Kościół Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej, Joanna

Kościół Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej

(4.8 głosów: 6)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny znajduje się przy ulicy Brzeskiej w Białej Podlaskiej. Jest to monumentalna, trójnawowa świątynia zbudowana na planie krzyża łacińskiego w stylu barokowym, z dwoma wieżami po bokach.

Powstanie kościoła związane było z wieloletnim sporem pomiędzy zakonem bazylianów a rodem Radziwiłłów o relikwie arcybiskupa połockiego Jozafata Kuncewicza. W 1743 roku osiągnięto porozumienie, w myśl którego relikwie unickiego błogosławionego miały pozostać w Białej Podlaskiej pod warunkiem wybudowania sanktuarium i przekazania go pod opiekę bazylianom.W latach 1747-59 na skraju miasta zbudowano cerkiew unicką pod wezwaniem Św. Barbary, a w 1765 roku z kaplicy zamku Radziwiłłów do tej świątyni przeniesiono relikwie bł. Jozafata Kuncewicza.

Po wielu dziejowych zawirowaniach od 1919 roku jest to rzymskokatolicki kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, natomiast relikwie Św. Jozafata trafiły do bazyliki Św. Piotra w Rzymie. Do kościoła przylega klasztor pobazyliański, obecnie służący jako dom parafialny.

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
ul. Brzeska 33A, Biała Podlaska
www.parafianabrzeskiej.pl

Biała Podlaska noclegi

Biała Podlaska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022