Kościół NMP Częstochowskiej w Starczy, Magdalena

Kościół NMP Częstochowskiej w Starczy

(5 głosów: 2)

Kościół NMP Częstochowskiej znajduje się w małej miejscowości Starcza niedaleko Częstochowy. Pierwsze fundamenty pod kościół postawiono tutaj w 1910, jednak z braku finansów w 1911 roku wybudowano tylko drewnianą kaplicę tymczasową, która została wyposażona prowizorycznie w szaty i naczynia liturgiczne oraz monstrancję. W tych warunkach niemałym sukcesem było zakupienie i zawieszenie dwóch dzwonów na wieżyczce, co zostało odnotowane w kronice z dopiskiem: radośniej i weselej zaraz było. Już w 1914 roku stan kościoła został określony przez kolejnego proboszcza jako obraz nędzy wymieniając bardzo prowizoryczny ołtarz główny, drzwi podobne tym od stodoły i pisząc: ściany kościółka sklecone przez niesumiennego cieślę lada jako poutykane mchem, pooblepiane gliną i pobielone wapnem. Przez owe ściany wiatr swobodnie dął i wygwizdywał rozmiate arye [...] a na ziemi pokład z topolowych zgniłych i pokrzywionych desek dopełniał obrazu nędzy.Kaplica została solidnie odnowiona, jednak prace przypadły na czas I wojny światowej, podczas której miejsce to ponownie ucierpiało. Wraz z końcem wojny, rozpoczęto gromadzenie materiałów do budowy nowego kościoła (cegły oraz kamienia).

Murowany kościół o ciekawej architekturze został postawiony w latach 1928-34, a wybudowano go zgodnie z założeniami z kamienia piaskowego oraz cegły. Jego styl zostaje określany dwojako albo jako neobarokowy albo jako neogotycki. Hełm na wieży z latarnią może świadczyć o nawiązaniu do baroku, dość surowa forma, okna wąskie i wysokie zakończone łukami z kolei do średniowiecza. Na pewno jest to kościół jednonawowy z jedną wieżą u boku wejścia oraz transeptem z małą wieżyczką na skrzyżowaniu nawy głównej z poprzeczną.Wewnątrz mieszczą się dwie kaplice z ołtarzami oraz ołtarz główny - drewniany z wizerunkiem MB Częstochowskiej wykonany przez artystę-rzeźbiarza Franciszka Jarzynę z Lipicz koło Sieradza. Wykonał on również ambonę. Polichromię kościół zyskał w 1958 roku. Po przedstawieniu ofert, wybrano koncept Konarskiego z Krakowa, a pracę malarską przeprowadził Franciszek Kramarz z Krakowa i Antoni Zezik z Chrzanowa. Efekt pracy został przyjęty pozytywnie: Polichromia ujmuje wszystkich swoją sztuką – kolory intensywne i tak umiejętnie zebrane że nie rażą, a raczej w zespole harminijnie grają. Dodano również terakotową posadzkę. Zarówno malatura jak i posadzka zdobią kościół do dzisiaj.

Adres

Kościół NMP Częstochowskiej
ul. Szkolna 4, Starcza

GPS: 50°39'54N, 19°4'13E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Częstochowa
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
50°39'54N, 19°4'13E
23 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację