Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dzwono-Sierbowicach

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dzwono-Sierbowicach
50°30'37" N, 19°39'17" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dzwono-Sierbowicach na Jurze nie ma rodowodu średniowiecznego, nie jest nawet renesansowy ani barokowy, warto jednak zwrócić na niego uwagę z pewnych względów. Kościół został wybudowany z wapiennych głazów, a zaprojektował go inż. Architekt Mieczysław Śliwiński z Krakowa w duchu stylu zakopiańskiego, a budowa trwała tylko rok. Budowę zainicjował franciszkanin Feliks Wójcik. W kolejnych latach sukcesywnie dobudowywano kolejne elementy: dzwonnicę, kruchtę czy kapliczki z tajemnicami radosnymi różańca.Skąd koncepcja kościoła w tym miejscu? Świątynia nie powstała na pustym placu, lecz w miejscu, w którym od 1850 stała kapliczka z figurą Matki Bożej. Kapliczkę wybudował mieszkaniec Szypowic Kacper Łągiewka, który też umieścił w niej wspomnianą figurę, zabierając ją ze spalonego kościoła z okolic Krakowa.

Figura Matki Bożej tzw. Szypowskiej to nie taka sobie figurka, lecz prawdziwy klejnot, ponieważ należy do grupy Pięknych Madonn, które powstawały w XV wieku. Kościół znajduje się 5 km na północ od Pilicy, przy drodze prowadzącej do Pradeł.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Dzwono-Sierbowice 51, Dzwono-SierbowicePilica noclegi

Pilica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020