Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół NMP Częstochowskiej w Starczy

Kościół NMP Częstochowskiej w Starczy

Kościół NMP Częstochowskiej
ul. Szkolna 4, Starcza

50°39'54" N, 19°4'13" E

Kościół NMP Częstochowskiej znajduje się w małej miejscowości Starcza niedaleko Częstochowy. Pierwsze fundamenty pod kościół postawiono tutaj w 1910, jednak z braku finansów w 1911 roku wybudowano tylko drewnianą kaplicę tymczasową, która została wyposażona prowizorycznie w szaty i naczynia liturgiczne oraz monstrancję. W tych warunkach niemałym sukcesem było zakupienie i zawieszenie dwóch dzwonów na wieżyczce, co zostało odnotowane w kronice z dopiskiem: radośniej i weselej zaraz było. Już w 1914 roku stan kościoła został określony przez kolejnego proboszcza jako obraz nędzy wymieniając bardzo prowizoryczny ołtarz główny, drzwi podobne tym od stodoły i pisząc: ściany kościółka sklecone przez niesumiennego cieślę lada jako poutykane mchem, pooblepiane gliną i pobielone wapnem. Przez owe ściany wiatr swobodnie dął i wygwizdywał rozmiate arye [...] a na ziemi pokład z topolowych zgniłych i pokrzywionych desek dopełniał obrazu nędzy.Kaplica została solidnie odnowiona, jednak prace przypadły na czas I wojny światowej, podczas której miejsce to ponownie ucierpiało. Wraz z końcem wojny, rozpoczęto gromadzenie materiałów do budowy nowego kościoła (cegły oraz kamienia).

Murowany kościół o ciekawej architekturze został postawiony w latach 1928-34, a wybudowano go zgodnie z założeniami z kamienia piaskowego oraz cegły. Jego styl zostaje określany dwojako albo jako neobarokowy albo jako neogotycki. Hełm na wieży z latarnią może świadczyć o nawiązaniu do baroku, dość surowa forma, okna wąskie i wysokie zakończone łukami z kolei do średniowiecza. Na pewno jest to kościół jednonawowy z jedną wieżą u boku wejścia oraz transeptem z małą wieżyczką na skrzyżowaniu nawy głównej z poprzeczną.

Wewnątrz mieszczą się dwie kaplice z ołtarzami oraz ołtarz główny - drewniany z wizerunkiem MB Częstochowskiej wykonany przez artystę-rzeźbiarza Franciszka Jarzynę z Lipicz koło Sieradza. Wykonał on również ambonę. Polichromię kościół zyskał w 1958 roku. Po przedstawieniu ofert, wybrano koncept Konarskiego z Krakowa, a pracę malarską przeprowadził Franciszek Kramarz z Krakowa i Antoni Zezik z Chrzanowa. Efekt pracy został przyjęty pozytywnie: Polichromia ujmuje wszystkich swoją sztuką – kolory intensywne i tak umiejętnie zebrane że nie rażą, a raczej w zespole harminijnie grają. Dodano również terakotową posadzkę. Zarówno malatura jak i posadzka zdobią kościół do dzisiaj.Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020