Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Nawiedzenia NMP w Krakowie

Kościół Nawiedzenia NMP w Krakowie

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie znajduje się przy ul. Karmelickiej. Najstarsze wzmianki o świątyni pojawiły się w XI wieku. Najprawdopodobniej budowę kościoła rozpoczął Władysław Herman I. Jednak właściwa data budowy kościoła to rok 1395, z fundacji Św. Jadwigi Andegaweńskiej i Władysława II Jagiełły.W roku 1397 kościół został przekazany zakonowi Karmelitów Trzewiczkowych, którzy do Krakowa przybyli z Pragi. W 1587 roku, podczas oblężenia Krakowa przez cesarza Maksymiliana Habsburga, kościół został poważnie uszkodzony. Z pomocą finansową na odbudowę kościoła przybyła Anna Jagiellonka. Ponownie świątynia została zniszczona podczas najazdu szwedzkiego. Odbudowano ją w II połowie XVII wieku. Kościół Nawiedzenia został konsekrowany 23 kwietnia 1679 roku przez biskupa Mikołaja Oborskiego.Podczas konfederacji barskiej do kościoła dostali się Rosjanie. Kościół stał się punktem, z którego prowadzili ostrzał miasta. Później mury naprawiono. W latach 1929-39 oraz w 1983 w kościele były prowadzone prace konserwatorskie.

Obecnie w kościele możemy podziwiać Golgotę - trzy rzeźby z XVIII  wieku, barokowy ołtarz główny z wyobrażeniem Nawiedzenia Św. Elżbiety oraz majestatyczne stalle z połowy XVII i XVIII wieku.  

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Sanktuarium MB Piaskowej

ul. Karmelicka 19, KrakówKraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125483 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka
Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020