Kościół norweski w Poznaniu, Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Kościół norweski w Poznaniu

(4.5 głosów: 6)

W Poznaniu Krzesinach znajduje się bardzo ciekawy drewniany kościółek Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Powstał on prawdopodobnie na początku XX wieku, ale najciekawszym faktem jest tutaj to, że jest to autentyczna świątynia powstała w stylu norweskim - jedna z dwóch w Polsce, obok kościółka Wang w Karpaczu.Kościół stojący dziś w Krzesinach został zakupiony przez Komisję Kolonizacyjną z wystawy światowej w 1911 roku. Jest to typowa norweska budowla sakralna z północy tego kraju, która w niezmienionej formie przetrwała do dziś. Niewątpliwie drewniany kościół w Krzesinach to perła wśród obiektów sakralnych w Wielkopolsce, a zarazem jedyny drewniany kościół w granicach miasta Poznania. Ciekawa w formie budowla kryje równie interesujące wnętrze, ozdobione polichromią.

Od 1912 roku poznański kościółek norweski stanowił zbór ewangelicki służący ówcześnie zamieszkującej te tereny ludności niemieckiej. Tak było do końca II wojny światowej, a 10 maja 1945 roku kościół przekazano katolikom. Parafię erygowano w 1958 roku.Adres

Kościół norweski MB Królowej Korony Polskiej
ul. Jarosławska 5, Poznań
tel. 61/ 879-80-70
http://parafia.krzesiny.com.pl

GPS: 52°20'31N, 16°59'19E

Poznań noclegi

Poznań to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Poznań
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
drewniane kościoły
52°20'31N, 16°59'19E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021