Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku, Magdalena

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku

(5 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku koło Uniejowa został wybudowany w latach 1904-13 w stylu neogotyckim, na miejscu dawnego kościoła drewnianego gotyckiego według projektu warszawskich architektów Konstantego i Jarosława Wojciechowskich. Jest to kościół typu bazylikowego z transeptem na planie krzyża łacińskiego. We wnętrzu, w nawach zastosowano sklepienia krzyżowo-żebrowe, gwiaździste na przecięciu naw oraz sieciowe w prezbiterium. W chwili obecnej kościół jest udostępniany do zwiedzania po wykupieniu biletu wstępu do Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Wejście tylko z przewodnikiem.

Cały wystrój wnętrza został wykonany w latach 1933-39 według projektu Józefa Mehoffera - artysty przełomu XIX i XX wieku. Dekoracja wnętrz obejmuje polichromię, witraże w prezbiterium i bocznych kaplicach, stalle. Na początku zawiązano Komitet Malowania Kościoła, w którego skład Mehoffer włączył swoich uczniów i pomocników. Twarze, ręce i stopy malował zawsze sam. Polichromie wykonane zostały w technice kazeinowej, a ukończone zostały w 1936 roku. Witraże zaprojektował sam Mehoffer, a wykonane zostały w Krakowskich Zakładach Witrażów S. G. Żeleńskiego. Przed wybuchem II wojny światowej udało się zamontować 8 witraży - w prezbiterium oraz w transepcie. Jednocześnie miał przygotowanych 14 obrazów sztalugowych Drogi Krzyżowej, które zostały umieszczone na filarach naw bocznych. Miał również rozpoczęte prace nad umeblowaniem kościelnym.Usytuowany w prezbiterium neogotycki ołtarz główny powstał w latach 20. XX wieku. W jego części centralnej znajduje się rzeźba Chrystusa ze Świętymi - Piotrem i Pawłem po bokach. W 1938 roku ołtarz został zmieniony i pozłocony zgodnie z projektem J. Mehoffera. W absydzie ponad ołtarzem powstała monumentalna polichromia z wyobrażeniem Chrystusa Króla. Na sieciowym sklepieniu prezbiterium wyobrażone zostało niebo z postaciami 48 aniołów. W kaplicy bocznej znajduje się gotycki krucyfiks z XV wieku. Z umeblowania udało się wykonać jedynie stalle, które były przeznaczone do prezbiterium, a obecnie znajdują się w kaplicach bocznych. W kościele znajduje się również kamienna kropielnica z XIV wieku, która podobnie jak krzyż została przeniesiona z rozebranego kościoła gotyckiego.

W latach 70. XX wieku przeprowadzono pierwszą konserwację polichromii (niezgodną z zaleceniami Komisji Konserwatorskiej) oraz przebudowano wnętrze, by dostosować je do wytycznych Soboru Watykańskiego II. Prace te przeprowadzono według planów Aleksandra Holasa z Poznania. Kolejna konserwacja prowadzona jest od 2003 roku, a na podstawie zachowanych kartonów Mehoffera powstają w Krakowie witraże dla naw bocznych. W 1996 roku decyzją generalnego konserwatora zabytków kościół został zaliczony do szczególnie ważnych dóbr kultury. Naprawdę warto zarezerwować sobie czas i chęci nawet na celowe dotarcie do tego miejsca, a i samo miasteczko jest bardzo przyjemne.Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
pl. Sienkiewicza 4, Turek

Uniejów noclegi

Uniejów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022