Kościół NMP Częstochowskiej w Starczy, Magdalena

Kościół NMP Częstochowskiej w Starczy

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół NMP Częstochowskiej znajduje się w małej miejscowości Starcza niedaleko Częstochowy. Pierwsze fundamenty pod kościół postawiono tutaj w 1910, jednak z braku finansów w 1911 roku wybudowano tylko drewnianą kaplicę tymczasową, która została wyposażona prowizorycznie w szaty i naczynia liturgiczne oraz monstrancję. W tych warunkach niemałym sukcesem było zakupienie i zawieszenie dwóch dzwonów na wieżyczce, co zostało odnotowane w kronice z dopiskiem: radośniej i weselej zaraz było. Już w 1914 roku stan kościoła został określony przez kolejnego proboszcza jako obraz nędzy wymieniając bardzo prowizoryczny ołtarz główny, drzwi podobne tym od stodoły i pisząc: ściany kościółka sklecone przez niesumiennego cieślę lada jako poutykane mchem, pooblepiane gliną i pobielone wapnem. Przez owe ściany wiatr swobodnie dął i wygwizdywał rozmiate arye [...] a na ziemi pokład z topolowych zgniłych i pokrzywionych desek dopełniał obrazu nędzy.

Kaplica została solidnie odnowiona, jednak prace przypadły na czas I wojny światowej, podczas której miejsce to ponownie ucierpiało. Wraz z końcem wojny, rozpoczęto gromadzenie materiałów do budowy nowego kościoła (cegły oraz kamienia).Murowany kościół o ciekawej architekturze został postawiony w latach 1928-34, a wybudowano go zgodnie z założeniami z kamienia piaskowego oraz cegły. Jego styl zostaje określany dwojako albo jako neobarokowy albo jako neogotycki. Hełm na wieży z latarnią może świadczyć o nawiązaniu do baroku, dość surowa forma, okna wąskie i wysokie zakończone łukami z kolei do średniowiecza. Na pewno jest to kościół jednonawowy z jedną wieżą u boku wejścia oraz transeptem z małą wieżyczką na skrzyżowaniu nawy głównej z poprzeczną.

Wewnątrz mieszczą się dwie kaplice z ołtarzami oraz ołtarz główny - drewniany z wizerunkiem MB Częstochowskiej wykonany przez artystę-rzeźbiarza Franciszka Jarzynę z Lipicz koło Sieradza. Wykonał on również ambonę. Polichromię kościół zyskał w 1958 roku. Po przedstawieniu ofert, wybrano koncept Konarskiego z Krakowa, a pracę malarską przeprowadził Franciszek Kramarz z Krakowa i Antoni Zezik z Chrzanowa. Efekt pracy został przyjęty pozytywnie: Polichromia ujmuje wszystkich swoją sztuką – kolory intensywne i tak umiejętnie zebrane że nie rażą, a raczej w zespole harminijnie grają. Dodano również terakotową posadzkę. Zarówno malatura jak i posadzka zdobią kościół do dzisiaj.

Adres

Kościół NMP Częstochowskiej
ul. Szkolna 4, Starcza

GPS: 50°39'54N, 19°4'13E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022