Kościół Św. Anny w Białej Podlaskiej

Kościół Św. Anny w Białej Podlaskiej

Kościół Św. Anny w Białej Podlaskiej znajduje się przy ulicy Warszawskiej, w pobliżu zespołu pałacowego Radziwiłłów. Jest najstarszym kościołem w mieście. Został zbudowany w 1572 roku pierwotnie jako zbór ariański, w miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła z 1525 roku. W roku 1596 został przekazany ponownie parafii katolickiej przez Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła na mocy nowego aktu fundacyjnego i gruntownie przebudowany. Budowniczymi byli Andres i Lenart.W 1625 roku dobudowano od południa kaplicę Różańcową z fundacji Tekli z Wołłowiczów Radziwiłłowej. Od północy przed 1719 rokiem dobudowano kaplicę św. Jana Kantego, zwaną kaplicą Radziwiłłowską, którą ufundował Karol Stanisław Radziwiłł. Kaplica ta posiada barokową wieżyczkę, a wewnątrz bogatą sztukaterię i obrazy przedstawiające sceny z życia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła.

Wystrój wnętrza kościoła Św. Anny jest barokowy. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny, a powyżej Święta Anna Samotrzecia. Na ścianach wewnątrz kościoła i na zewnętrznej elewacji umieszczono liczne tablice pamiątkowe. 

Wokół kościoła Św. Anny można zobaczyć jeszcze kilka zabytkowych obiektów:- barokowa dzwonnica, brama z XVIII wieku

- barokowa plebania z około 1750 roku, drewniana obmurowana cegłą i otynkowana- klasycystyczna wikarówka, drewniana o konstrukcji zrębowej z gankiem

- cmentarz przykościelny z zabytkową kropielnicą

- ogrodzenie i bramy z ozdobnymi kratami

 

Parafia św. Anny w Białej Podlaskiej

ul . Warszawska 3

21-500 Biała Podlaska

Biała Podlaska noclegi

Biała Podlaska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73909 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021