Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół MB Nieustającej Pomocy w Żarkach-Letnisku

Kościół MB Nieustającej Pomocy w Żarkach-Letnisku

Kościół MB Nieustającej Pomocy
ul. Grunwaldzka 14, Żarki-Letnisko

50°37'31" N, 19°16'26" E

Kościół MB Nieustającej Pomocy w Żarkach-Letnisku powstał w 1936 roku na polecenie hrabiny Stefanii Raczyńskiej - założycielki Żarek. Świątynia została zaprojektowana przez dwóch studentów architektury z Warszawy. Mieszkańcy wypowiadają się, iż jest ona zbudowana w stylu "Alpejskim" chociaż poprawna jego nazwa to styl "Tyrolski". Nad projektem czuwał również profesor Gałęziowski, a budowę nadzorował Franciszek Piaścik z Krakowa.Święcenia budynku odbyły się 7 lipca 1936 roku, przez księdza Augustyna Kańtocha, z kolei opiekę duszpasterską nad nim przejął proboszcz z Przybynowa. Budynek kościoła jest niewielki, jednonawowy z wydzielonym prezbiterium zamkniętym apsydą. W oknach znajdują się witraże, a fasadę wieńczy trójkątny szczyt o mocnym spadzie. Wewnątrz panuje 'kamienny' wystrój, a ścianka, przez którą przechodzi się do prezbiterium została ozdobiona malowidłami. Kościół wygrał również konkurs na najpiękniejszy kościół w powiecie myszkowskim.Żarki-Letnisko noclegi

Żarki-Letnisko to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020