. Został zbudowany w 1572 roku pierwotnie jako zbór ariański, w miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła z 1525 roku. W roku 1596 został przekazany ponownie parafii katolickiej przez Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła na mocy nowego aktu fundacyjnego i gruntownie przebudowany. Budowniczymi byli Andres i Lenart.W 1625 roku dobudowano od południa kaplicę Różańcową z fundacji Tekli z Wołłowiczów Radziwiłłowej. Od północy przed 1719 rokiem dobudowano kaplicę św. Jana Kantego, zwaną kaplicą Radziwiłłowską, którą ufundował Karol Stanisław Radziwiłł. Kaplica ta posiada barokową wieżyczkę, a wewnątrz bogatą sztukaterię i obrazy przedstawiające sceny z życia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła.

Wystrój wnętrza kościoła Św. Anny jest barokowy. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny, a powyżej Święta Anna Samotrzecia. Na ścianach wewnątrz kościoła i na zewnętrznej elewacji umieszczono liczne tablice pamiątkowe. Wokół kościoła Św. Anny można zobaczyć jeszcze kilka zabytkowych obiektów:

- barokowa dzwonnica, brama z XVIII wieku- barokowa plebania z około 1750 roku, drewniana obmurowana cegłą i otynkowana

- klasycystyczna wikarówka, drewniana o konstrukcji zrębowej z gankiem

- cmentarz przykościelny z zabytkową kropielnicą

- ogrodzenie i bramy z ozdobnymi kratami

 

Parafia św. Anny w Białej Podlaskiej

ul . Warszawska 3

21-500 Biała Podlaska

Biała Podlaska noclegi

Biała Podlaska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Biała Podlaska
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
52°1'58N, 23°7'3E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021