Kościół NMP Częstochowskiej znajduje się w małej miejscowości Starcza niedaleko Częstochowy. Pierwsze fundamenty pod kościół postawiono tutaj w 1910, jednak z braku finansów w 1911 roku wybudowano tylko drewnianą kaplicę tymczasową, która została wyposażona prowizorycznie w szaty i naczynia liturgiczne oraz monstrancję. W tych warunkach niemałym sukcesem było zakupienie i zawieszenie dwóch dzwonów na wieżyczce, co zostało odnotowane w kronice z dopiskiem: radośniej i weselej zaraz było. Już w 1914 roku stan kościoła został określony przez kolejnego proboszcza jako obraz nędzy wymieniając bardzo prowizoryczny ołtarz główny, drzwi podobne tym od stodoły i pisząc: ściany kościółka sklecone przez niesumiennego cieślę lada jako poutykane mchem, pooblepiane gliną i pobielone wapnem. Przez owe ściany wiatr swobodnie dął i wygwizdywał rozmiate arye [...] a na ziemi pokład z topolowych zgniłych i pokrzywionych desek dopełniał obrazu nędzy.
Kaplica została solidnie odnowiona, jednak prace przypadły na czas I wojny światowej, podczas której miejsce to ponownie ucierpiało. Wraz z końcem wojny, rozpoczęto gromadzenie materiałów do budowy nowego kościoła (cegły oraz kamienia).
Murowany kościół o ciekawej architekturze został postawiony w latach 1928-34, a wybudowano go zgodnie z założeniami z kamienia piaskowego oraz cegły. Jego styl zostaje określany dwojako albo jako neobarokowy albo jako neogotycki. Hełm na wieży z latarnią może świadczyć o nawiązaniu do baroku, dość surowa forma, okna wąskie i wysokie zakończone łukami z kolei do średniowiecza. Na pewno jest to kościół jednonawowy z jedną wieżą u boku wejścia oraz transeptem z małą wieżyczką na skrzyżowaniu nawy głównej z poprzeczną.
Wewnątrz mieszczą się dwie kaplice z ołtarzami oraz ołtarz główny - drewniany z wizerunkiem MB Częstochowskiej wykonany przez artystę-rzeźbiarza Franciszka Jarzynę z Lipicz koło Sieradza. Wykonał on również ambonę. Polichromię kościół zyskał w 1958 roku. Po przedstawieniu ofert, wybrano koncept Konarskiego z Krakowa, a pracę malarską przeprowadził Franciszek Kramarz z Krakowa i Antoni Zezik z Chrzanowa. Efekt pracy został przyjęty pozytywnie: Polichromia ujmuje wszystkich swoją sztuką – kolory intensywne i tak umiejętnie zebrane że nie rażą, a raczej w zespole harminijnie grają. Dodano również terakotową posadzkę. Zarówno malatura jak i posadzka zdobią kościół do dzisiaj.
Adres
Kościół NMP Częstochowskiej
ul. Szkolna 4, Starcza
GPS: 50°39'54N, 19°4'13E
Częstochowa noclegi
Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!