Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku koło Uniejowa został wybudowany w latach 1904-13 w stylu neogotyckim, na miejscu dawnego kościoła drewnianego gotyckiego według projektu warszawskich architektów Konstantego i Jarosława Wojciechowskich. Jest to kościół typu bazylikowego z transeptem na planie krzyża łacińskiego. We wnętrzu, w nawach zastosowano sklepienia krzyżowo-żebrowe, gwiaździste na przecięciu naw oraz sieciowe w prezbiterium. W chwili obecnej kościół jest udostępniany do zwiedzania po wykupieniu biletu wstępu do Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Wejście tylko z przewodnikiem.Cały wystrój wnętrza został wykonany w latach 1933-39 według projektu Józefa Mehoffera - artysty przełomu XIX i XX wieku. Dekoracja wnętrz obejmuje polichromię, witraże w prezbiterium i bocznych kaplicach, stalle. Na początku zawiązano Komitet Malowania Kościoła, w którego skład Mehoffer włączył swoich uczniów i pomocników. Twarze, ręce i stopy malował zawsze sam. Polichromie wykonane zostały w technice kazeinowej, a ukończone zostały w 1936 roku. Witraże zaprojektował sam Mehoffer, a wykonane zostały w Krakowskich Zakładach Witrażów S. G. Żeleńskiego. Przed wybuchem II wojny światowej udało się zamontować 8 witraży - w prezbiterium oraz w transepcie. Jednocześnie miał przygotowanych 14 obrazów sztalugowych Drogi Krzyżowej, które zostały umieszczone na filarach naw bocznych. Miał również rozpoczęte prace nad umeblowaniem kościelnym.

Usytuowany w prezbiterium neogotycki ołtarz główny powstał w latach 20. XX wieku. W jego części centralnej znajduje się rzeźba Chrystusa ze Świętymi - Piotrem i Pawłem po bokach. W 1938 roku ołtarz został zmieniony i pozłocony zgodnie z projektem J. Mehoffera. W absydzie ponad ołtarzem powstała monumentalna polichromia z wyobrażeniem Chrystusa Króla. Na sieciowym sklepieniu prezbiterium wyobrażone zostało niebo z postaciami 48 aniołów. W kaplicy bocznej znajduje się gotycki krucyfiks z XV wieku. Z umeblowania udało się wykonać jedynie stalle, które były przeznaczone do prezbiterium, a obecnie znajdują się w kaplicach bocznych. W kościele znajduje się również kamienna kropielnica z XIV wieku, która podobnie jak krzyż została przeniesiona z rozebranego kościoła gotyckiego.

W latach 70. XX wieku przeprowadzono pierwszą konserwację polichromii (niezgodną z zaleceniami Komisji Konserwatorskiej) oraz przebudowano wnętrze, by dostosować je do wytycznych Soboru Watykańskiego II. Prace te przeprowadzono według planów Aleksandra Holasa z Poznania. Kolejna konserwacja prowadzona jest od 2003 roku, a na podstawie zachowanych kartonów Mehoffera powstają w Krakowie witraże dla naw bocznych. W 1996 roku decyzją generalnego konserwatora zabytków kościół został zaliczony do szczególnie ważnych dóbr kultury. Naprawdę warto zarezerwować sobie czas i chęci nawet na celowe dotarcie do tego miejsca, a i samo miasteczko jest bardzo przyjemne.Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
pl. Sienkiewicza 4, Turek

Uniejów noclegi

Uniejów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021