Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku, Magdalena

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku

(5 głosów: 3)

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku koło Uniejowa został wybudowany w latach 1904-13 w stylu neogotyckim, na miejscu dawnego kościoła drewnianego gotyckiego według projektu warszawskich architektów Konstantego i Jarosława Wojciechowskich. Jest to kościół typu bazylikowego z transeptem na planie krzyża łacińskiego. We wnętrzu, w nawach zastosowano sklepienia krzyżowo-żebrowe, gwiaździste na przecięciu naw oraz sieciowe w prezbiterium. W chwili obecnej kościół jest udostępniany do zwiedzania po wykupieniu biletu wstępu do Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Wejście tylko z przewodnikiem.Cały wystrój wnętrza został wykonany w latach 1933-39 według projektu Józefa Mehoffera - artysty przełomu XIX i XX wieku. Dekoracja wnętrz obejmuje polichromię, witraże w prezbiterium i bocznych kaplicach, stalle. Na początku zawiązano Komitet Malowania Kościoła, w którego skład Mehoffer włączył swoich uczniów i pomocników. Twarze, ręce i stopy malował zawsze sam. Polichromie wykonane zostały w technice kazeinowej, a ukończone zostały w 1936 roku. Witraże zaprojektował sam Mehoffer, a wykonane zostały w Krakowskich Zakładach Witrażów S. G. Żeleńskiego. Przed wybuchem II wojny światowej udało się zamontować 8 witraży - w prezbiterium oraz w transepcie. Jednocześnie miał przygotowanych 14 obrazów sztalugowych Drogi Krzyżowej, które zostały umieszczone na filarach naw bocznych. Miał również rozpoczęte prace nad umeblowaniem kościelnym.

Usytuowany w prezbiterium neogotycki ołtarz główny powstał w latach 20. XX wieku. W jego części centralnej znajduje się rzeźba Chrystusa ze Świętymi - Piotrem i Pawłem po bokach. W 1938 roku ołtarz został zmieniony i pozłocony zgodnie z projektem J. Mehoffera. W absydzie ponad ołtarzem powstała monumentalna polichromia z wyobrażeniem Chrystusa Króla. Na sieciowym sklepieniu prezbiterium wyobrażone zostało niebo z postaciami 48 aniołów. W kaplicy bocznej znajduje się gotycki krucyfiks z XV wieku. Z umeblowania udało się wykonać jedynie stalle, które były przeznaczone do prezbiterium, a obecnie znajdują się w kaplicach bocznych. W kościele znajduje się również kamienna kropielnica z XIV wieku, która podobnie jak krzyż została przeniesiona z rozebranego kościoła gotyckiego.W latach 70. XX wieku przeprowadzono pierwszą konserwację polichromii (niezgodną z zaleceniami Komisji Konserwatorskiej) oraz przebudowano wnętrze, by dostosować je do wytycznych Soboru Watykańskiego II. Prace te przeprowadzono według planów Aleksandra Holasa z Poznania. Kolejna konserwacja prowadzona jest od 2003 roku, a na podstawie zachowanych kartonów Mehoffera powstają w Krakowie witraże dla naw bocznych. W 1996 roku decyzją generalnego konserwatora zabytków kościół został zaliczony do szczególnie ważnych dóbr kultury. Naprawdę warto zarezerwować sobie czas i chęci nawet na celowe dotarcie do tego miejsca, a i samo miasteczko jest bardzo przyjemne.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
pl. Sienkiewicza 4, TurekUniejów noclegi

Uniejów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Uniejów
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
52°0'54N, 18°30'10E
14 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację