Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół norweski MB Królowej Korony Polskiej
ul. Jarosławska 5, Poznań
tel. 61/ 879-80-70
http://parafia.krzesiny.com.pl

52°20'31" N, 16°59'19" E

W Poznaniu Krzesinach znajduje się bardzo ciekawy drewniany kościółek Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Powstał on prawdopodobnie na początku XX wieku, ale najciekawszym faktem jest tutaj to, że jest to autentyczna świątynia powstała w stylu norweskim - jedna z dwóch w Polsce, obok kościółka Wang w Karpaczu.Kościół stojący dziś w Krzesinach został zakupiony przez Komisję Kolonizacyjną z wystawy światowej w 1911 roku. Jest to typowa norweska budowla sakralna z północy tego kraju, która w niezmienionej formie przetrwała do dziś. Niewątpliwie drewniany kościół w Krzesinach to perła wśród obiektów sakralnych w Wielkopolsce, a zarazem jedyny drewniany kościół w granicach miasta Poznania. Ciekawa w formie budowla kryje równie interesujące wnętrze, ozdobione polichromią.

Od 1912 roku poznański kościółek norweski stanowił zbór ewangelicki służący ówcześnie zamieszkującej te tereny ludności niemieckiej. Tak było do końca II wojny światowej, a 10 maja 1945 roku kościół przekazano katolikom. Parafię erygowano w 1958 roku.

Poznań noclegi

Poznań to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136669 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020