Kościół Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej

Kościół Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej

Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny znajduje się przy ulicy Brzeskiej w Białej Podlaskiej. Jest to monumentalna, trójnawowa świątynia zbudowana na planie krzyża łacińskiego w stylu barokowym, z dwoma wieżami po bokach.Powstanie kościoła związane było z wieloletnim sporem pomiędzy zakonem bazylianów a rodem Radziwiłłów o relikwie arcybiskupa połockiego Jozafata Kuncewicza. W 1743 roku osiągnięto porozumienie, w myśl którego relikwie unickiego błogosławionego miały pozostać w Białej Podlaskiej pod warunkiem wybudowania sanktuarium i przekazania go pod opiekę bazylianom.W latach 1747-59 na skraju miasta zbudowano cerkiew unicką pod wezwaniem Św. Barbary, a w 1765 roku z kaplicy zamku Radziwiłłów do tej świątyni przeniesiono relikwie bł. Jozafata Kuncewicza.

Po wielu dziejowych zawirowaniach od 1919 roku jest to rzymskokatolicki kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, natomiast relikwie Św. Jozafata trafiły do bazyliki Św. Piotra w Rzymie. Do kościoła przylega klasztor pobazyliański, obecnie służący jako dom parafialny.

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
ul. Brzeska 33A, Biała Podlaska
www.parafianabrzeskiej.plBiała Podlaska noclegi

Biała Podlaska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 68768 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121619 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020