Kościół Św. Anny w Białej Podlaskiej, Joanna

Kościół Św. Anny w Białej Podlaskiej

(4.8 głosów: 4)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół Św. Anny w Białej Podlaskiej znajduje się przy ulicy Warszawskiej, w pobliżu zespołu pałacowego Radziwiłłów. Jest najstarszym kościołem w mieście. Został zbudowany w 1572 roku pierwotnie jako zbór ariański, w miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła z 1525 roku. W roku 1596 został przekazany ponownie parafii katolickiej przez Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła na mocy nowego aktu fundacyjnego i gruntownie przebudowany. Budowniczymi byli Andres i Lenart.

W 1625 roku dobudowano od południa kaplicę Różańcową z fundacji Tekli z Wołłowiczów Radziwiłłowej. Od północy przed 1719 rokiem dobudowano kaplicę św. Jana Kantego, zwaną kaplicą Radziwiłłowską, którą ufundował Karol Stanisław Radziwiłł. Kaplica ta posiada barokową wieżyczkę, a wewnątrz bogatą sztukaterię i obrazy przedstawiające sceny z życia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła.Wystrój wnętrza kościoła Św. Anny jest barokowy. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny, a powyżej Święta Anna Samotrzecia. Na ścianach wewnątrz kościoła i na zewnętrznej elewacji umieszczono liczne tablice pamiątkowe. 

Wokół kościoła Św. Anny można zobaczyć jeszcze kilka zabytkowych obiektów:

- barokowa dzwonnica, brama z XVIII wieku

- barokowa plebania z około 1750 roku, drewniana obmurowana cegłą i otynkowana- klasycystyczna wikarówka, drewniana o konstrukcji zrębowej z gankiem

- cmentarz przykościelny z zabytkową kropielnicą

- ogrodzenie i bramy z ozdobnymi kratami

 Parafia św. Anny w Białej Podlaskiej

ul . Warszawska 3

21-500 Biała Podlaska

Biała Podlaska noclegi

Biała Podlaska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022